21-06-2024 14:36

Enerjik ve disiplinli bir anne: Ebru Kaya

2018-09-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-09-08
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: ASLI GENCAL-BÜŞRA SAVAŞ UÇARI

 

Kids Life'ın '1 Anne 5 Soru' sayfasının bu ayki konuğu, 10 yaşındaki Kayra ve 2 yaşındaki Ali’nin anneleri, Ebru Kaya. Almanya doğumlu olan Ebru Hanım, 2009 yılından beri İzmit’te yaşıyor. Air Liquid firmasında kurumsal iletişim uzmanı olarak görev yapan Ebru Hanım, işten arta kalan zamanlarını çocuklarıyla birlikte geçirmeye özen gösteriyor. Kendisini ‘kuralcı bir anne’ olarak niteleyen Ebru Kaya ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

 

1)  Ebru Kaya nasıl bir annedir?

Kuralcı bir anneyim hatta arkadaşlarım sık sık çocuklarıma Alman disiplini uyguladığımı söyleyerek bana takılır. Kurallarım genellikle uyku ve yemek düzeniyle alakalı oluyor. Kuralcılığın yanında bir o kadar da rahat bir anneyim aslında. Ayrıca enerjisi de çok yüksek bir anneyim. Sabahları evden danslarla, şarkılarla çıkıyorum. Çocuklarım, ben işe giderken arkamdan hiç ağlamazlar, hep gülerek uğurlarlar.

 

2)  Çocuklarınızın gelişiminde en önem verdiğiniz noktalar nelerdir?

Öncelikle düzen geliyor, tabii. Yaz aylarında düzenimiz biraz karışıyor olsa da genellikle rutin bir hayatımız var. Eşim, yabancı bir firmada çalıştığı için genellikle yurt dışında bulunuyor, dolayısıyla vaktimizi çoğunlukla evimizde geçiriyoruz. Evde geçirilen zamanın çocukların gelişiminde önemli bir rol oynadığını düşünüyorum. Diğer bir nokta ise eğitim ve sosyal aktiviteler tabi.

 

3)  Çocuklarınızın özel ilgi alanları var mı? Geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Oğlum Ali, henüz çok küçük. İlgi alanları her gün değişiyor, şu sıralar en büyük ilgisi diş fırçaları ve güneş gözlüklerine. Kızım Kayra ise şu an 10 yaşında. Profesyonel bir kurumda bale eğitimi alıyor. Bu sene 3’üncü senesi olacak. İlk başlarda bale yapmasını çok fazla istemiyordum. Kendisini daha çok tenis, yüzme ve at binmeye yöneltmeye çalıştım ancak Kayra hiçbirine çok istekli gitmedi. Arada bale yapmak istediğini söylüyordu ama ben maalesef çok ciddiye almadım. Daha sonra bir arkadaşımın beni cesaretlendirmesiyle onu bale okuluna yazdırmaya karar verdim. Başladığından beri Kayra hiçbir dersini aksatmamaya çalışıyor. Haftada 2-3 gün yoğun bir tempoyla çok hevesli ve istikrarlı bir şekilde derslere katılıyor. Ben de bu durumu sonuna kadar desteklemeye çalışıyorum. Bu yıl da bir enstrüman çalma isteği var. Okullar açılınca öğretmenlerinin de fikrini alarak kararımızı vereceğiz. Kısaca, çocukları gerçekten istedikleri alana yönlendirmek çok önemli. Annelerin, kendileri istiyor ve beğeniyor diye çocuklarını bir alana zorla yönlendirmelerinin hiçbir faydası yok, tamamen zaman kaybı.

 

4)  Çocuklarınızla nerelere gitmekten, neler yapmaktan ve nasıl vakit geçirmekten hoşlanırsınız?

Yukarıda da belirttiğim gibi hafta içi genellikle evimizde oluyoruz. Hafta sonlarını da ara sıra Sapanca’da kahvaltı ederek değerlendiriyoruz. Yeni yerleri seçiyoruz genelde. İzmit’te olursak da tercihimizi AVM veya sinemadan yana kullanıyoruz. Ailem İstanbul’da yaşıyor.  Dolayısıyla İstanbul’a da oldukça sık aralıklarla gidiyoruz. Şu sıralar İstanbul’daki macera parkurları favori mekanlarımız arasında. Bu parkurlar genellikle orman gibi yeşil alanlara kurulduğundan her yaşta çocuğa hitap ediyor.

 

5)  Çocuklarınızın bebeklik sürecinde takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Açıkçası bu tarz yayınlara karşı çok fazla bir ilgim ve merakım yok. Sanal ortamlarda araştırmayı ve okumayı daha çok seviyorum. Başka annelerin gerçek tecrübelerini okumak bana daha samimi geliyor. Kızıma hamileliğim döneminde sanal ortam veya blogger anneler bu kadar yaygın ve popüler değildi. Daha çok ‘anneysen.com’ veya ‘uzman tv’ tarzı siteler vardı; onları takip ediyordum. Oğluma hamileliğimde ve sonrasında ise takip ettiğim ve önerebileceğim onuncuay.com var. Ben beğendim. Hamile ve yeni doğum yapmış annelere tavsiye edebilirim.

NASIL ARANDI: #kids life # 1 anne 5 soru # ebru kaya # aslı gencal # büşra savaş uçarı # çocuk # bebek # anne # bakım # ilgi # sevgi # çocuk sevgisi # anne sevgisi # anne ilgisi

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.