29-02-2024 21:20

Farklı ve aykırı; CEM ŞAKOĞLU

2017-12-13    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-12-13
.stripslashes($urun->baslik).

YAŞAM

Nerede yaşıyorsunuz?

Benimki biraz göçebe işi. Balaban ve İstanbul olmak üzere iki ayrı yerde yaşamaya çalışıyorum. Kızım İtalyan Lisesi’ni kazandığı günden beri bir İstanbul hayatımız var. Eşim ve kızım İstanbul’da kalıyor. Ben işim gereği Kartepe’de ikamet ediyorum. Balaban’da, Cevizlik Evleri’nde kalıyorum ve ancak hafta sonları ailemin yanına gidebiliyorum.

Evinizi seçerken dikkat ettiğiniz kriterler?

Biz depremi sağlam yaşamış bir kuşağız. Onun için ilk önce sağlamlığı ve güven vermesi önemli. İkincisi komşuları önemli ve artık elbette ki otoparkı önemli. Manzarasına, çarşı-pazar mesafesine, güneşi hangi saatlerde alıp almadığına da bakıyor insanlar ancak bazen abartıyoruz bu kriterleri. Evin içerisinde ne kadar vakit geçirdiğiniz çok önemli. Ev bir yaşam alanı değil bana göre, bir barınma alanı. Yaşam alanları sokaklar. Kıssadan hisse Avrupa’da insanlar 80 m2 evlere ‘büyük’ diyorlar. Biz ise 120 m2’nin altındaki evlere ‘küçük’ diyoruz.

Evinizin en rahat köşesi?

Açık konuşmak gerekiyorsa bu biraz da ruh halinize göre değişiyor. Balaban’da ve özellikle de yazın tercih tabi ki balkon. Ben televizyon seyretmiyorum, film izlemeyi seviyorum. Projeksiyon cihazını kurup film izlemek için kurulduğum koltuk sanırım ev içerisindeki en rahat köşem.

Evinizdeki en sevdiğiniz eşya?

Herhalde yatağım. Sanırım beni dinlendirdiği için o geldi aklıma. Ancak küçük bir akvaryumum var, onu da çok severim.

İşten arta kalan zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İşten arta kalan derken? Hatırlamadım öyle bir zaman dilimi! Şakası bir yana kendime vakit ayırabildiğim zamanlarda kitap okumaya ve bir şeyler yazmaya çalışıyorum. Biraz geniş zamanlı vaktim var ise ailemin yanına gitmeyi tercih ediyorum.

Hafta sonlarını nasıl geçiriyorsunuz?

Az önce de söylediğim gibi hafta sonları İstanbul’a, ailemin yanına gidiyorum. Eşim, kızım ve ben birlikte vakit geçirmeyi seviyoruz. Denizi hepimiz çok sevdiğimiz için elimizden geldiğince deniz manzaralı yerleri tercih etmeye çalışıyoruz. Kahvaltı, akşam yemeği ya da belki bir keyif kahvesi için dışarıya çıkıyoruz. Onun dışında evimizde de son derece keyifliyiz. Sanıyorum birlikte olmak yetiyor bize. Ben sporu ve doğayı çok severim. Bazı hafta sonları doğa yürüyüşlerine, balık tutmaya ya da dostlarla farklı bir hobi olan Airsoft oynamaya gidiyorum. Tabi bu İstanbul’a gitmediğim zamanlarda oluyor. Yine de tercihen ailemle olmayı yeğliyorum.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor musunuz?

Evet kullanıyorum. Sosyal medya artık hepimizin hayatının olmazsa olmazı gibi oldu. Daha ileri bir söylem ile dünya artık sosyal medya üzerinden yönetiliyor. Savaşlar inanın sosyal medya üzerinden yaşanıyor. Onun için de herkes gibi ben de aktif olarak kullanıyorum. Doğru kullanımlarda fayda sağladığına inanıyorum. Ancak çok gereksiz yere kullananları da görüyorum. Gençler bu işi çok güzel götürüyorlar. Mesela bakın, kızım Fem bir YouTuber. Kendi çektiği videoları yayınlıyor. Babası olarak değil, inanın bir hayranı olarak takip ediyorum. Henüz 18 yaşında bir genç kız ama kocaman bir insan gibi anlatıyor. İzleyin, takip edin, bayılacaksınız.

https://www.youtube.com/channel/UC4w7ICoQ5aYSwz-YbDXJf1g

Facebook, Twitter, Instagram?

Üçünü de kullanıyorum. Ayrıca Pinterest’i de keyifle kullanıyorum. Sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz ancak buna bazı hesaplar sayısal olarak izin vermiyor. Onun için de kimse arkadaşlık isteklerini kabul etmediğimi düşünmesin lütfen.

facebook.com/cem.sakoglu.31

twitter.com/cemsakoglu

instagram.com/cemsakoglu

pinterest.com/cemsakoglu

En son izlediğiniz film?

Ayla

En sık dinlediğiniz albüm?

