01-10-2023 05:37

En Lezzetli Tatlılar Burada: By Cream Patisserie

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 03/11/2022
Girişimci iş kadını Bahar Küçükburgaz tarafından Bağçeşme mevkiinde hizmete açılan By Cream Patisserie, lezzetli tatlıların yeni adresi haline geldi
.stripslashes($urun->baslik).

Röportaj: Serpil Çolak Türkoğlu Fotoğraflar: İsmail Hakkı Timuçin

Tatlı yapımındaki hünerini pastacılık eğitimiyle taçlandıran girişimci iş kadını ve pasta şefi Bahar Küçükburgaz, butik pastanesi By Cream Patisserie’nin kapılarını kısa bir süre önce Kocaelililere açtı. Bağçeşme mevkiindeki butik pastanesinde, özel reçeteli tariflerle günlük olarak hazırladığı tatlı çeşitlerini misafirlerinin beğenisine sunan Bahar Küçükburgaz, gördüğü ilgiden fazlasıyla memnun. By Cream Patisserie’nin kurucusu Bahar Küçükburgaz ile girişimcilik serüvenini ve açtığı butik pastanesini konuştuk. Keyifle okuyacaksınız.

Bahar Hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Doğma büyüme İzmitliyim. Okul yıllarımı birkaç spor dalıyla uğraşarak geçirdim. Asıl hedefim olan beden eğitimi öğretmenliğini çeşitli sebeplerden dolayı okuyamadım, bu konu artık benim için hayal olmuştu. Birkaç yıl sonra yakın arkadaşımla ortak bir iş kurduk. Yurt içi ve yurt dışı özel gün hediyelikleri tasarlayıp, satışını gerçekleştirdik. 7-8 yıl kadar çok yoğun bir şekilde çalıştık. Pandemi ve ekonomik sebeplerden dolayı işimiz maalesef durma noktasına geldi. Profesyonel pastacılık eğitimi almaya karar verdim.

Pastalara karşı özel bir ilginiz vardı sanırım.

Tatlı yapmayı da yemeyi de seviyordum. Evde, çocuklarıma çeşit çeşit sütlü tatlılar yapardım. Sadece tatlı yapmakla kalmaz, dekorasyon ürünleriyle keyifli sunumlar hazırlardım. Buradan yola çıkarak butik bir pastane açmaya karar verdim ama öncelikle bu işin eğitimini almalı, tüm inceliklerini öğrenmeliydim.

PATISSERIE KÜLTÜRÜ

Eğitimi nerede aldınız?

Chef’s İstanbul Mutfak Atölyesi’nde, profesyonel pasta ve ekmekçilik eğitimi aldım. Eğitimimi tamamladıktan sonra profesyonel bir kurumda en az iki sene çalışır, sonra kendi iş yerimi açarım diye düşünüyordum ancak işler planladığım gibi olmadı. Ani bir kararla By Cream Patisserie’yi açtım. Akademide aldığım profesyonel pastacılık eğitimi ile sunum yeteneğimi By Cream Patisserie’de birleştirdim. Burada patisserie kültürünü yaşatmak istiyorum. Misafirlerime Fransız tatlıları ve İtalyan ekmekleri başta olmak üzere çok çeşitli ürün sunmak için çalışıyorum.

By Cream Patisserie’yi açalı ne kadar oldu, menünüzde neler var?

Henüz çok yeniyiz, daha bir ay olmadı ancak misafirlerimizden aldığımız güzel geri dönüşler doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Menümüzde ağırlıklı olarak Fransız tatlıları var. San Sebastian cheesacake, Newyork cheesacake, Paris best, french eclair, cream puff, chocalate puff, çıtır profiterol, tiramisu, magnolia, browni, milföy pasta ve yeni nesil tartlar var. Reçetelerimiz özel, lezzette iddialıyız. Özellikle San Sebastian cheesacake’imiz misafirlerimiz tarafından çok beğeniliyor. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz.

YENİ NESİL TART

Yeni nesil tart derken?

Yeni nesil tartları mevsim meyveleriyle yapıyoruz. Örneğin yakın zamanda kıtır kıtır tart hamuru içerisinde Fransız pastacı kreması, şeftali marmelatı ve üzerinde karamelize şeftali ile ağızda dağılan bir lezzet hazırladık. Şeftalili tartımız çok da beğenildi. Yine incir zamanı incirli tart yaptık. Mevsim meyvelerine göre tartlarımızı çeşitlendiriyoruz.

Menüyü sürekli güncelliyorsunuz sanırım.

Evet, yakında zamanda tuzlu kurabiye ve ekşi mayalı ekmek satışımız başlayacak. Fransız mutfağının değişmez öğesi olan Kruvasan da çok yakında menüde yerini alacak. Hatta hafta sonları kruvasanlı kahvaltılar vermeyi planlıyoruz.

