Fulden Korkmaz: Moda beni iyileştiriyor

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 04/03/2022
Moda Çiçek Evi’nin sahibi Florist Fulden Korkmaz, zor anlarında bile kendisini işiyle deşarj ettiğini söylüyor, ‘Moda çiçek evi beni kesinlikle iyileştiriyor’ diyor
.stripslashes($urun->baslik).

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Daha 10 yaşındayken annesinin yanında buket yapmaya başlayan, üniversitede farklı bir bölüm okumak istese de annesinin ısrarı üzerine peyzaj mimarlığını bitiren, çocuk yaşta atıldığı mesleğini diplomayla taçlandıran Fulden Korkmaz, sahibi olduğu Moda Çiçek Evi’nde birbirinden güzel tasarımlara imza atıyor. Bu günlerde yeni markası Moda Plenty Chocolate ile çikolata sektörüne de giriş yapmanın heyecanını yaşayan Fulden Korkmaz, zor zamanlarında bile işiyle motive olduğunu söylüyor. Fulden Hanım, ‘Herhangi bir sorunla karşılaştığımda mücadele etme yöntemim çok severek yaptığım işim. Kendimi işimle yeniden deşarj ediyorum’ diyor.

‘Başarı’ sizin için neyi ifade ediyor?

Başarı kelimesinin anlamını, bu hayattaki idolüm olan kadından; annemden öğrendim. Küçük yaşlardan beri bana hep yaptığım işi hakkıyla ve layıkıyla yapmam gerektiğini öğretti. Ben de bu yolda ilerledim. Bir işi seviyorsanız, kendinizden de bir şeyler katarak o işi yaparsınız. Ardından gelen başarı da kaçınılmaz olur. Bu işte de ‘başarı’ benim için Moda’dan güler yüzle ayrılan insanlar demek. Bir çiçeğin, bir çikolatanın yüzlerde yarattığı tebessüm tüm başarılara eş değer...

Bugün sahip olduğunuz başarıyı elde etmek için neyi farklı yaptınız?

Hayallerimi adım adım 45 metrekarelik dükkandan bugünkü Moda’ya taşıdım. Tabii ki Moda büyüdükçe ekibim de büyüdü. Moda’nın bugünkü başarısında gece gündüz çalışan değerli ekibimin de katkısı çok büyük. Hepsine buradan da ayrı ayrı minnetlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum. Kocaeli’nin dinamizmine ayak uydurabilen çok iyi bir ekibiz.

İş hayatına bugün başlıyor olsaydınız, ‘asla yapmazdım’ dediğiniz şey nedir?

Annemin öğrettiği gibi: Her zaman kararlarını sağlam al ve hiçbir zaman pişman olacağın bir şey yapma! Kendime her yeni karar öncesinde bunu hatırlatırım. Bu yüzden arkama bakıp ‘keşke’ demem. ‘Keşke’ler zamanımızı çalar, onun yerine ‘iyi ki’lerle yoluma devam ediyorum. Mesela “İyi ki Moda’yız”, “İyi ki Modaylasınız”.

Bugüne kadar işinizle alakalı aldığınız en büyük risk neydi?

Her zaman öngörülü bir insandım. İş hayatına 10 yaşında atılsam da insan yöneltmek çok ayrı bir konu. O yüzden bence en büyük riskim yakın arkadaşımı işe almak olmuştur. Para benim için önemli değildir, insanların yaptığı hatalar beni daha çok ilgilendiriyor.

İşler yolunda gitmediğinde, kendinizi nasıl motive edersiniz?

Bu garip olacak ama yine işimle motive oluyorum. Hayatımın herhangi bir kısmında, herhangi bir sorunla karşılaştığımda mücadele etme yöntemim çok severek yaptığım işim. Kendimi işimle yeniden deşarj ediyorum. Belki de bana bugünkü başarıyı getiren en temel konu budur. Moda beni kesinlikle iyileştiriyor.

Bir kadın olarak iş hayatında karşılaştığınız en büyük zorluk neydi? Nasıl aştınız?

Güzel bir konuya değindiniz. İş hayatı kadına toplumsal saygınlığı, özgüveni ve en önemlisi ekonomik özgürlüğü sağlarken; aynı zamanda bir eş, ev hanımı ve anne olan kadına zaman yetmeyebiliyor. Bazı zamanlar uzun saatler çalışmak zorunda kalıyorum, bunu aşmak pek mümkün gözükmüyor.

İşinizle ilgili olarak, birisiyle 1 saat sohbet etme şansınız olsa, bu kişi kim olurdu? Neden?

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile sohbet etmek isterdim. İdolum çünkü kendisini çok beğeniyorum.

İş yaşamınızdaki mottonuz nedir?

Hep çalışmak, çok çalışmak. 5 senedir dükkanımdan ayrılmadım, işimi bırakıp hiçbir yere gitmedim.

Çocuğunuz, sizinle aynı işi yapmak istediğini söylese, ona vereceğiniz en önemli nasihat ne olurdu?

Ben, annemin isteği üzerine florist oldum. Annem çok mükemmeliyetçi bir insandı. Beni pazarcılık yaparak özel kolejlerde okuttu. Hem çalışmayı hem de düzgün bir insan olmayı annemden öğrendim. Aslında beden eğitimi bölümünü kazanmıştım ama annem peyzaj mimarı olmam için ısrar etti, ben de o yöne yöneldim. Şu anda bu kadar başarılı bir iş kadını olmamı sağlayan faktörler annemden gördüğüm davranış, nezaket, sabır, güler yüz ve paylaşımcı bir insan olmaktır.

NASIL ARANDI: #fuldenkorkmaz #florist #modaçiçekevi #sahibi #modaiyileştiriyor #başarı #risk #motto #başarılıkadın #güçlükadın

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.