Vallahi teknoloji ile birlikte en çok dinlediğiniz albüm işi de yalan oldu. Şimdi telefonlarımızda bir dolu müzikle istediğimiz listeleri oluşturuyor ve ruh halimize göre seçip dinliyoruz. Ben eskilerden hala vazgeçmiyorum. Gençlik dönemlerimizin müziklerini hala büyük bir keyifle dinliyorum. Yeni pop beni pek çekmiyor. Barış Manço, MFÖ, Cem Karaca, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nilüfer hala tercihimdir. Yüreğe işleyen türküleri de büyük bir keyifle dinlerim. Rock müziği ki buna Türk rock da dahil hala asla vazgeçmeyeceğim bir tür. Tabi bunların yanında Lara Fabian gibi, Whitney Houston gibi buğulu sesleri, Farid Farjad gibi keman virtüözlerini, Goran Bregoviç’in Tango’su gibi, Louis Armstrong ve Ella Fritzgerald’ın birlikte söyledikleri ‘Cheek to Cheek’ ya da diğer adıyla ‘Heaven’ gibi şarkıları unutmam mümkün değil. Ucuz ve piyasa müzikleri haricinde emek harcanmış hemen her tınıyı dinleyebilirim. Yine söylüyorum rock müzik hepsinden ayrı benim için.

En sevdiğiniz yazar?

Son zamanların en beğendiğim yazarı Deniz Erten. Çok yazdım onu gazetelere. Deniz Erten’in ‘İşaret’ kitaplarını hala okumayan var ise mutlaka alıp okusun. Yine yeni dönemden Mustafa Kaya, Ayşe Nüvide Tulgar, Cafer İskenderoğlu’nu beğenerek ve ilgiyle okuyorum. Eskilerden Yaşar Kemal favorimdir. Şiir okumayı da yazmayı da çok severim. Beni çeken şairler Atilla İlhan, Özdemir Asaf ve Orhan Veli’dir. Yabancı yazarlardan sanıyorum Dan Brown açık ara önde gidiyor. ‘Başlangıç’ kitabını aldım ama henüz okuyamadım. Sıra ona gelmedi daha.

 

GİYİM

Nasıl bir giyim tarzınız var?

Kış aylarında işe giderken daha ziyade takım elbise giymeyi tercih ediyorum. Bu kendime de işime de bizi ziyarete gelen konuklarımıza da saygımızı ortaya koyuyor. Tabi bu bir bakış açısı. Takım elbise giymeyen insanların misafirlerine saygı duymadığını söylemiyorum elbet. Hafta sonları spor giyim tarzını tercih ediyorum. Farklı olmayı seviyorum. Ayağıma siyah bir kot pantolon geçirip, üzerime smokin giyip, papyon takıp, gömleğimi de dışarıda bırakmak bazen çok keyifli geliyor bana. Aykırılığı seviyorum. Ancak bu aykırılık uyumsuz renkleri bir arada giyecek kadar değil. Renk uyumu benim için önemli.

Yalnız mı alışveriş yapmayı seversiniz yoksa size birinin eşlik etmesini ister misiniz?

Aslında öyle çok sık alışveriş yapmam. Tercihen mevsim dönümlerinde alışveriş yapmaya dikkat ederim. Fiyatlar arasındaki fark korkunç oluyor çünkü. İstanbul ve İzmit’te takip ettiğim marka ve firmalar var. Bunların indirim zamanlarında fırsat bulursam gitmeye çalışıyorum. Onun için sezonluk alışveriş yapanların çoğunun harcadığı paranın ¼’üne alışverişimi tamamlıyorum. Alışverişe yalnız da dostlarımla da giderim.

Takım elbise markası?

Ben yerli markalarımızdan EFOR’un ürünlerini seviyorum.

Kot markası?

Tommy Hilfiger, Armani

 

 

Spor ayakkabı?

Gerçekten spor yapmak için kullanacaksam Nike tercih ediyorum. Ancak normalde spor kıyafetlerimin altına bile çok kolay spor ayakkabı giymiyorum. Bu benim tercihim tabi ki.

Gömlek?

Gömlekte koşulsuz bağımlı olduğum bir marka yok. Giyeceğim tarza göre tercihim değişebiliyor.

Aksesuar kullanır mısınız?

Saat, gözlük, bazen de fular ve kasket kullanmayı severim.

Saat, gözlük, çakmak markası?

Saat benim arızam sanırım. Nefsime yenildiğim nadir noktalardan. Ama müsadenizle burada marka vermeyerek susma hakkımı kullanmak istiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.

Gardırobunuzun vazgeçilmezi?

Yani öyle ekstra bir şey yok. Bir çok kıyafeti büyük bir keyifle aldığım için hepsini severek giyiyorum. Bulunsun, bu da olsun diye bir şey almam. Aldığımı keyifle alırım. Onun için de şu vazgeçilmezim diyemem.

Favori tasarımcınız?

