29-02-2024 22:47

Efe Alper: Skolyozumun ilerlemesi durdu

2020-10-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-10-05
.stripslashes($urun->baslik).

Omurga rahatsızlıkları konusunda ilimizde en sık başvurulan isimlerin başında gelen başarılı fizyoterapist Elif Akıncı, bir gencin daha hayatına dokundu.

Geliştirdiği rubatonik pilates yöntemiyle kişiye özel egzersiz programları oluşturan Akıncı; skolyoz rahatsızlığıyla mücadele eden çocuk ve gençlere de aynı yöntemle yardımcı oluyor.

Bu gençlerden birisi de 16 yaşındaki Efe Alper. 15 derecelik skolyozu olduğunu tesadüfen öğrenen ve hemen Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’nin kapısını çalan Efe Alper, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Skolyozum olduğunu, bir göğüs tomografisi çektirmem gerektiğinde tesadüfen öğrendim. Tomografi sonucumu gören doktorum, fazla vakit kaybetmeden bir fizyoterapiste başvurmam gerektiğini söyledi.

Skolyoz çoğu zaman kendisini ağrıyla hissettiriyor ancak ben hiç ağrı çekmedim. Belki derecesi düşük diye böyle oldu ancak tesadüfen öğrenmeseydim ilerleyen yıllarda çok daha büyük sorunlar yaşayabilirdim.

Skolyozum olduğunu öğrenen annem ve babam çok endişelendi. Hemen iyi bir fizyoterapist arayışına girdik ve bir yakınımızın tavsiyesi üzerine Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’ni ziyaret ettik.

Elif Hanım, bizi çok sıcak ve samimi karşıladı. Tomografi sonuçlarımı inceledikten sonra, skolyozumun düzenli egzersizlerle geriletilebileceğini söyledi.

Aslında dışarıdan bakıldığında omurgamdaki eğrilik gözle de görülebiliyormuş. Bu nedenle annem, ‘nasıl fark etmedim?’ diye çok vicdan azabı çekti. Elif Hanım ise annemi, ‘Ergenlikte çocuğunuzun yüzüne bakıyorsunuz, bedenine değil. Bu nedenle kendinizi suçlamayın’ diyerek teskin etti, hepimize moral verdi. Elif Hanım, tecrübesi ve samimiyetiyle ailemi çok rahatlattı.

Daha sonra vakit kaybetmeden uygun bir egzersiz programı oluşturduk. 3,5 aydır Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’nde omurgamı güçlendiren egzersizler yapıyorum. Ciddi bir ilerleme kaydettim.”

 

 

KASLARIM GÜÇLENDİ

 

Haftanın 2 günü Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi’ne geldiğini ve bir saat rubatonik pilates yaptığını ifade eden Efe Alper, sözlerini şöyle noktaladı: “Egzersizler sırasında Elif Hanım, keyifli sohbetiyle bana moral veriyor. Sadece Elif Hanım değil, buradaki herkes çok nazik. Dersin nasıl başlayıp bittiğini anlamıyorum diyebilirim.

Elif Hocam ile iyi ki tanıştık.

O bizim farkındalığımızı arttırdı. Hazırladığı uygun egzersiz programları sayesinde belki de gelecekteki rahatsızlıklarımdan ve yaşayabileceğim ağrılardan kurtuldum. Buraya geldikten sonra omurgamın düzelmesinin yanı sıra 3 ay öncesine göre kaslarımın daha güçlü olduğunu hissediyorum. Özellikle sırt kaslarım çok güçlendi. Kendimi çok daha iyi hissediyorum.”

 

NASIL ARANDI: #elif akıncı # fizyoterapist # elif akıncı pozitif yaşam merkezi # skolyoz # omurga # omurga sağlığı # omurga rahatsızlığı # kocaeli # izmit # egzersiz # rubatonik pilates

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.