24-05-2024 07:35

Geleceği inşa ediyor: İzmit Sanat Merkezi

2019-04-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-04-05
.stripslashes($urun->baslik).

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN 

Bale, dans, müzik gibi sanat dallarının yanı sıra yaratıcı drama gibi kişisel gelişim eğitimleri de veren İzmit Sanat Merkezi (İSM), bale salonunda miniklerin parmak uçlarında dans ettiği, farklı enstrümanlardan muhteşem notaların yükseldiği bir okul. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan İSM, 12 yıl önce kurulduğu günden bu yana hem konservatuvara hazırlananlar ve profesyonel hedefleri olanlar hem de sanata ilgi duyanlar için akla gelen ilk marka. Kurumun hedeflerinin başında ise geleceğin sanatçılarının yanı sıra sanatseverlerini de yetiştirmek geliyor.

 

 

BELGELERİYLE OKUL AÇABİLİYORLAR

Kurumun, konservatuvarlara yerleşen ya da profesyonel olarak gösteri sanatlarında ismini duyurmaya başlayan öğrencilerinin sayısı giderek artıyor. Sanat eğitimi alan çocuklar akademik ve mesleki kazanımların çok daha ötesinde, ülkenin geleceğini inşa edebilecek düzeyde gelişme sağlıyor. İSM’de tüm eğitimler, konservatuvar mezunu ve sanatlarını icra eden eğitmenlerce veriliyor.  Bale ve müzikte MEB ve uluslararası akreditasyona sahip eğitim müfredatları uygulanıyor; öğrenciler aldıkları belge ve sertifikalarla bale sanatçısı, dansçı, müzisyen ya da oyuncu olabildiği gibi okul açabilme yetkisine de sahip oluyor.

 

 

ZARAFET KAZANDIRIYOR

Akademik ve mesleki kazanımları bir yana sanat eğitiminin bireye fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda kattıkları da uzun bir liste oluşturuyor. Örneğin klasik bale eğitimi ile vücut esniyor, güçleniyor, ince, uzun, estetik bir kas yapısı oluşuyor. Böylelikle dik durma alışkanlığı ve zarafet kazanılıyor. Disiplin, ritim, denge, koordinasyon ve hareket kabiliyeti arttığı gibi zihinsel disiplin de artıyor. Müzik eşliğinde yapılan bir sanat olduğundan bale eğitimi sayesinde müzik kulağı ve müzikle hareket etme becerisi de maksimum düzeyde gelişiyor.

 

 

KARAKTER DANS EĞİTİMİ

Bale eğitimi ile yaratıcılık ve kendini ifade etme yeteneğinin geliştiğini de atlamamak gerek. Sanatla iç içe olunduğundan, kültürel zenginlik de sağlayan bu eğitim; özgüveni yüksek, algısı kuvvetli bir kişilik kazanımı da sağlıyor. İSM’nin klasik bale öğrencileri, kurumda ‘Karakter Dans’ eğitimi de alıyor. Karakter Dans, sahnede sergilenen, hikâyesi ve kurgusu olan bale gösterilerinin teknik adı. İSM öğrencileri, klasik balenin yorum ve yaratıcılığa en açık, dolayısıyla en büyüleyici tarafında da eğitim alıyorlar.

 

 

HIPHOP, FUNK, RNB…

Klasik bale öğrencisi olsun olmasın dans etmeyi seven çocuklar için ise kurumda Street Jazz ve Jazz Dans eğitimleri veriliyor. HipHop, Funk, RNB kombinasyonları ve modern dans formları içeren bu dans türleri; hareketli yerli ve yabancı müzikler eşliğinde yapılıyor. Müzikallerde, şovlarda ve müzik kliplerinde sıkça gördüğümüz bu türler çocukların kendilerini ifade ederken eğlenebildiği müthiş bir özgürlük alanı da sunuyor.

Hareket bilgisi ve müzik kulağının gelişimini sağlayan bu danslar, çocukların bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunuyor.