Tatlılarınızın yanına çay-kahve ikramı da var değil mi?

Elbette, misafirlerimizi mekanımızda ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Seçtikleri tatlının yanına eşlikçi olarak çay ya da kahve ikram ediyoruz. Daha çok Türk kahvesi ve espresso yapıyoruz, yakında soğuk kahve ikramına da başlayacağız.

VİTRİNİN GÖZDESİ

Bahar Hanım, By Cream Patisserie’nin özel bir spesiyali var mı?

Burayı açarken ‘San Sebastian cheesacake vitrinin gözdesi olacak’ demiştim, öyle de oldu. Çok güzel geri dönüşler alıyorum. Misafirlerimiz burada yedikleri San Sebastian cheesacake’in başka yerlerle kıyaslanmayacak kadar güzel olduğunu söylüyor.

San Sebastian’ı bu kadar özel kılan nedir, farklı bir reçetesi mi var?

San Sebastian’ın yapımı zordur. Kıvamını, kremasını tutturmak güçtür. İçine konulan malzemelerin bütünleşmesi gerekiyor. Herkesin farklı reçetesi var, tadı da farklı oluyor. Ben, San Sebastian reçeteme çok güveniyorum. Misafirlerimden aldığım geri dönüşler de beni çok mutlu ediyor. Açıkçası benim de gözdem San Sebastian.

Üretimde kullandığınız malzemeleri neye göre seçiyorsunuz?

Sağlık konusunda çok hassasım. Üretim yaparken kullandığım malzemelerin tadı tatlılarıma yansıyacağı için en iyi firmalarla çalışıyorum. Malzemelerin en kalitelisini ve en sağlıklısını seçiyorum. Tatlılarımızda kullandığımız meyvelerimizi de taze alıyoruz.

LEZZET ÖN PLANDA

Mekanınız çok şık, kendiniz mi dekore ettiniz?

Kendi zevkime göre butik bir pastane kurmaya çalıştım. İnsanların keyif alabileceği, sıcak bir ortam oluşturmak istedim. Tabii lezzetlerin de ön planda olmasını istiyordum. Bu sebeple işletmemin içerisini şık vitrinlerle süsledim. Vitrinimizin içine de lezzetli tatlılarımızı yerleştirdim.

Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?

By Cream Patisserie bünyesinde mutfak okulundan arkadaşım şef Gizem Küçükemirler’in yanı sıra 2 arkadaşımız daha görev yapıyor, toplamda 4 kişilik bir ekibiz. Gizem Hanım ile akademide tanışmıştık, aynı bakış açısına sahibiz, bu yüzden keyifle çalışıyoruz.

Online satışınız da var mı?

Online satışımız yok ancak misafirlerimizin talepleri doğrultusunda, birkaç gün öncesinden haber vermeleri halinde siparişlerini hazırlayabiliriz. Ayrıca Instagram üzerinden de sipariş alıyoruz.

İYİ Kİ BURADAYIM

By Cream Patisserie’yi, Bağçeşme’de açtığınız için memnun musunuz?

Bağçeşme bölgesinde böyle bir eksiklik vardı, pastanemi burada açtığım için mutluyum. Bu bölgenin kendine has bir samimiyeti var. Aslında işletmemi merkezi bir yerde açmayı planlıyordum hatta uzun süre dükkan aradım ancak iyi ki burada açmışım. Şehrin gürültüsünden uzak olmak bana kendimi iyi hissettiriyor. Zaten dünyaya baktığınızda patisserie’lerin hep mahalle aralarında olduğunu görürsünüz.

Bahar Hanım, bundan sonraki hedefiniz nedir?

İşimi iyi yapmaktan başka bir hedefim yok. Profesyonel bir şekilde ilerleyerek, yoluma bakmak istiyorum. Yarışım kendimle, başka da bir şey düşünmüyorum.  Aldığım eğitim doğrultusunda vizyonumuzu genişletmek ve menümüze yeni ürünler ekleyerek yoluma devam etmek istiyorum. Kocaeli halkını By Cream Patisserie’nin lezzetlerini denemeye mekanımıza davet ediyorum.

 

İLETİŞİM:

Adres: Orhan Mahallesi, İsmail Gaspıralı Caddesi, No: 95/E İzmit/ KOCAELİ

Telefon:0 546 451 35 23

i bycreampatisserie

NASIL ARANDI: #kocaeli # kocaelilife # kocaelinindergisi # kocaelidergisi # dergilik # tatlı # San Sebastian cheesacake # Newyork cheesacake # Paris best # french eclair # cream puff # chocalate puff # çıtır profiterol # tiramisu # magnolia # browni # milföy pasta

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.