23-02-2024 06:05

Fatoş Alanlı: Ağrılarımdan kurtuldum

2019-10-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-10-02
.stripslashes($urun->baslik).

Fatoş Alanlı, çok uzun yıllardır hayatını zorlaştıran ağrılarla yaşamış bir isim. 1999 yılında meydana gelen büyük Marmara depreminde göçük altında kalan ve ardından uzun süre vücudundaki şiddetli ağrılarla yaşamak zorunda kalan 55 yaşındaki Fatoş Hanım’ın sağlığına kavuşmak için verdiği mücadele hiç bitmemiş. 20 yıl önce yaşadığı trajik olayın ardından, vücudundaki ağrılardan kurtulmak için pek çok yöntem deneyen Alanlı, gördüğü tedavilerden hiçbir zaman kalıcı bir sonuç elde edememiş.

Son olarak, çalışmalarını yakından takip ettiği fizyoterapist Elif Akıncı’nın kapısını çalan Fatoş Alanlı, Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’nde uygulanan rubatonik pilates yöntemini deneyerek ağrılarından kısa sürede kurtulmuş. Fatoş Hanım, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Ben 1999 depreminde, Değirmendere’de göçük altında kalan kişilerden birisiyim. Depremde, 3 kişilik ailemizle birlikte yaşadığımız bina yıkıldı. O gece sabaha karşı, eşim beni göçükten çıkardı. Hem kırıklarım hem de sol bacağımda ciddi bir doku kaybı vardı. 60 gün boyunca hiç yataktan kalkmadan yattım. Sonra yürüyebilmem için ameliyatlar ve ciddi fizik tedavi süreçleri başladı.

 

ONUNLA ÇALIŞMAK İSTİYORDUM

O dönemde Ankara’ya taşındık. İki yıl, Ankara Başkent Üniversitesi’nde aralıksız devam eden bir tedavi sürecim oldu. Doktorumun ve ekibinin çabasıyla ayağa kalktım ama tedavim devam edecekti. Ameliyat sürecinin ardından 3 ay fizik tedavi gördüm. Çok zor bir dönemdi ama hem doktorlarımın hem de ailemin desteğiyle bu işi başardım.

Bununla birlikte, depremin üzerinden bu kadar uzun zaman geçmesine rağmen sağlık problemlerimden tam anlamıyla kurtulamadım. Tedavim devam ederken, fizyoterapist Elif Hanım’ı sosyal medyadan takip ediyordum. Bir ayağımız hep İzmit’teydi, bir gün döndüğüm vakit onunla beraber çalışmayı çok istiyordum. Bir müddet sonra Kocaeli’ye taşınma kararı aldık ve deprem sonrası ayrıldığımız yuvamıza döndük.

Kocaeli’ye döndükten sonra başka rahatsızlıklarım da oldu. Bir gün omuzum kilitlendi, sol kolumu en fazla 15 derece bir açıyla açabiliyordum ve kolumu kullanamaz olmuştum. Sol dizimde de çok ciddi ağrılar başlamıştı. Kilolu olmamın da dezavantajıyla yürümekte güçlük çekiyordum ve ağrılarım giderek artıyordu. Hemen kilo verme sürecine girdim, bu arada dizim ve kolumda baş gösteren rahatsızlıklar nedeniyle de Elif Hanım’a başvurdum.

 

 

İLK SEANSTA FARK ETTİM

Elif Hanım, değerlendirme yaptıktan sonra sinir sıkışması nedeniyle yaşadığım ağrılar için bir egzersiz programı hazırladı. Vakit kaybetmeden çalışmaya başladık ve inanır mısınız ilk seanstan itibaren rahatlamaya başladım. Senelerdir fizik tedavi gördüğüm için yaptığım egzersizlerin işe yarayıp yaramadığını hemen fark edebiliyorum. Elif Hanım ile çalışmaya başladığım an büyük bir rahatlama hissettim. Şu an sol kolumu istediğim kadar yukarıya, sağa, sola ve arkaya hareket ettirebiliyorum. İnsanlar yaşamadan anlamıyor ancak bir bardak suya uzanabilmek bile bir mucize aslında.

Tam Elif Hanım ile yaptığımız seanslara küçük bir ara vermiştim ki bu sefer de sağ bacağımda dayanılmaz ağrılar oluştu. Bacağım tutmamaya ve ağrıdan adım atamamaya başladım. Ağrının başladığı gece hastaneye gittik ama bir çaresi olmadı. Ertesi gün hemen Elif Hanım’a geldim. Şimdi, 6 aydır Elif Hanım ile birlikte yol alıyorum. Çok memnunum. Vücudumdaki rahatlamayı gördükçe çevremde ağrılarla başı dertte olan herkese Elif Hanım’ı önerdim, önermeye de devam edeceğim.”

 

NASIL ARANDI: #elif akıncı # fizyoterapist # fatoş alanlı # sağlık # tedavi # güven # kocaeli #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.