 

 

MÜZİKTE DE İDDİALI

İzmit Sanat Merkezi, müzik eğitiminde de iddialı. Kurumda piyano, keman, çello, klasik gitar, bas gitar, elektrogitar, bateri, yan flüt, saksafon gibi enstrümanların yanı sıra, solfej, şan ve koro eğitimleri de veriliyor. Bu eğitimlerin tamamı, dünyanın en iyi müzik okullarından London College of Music (LCM) müfredatı çerçevesinde, konservatuvar mezunu eğitmenler tarafından veriliyor. Enstrüman dersleri birebir verilirken, öğrenciler solfej derslerinde grup olarak ders alıyor.

 

ANLAMA HIZI ARTIYOR

Bu noktada müzik eğitiminin saymakla bitmeyen katkılarına da değinmekte fayda var. Müzik dinlemek ve eğitim alarak icra etmek beynin iki tarafının aynı anda çalışmasını sağlıyor. Başlı başına bu bile bireyin bütünsel gelişimi için son derece faydalı. Aynı zamanda yaratıcı, estetik ve ritmik duygunun yanı sıra disiplinli ve yapıcı düşünme kapasitesi de artıyor. Müzikle uğraşan kişilerde konsantrasyon ve dikkat süresi de uzadığı için nörolojik ve psikolojik dengeyi sağlamaktaki etkisi azımsanmayacak kadar fazla.  Üstelik müzik, çocuğun sayısal derslerdeki başarısını ve anlama hızını da arttırıyor. Şan eğitimi alan çocuklar ise solist olarak ya da bir koro bünyesinde müzik icra edebiliyor.

 

 

ŞAN DERSLERİ

Temel ses ve nota bilgisi, ses ve vokal egzersizlerini içeren şan eğitimi, doğru şarkı söylemeyi sağlamasının ötesinde kazanımlara sahip. Doğru nefes alma, ses tonu ve genişliğini verimli kullanma, artikülasyon (temel diksiyon), ses elemanlarını tanıma ve doğru kullanma, vücut potansiyelini tanıma gibi faydaları açısından şan dersleri çok değerli. Bu eğitimi almış bir ses, hitabet konusunda da önemli yol kat edebiliyor. Sonuç olarak verilen her eğitim öğrencilerin yaratıcı, özgüvenli, iletişim becerileri yüksek bireyler olmalarına katkı sağlamak hedefinde birleşiyor. İSM’nin yıl sonunda sergilenen gösterileriyle de çocuklar sahne deneyimi kazanıyor. Birer sanatçı adayı olan tüm öğrenciler için bu deneyimin önemi tarif edilemez.

 

YARATICI DRAMA DERSLERİ

İzmit Sanat Merkezi’nin kişisel gelişim odaklı eğitimlerinden biri de ‘yaratıcı drama’. Tiyatro tekniklerinden faydalandığı için adında ‘drama’ kelimesini barındıran ancak bir senaryoya dayanmaksızın doğaçlama ve canlandırmayı içeren bu eğitimde hedef; okul öncesi ve okul çağı çocuklarına, yaparak ve yaşayarak kalıcı öğrenme fırsatı sunmak. Yaratıcı drama ile çocuğun hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirmek; oynayarak fikir ve duygularını ifade etmesini sağlamak; iletişim becerilerini geliştirerek insanlarla sağlıklı iletişim kurabilen, empati ve dinleme becerisi gelişmiş, özgür düşünceli, hoşgörülü, sorumluluk sahibi, saygılı ve demokratik kişilik özelliklerine sahip bireyler yetiştirmek mümkün oluyor.

 

İLETİŞİM

Alikahya Fatih Mah. Sarı Leylak Sok.  No:16 İzmit /Kocaeli

Tel: 0262.319 27 63

NASIL ARANDI: #İzmit Sanat Merkezi #konservatuvar # dans # Street Jazz # Jazz Dans # bale # müzik # hiphop # kocaeli life #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.