Bir tasarımcı üzerinden giyinmiyorum. Eskiden top top kumaşların alındığı dönemlerde elbise diktirdiğimiz terzilerimiz vardı. Bunların bugünkü adı tasarımcı oldu. Ancak hazır giyim ciddi yol aldı. Bu da bu mesleği bitme noktasına getirdi. Giyim konusunda fikir alacaksam şayet eşim ya da kızımdan alıyorum. Ve hatta bazen kıyafetlerimi eşim alıp getiriyor. Eşim çok zevkli bir insandır. Bugüne kadar bana aldığı hiçbir şeyi sırf eşim aldı diye giymedim. Büyük bir keyif ve heyecanla giydim. Gerçekten çok zevklidir eşim. Kızım da giyim tarzımda küçük dokunuşlar yapar bazen. Bu beni çok mutlu ediyor.

En son satın aldığınız şey?

Kruvaze bir ceket satın almıştım.

 

GÜZELLİK

Parfüm (günlük/gece)?

Parfüm konusunda sanıyorum biraz tutucuyum. Yıllardan bu yana Burberry markasından hiç vazgeçmedim. Özdeşleştik artık birbirimizle. Son birkaç yıla kadar sürekli ve uzun yıllar Weekend’ini kullandım. Hala da kullanıyorum ancak son zamanlarda yine aynı markanın Mr’ını da kullanıyorum.

Şampuan?

Clear

Cilt bakım markası?

Allah’ın suyu, herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Su mucizedir unutmayın. Sudan uzaklaşıp kendimizi kimyasallara teslim ettiğimizden bu yana cilt bakıma muhtaç oldu. Su ve sabundan vazgeçmeyin.

Saçınızı nerede kestiriyorsunuz?

Genellikle Kuaför Raşit.

Estetik yaptırdınız mı? Karşı mısınız?

Hayır yaptırmadım. Benim tercihim değil ama kimseye karışmak da haddim değil. İnsanlar kendilerine neyi yakıştırıyorlarsa onu yapabilirler. Ben orjinal seviyorum. Hem de her halini. Allah meyveyi olgunlaştırıyor.

 

GEZİ

Yurt dışına ne sıklıkla çıkıyorsunuz?

Eskiden daha sık çıkardım ama şu aralar maalesef çıkamıyorum.

Hangi ülkeleri tercih ediyorsunuz?

Mümkün olduğunca sıcak ülkeleri.

Yurt içinde yaz-kış tercihiniz?

Yazın Ege, kışın Kartepe

Hafta sonlarında kaçış noktalarınız?

Bu değişiyor. İstanbul’da isek dediğim gibi deniz kenarı ya da deniz manzarası olan yerleri tercih ediyoruz. İlla bir isim verin, şöyle duymadığımız cinsten şeyler olsun gibi sorular olursa, Ortaköy’de Yıldız Parkı’nın içerisindeki Vera Restaurant’ı ve Beyoğlu’nda sahil kenarındaki İstanbul Modern’in içindeki restoranı söyleyebilirim. Balaban’da isek şayet zaten Cevizlik Sitesi’nin harika bir sosyal tesisi var. Yemekleri ve hizmeti harika. Onun dışında Kartepe zirveye çıkarken ya Saklı Vadi ya da Manzara Restaurant kaçış noktaları. Bir kahve için alternatif kaçış noktası ise Sukay Park.

Şehir içinde kahvaltı ve yemek için nereleri tercih ediyorsunuz?

Kahvaltıya şehir içerisinde ‘Otantik Gurme’ diyorum. Biraz daha manzaralı bir yer arıyorsanız, Kartepe bölgesinde Saklı Vadi ve Manzara Restaurant’ı tavsiye edebilirim. Türk mutfağı ve öğlen yemeği için tercih ve tavsiyem kesinlikle Nizam. Çarşı içerisindeki İnegöl Lokantası’nı atlamamak lazım. Izgara ve et üzerine öncelikle Özler Lezzet Pazarı, et için gece ve alkol gibi bir seçenek arıyorsanız Yeşildağlar, balık seviyorsanız uzun oturmalı ve alkol ile şehir içerisinde Hamdi, Bekirpaşa tarafında Paşa Balık, Kartepe’de ilk göz ağrısı ‘Balıkçı Kartepe’ ve D-100 güzergahında da ‘Lazoğlu’ balıkçılarını tavsiye edebilirim. Dünya mutfağı, pizzalar ve alternatif ürünler üzerinden hareket edersek enerjisi ve lezzetleriyle kesinlikle Barista Plus diyorum.

Eğlence için sürekli gittiğiniz mekan?

Ben kalabalık çevreye sahip bir insanım. Dostlarımla yaşamayı seviyorum. Onun için de sabit bir yerim yok. Tabi ki dostlarımın mekanlarını tercih ediyorum. Bunu söylerken aklınıza sürekli dışarıda yaşayan bir adam gelmesin. Benim için eğlence sevdiğim insanlarla birlikte olmak. Yani mekan çok fark etmiyor. Yine de dost mekanı olması önemli tabi ki.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.