26-02-2024 11:48

Engeline meydan okudu: Yunus Emre Eski

2019-01-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-01-09
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: TAHA AHMET ÖZEL

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Adı, Yunus Emre Eski… O, hayata konuşma ve duyma kaybıyla gelmiş olmasına rağmen tüm engellere meydan okuyan başarılı bir genç. Mavi İzlenim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne devam ederken, resim konusundaki yeteneğiyle öğretmenlerinin dikkat çeken Yunus Emre, bu alanda motive edilince girdiği sınavı bileğinin hakkıyla geçerek Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi’nde okumaya hak kazanmış. Yunus Emre, şimdi hem okuluna devam ediyor hem de Mavi İzlenim’deki öğretmenleri Mine Ergenç ve Ayşe Çalık’ın desteğiyle kendisini her geçen gün biraz daha geliştiriyor. Geleceğin başarılı ressamının sanat yolculuğuna nasıl başlardığını, resmin ona kazandırdıklarını ve gelecek hedeflerini uzman öğretici Mine Ergenç ve işitme engelliler öğretmeni Ayşe Çalık’tan dinledik.

 

Mine Hanım, Yunus Emre’yi biraz tanıyalım.

Yunus Emre, 2002 doğumlu. Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi 2. sınıf öğrencisi. Geçen sene bu okulu 70 puan alarak kazandı. 2005’ten beri kurumumuzun öğrencisi, ben de 4 yıldır Yunus Emre ile birlikte çalışıyorum. Yunus Emre, her hafta cumartesi günü kurumumuza geliyor ve 2 saat ders görüyor.

Neler öğreniyor?

Burada biz Yunus Emre’yi akademik olarak desteklemeye çalışıyoruz. Okuduğunu anlama, yeni kelimelerin anlamları, cümle kurma, matematikte dört işlem, problem çözme gibi konularda eğitim veriyoruz.

Resim yapmaya başlama serüveni nasıl oldu?

Yunus Emre’deki resim yeteneğini 2015’te fark ettim. İşitme ve konuşma kaybı yüksek bir çocuk olduğu için akademik olarak matematik, fen bilimleri ve Türkçe derslerinde diğer işitme engelli çocuklarımıza göre biraz daha gerideydi. Onu önce grup derslerinde izledim, duymadığı için dersten sıkılıyordu. Kağıdı çeviriyor ve bir şeyler çiziyordu. İlk başlarda dikkate almadım ama daha sonra resme olan yeteneğini gördüm. Gülhan Dilber hocamızla görüştüm ve o da Yunus Emre’nin çizim yeteneğinin olduğunu söyledi. Resim yaparken çok istekliydi ve mutlu oluyordu. Yaptığı çizimleri Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki birkaç arkadaşımla da paylaştım, onlar da Yunus Emre’nin çizimlerini çok iyi buldu. Daha sonra yaptığımız araştırmalarla Kocaeli’de bir güzel sanatlar lisesi olduğunu ve yetenek sınavıyla öğrenci aldığını öğrendim. Yunus Emre için sınav başvurusu yaptık. Sınava girdi ve bileğinin hakkıyla 70 puan alarak okulu kazandı. Öğretmenleri, Yunus Emre’nin resimlerini ‘muhteşem’ buluyor, çok yetenekli ve hızlı öğrenen bir öğrenci olduğunu söylüyor.

 

 

ARTIK ÇOK DAHA SOSYAL

Yetenek sınavına hazırlanma süreci nasıldı?

Gülhan Dilber öğretmenimle birlikte boyutu, görüş açısını, gölgelendirmeyi anlatmaya çalıştık ama Yunus Emre tamamen doğal yeteneğiyle sınavı kazandı. Bizim katkımız en fazla yüzde 10’dur. Elinin teknik olarak alışması için bol bol çizim yaptırdık. Gerisi Yunus Emre’nin yeteneğiyle oldu.

Resim sanatına yönelmek Yunus Emre’nin hayatında neleri değiştirdi?

Bizim çocuklarımızın en büyük sıkıntısı hayata 1-0 hatta 2-0 geride başlamaları. Duygu durumları da çok sıkıntılı. Sosyallikleri çok az. Yunus Emre son 2 senedir sosyalleşmek noktasında çok iyi. İnsanlarla çok fazla iletişim kurmazdı. Öğretmenleri dışında kimseyle konuşmazdı, arkadaşı yoktu, evden dışarı çıkmazdı. Bu okul Yunus Emre’ye daha sosyal bir hayat kazandırdı. Artık tüm öğretmenleriyle temas kurabiliyor, onlarla şakalaşabiliyor. Kendini daha rahat ifade edebiliyor. Şu anda bazı kelimeleri tek tek söyleyebiliyor.

 

 

Ayşe Hanım, Yunus Emre’nin hedefi ya da bir hayali var mı?

Genellikle kendi alanıyla ilgili bölümler üzerine eğitim almak istiyor. Resimden uzaklaşmak isteyeceğini sanmıyorum. Sınav barajını geçmesi halinde yetenek sınavına girecek. Bu konuda da Yunus Emre’yi hazırlıyoruz.

Gördüğüm kadarıyla Yunus Emre daha çok karakalem çalışması yapıyor. Farklı tekniklerle yaptığı resimler de var mı?

Okulda geçen sene ve bu dönem hep kara kalem çalışıyorlardı. Şimdi yeni yeni renkli sisteme geçmişler ama Yunus Emre kara kalemi daha çok seviyor. Kendini kara kalemde daha rahat ifade ediyor.

NASIL ARANDI: #Yunus Emre Eski # Mavi İzlenim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi # resim # ressam # sanat #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.