19-06-2024 12:37

Durduk, durulduk, hayal kurduk

2020-07-04    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-07-04
.stripslashes($urun->baslik).

Hayat sürprizlerle dolu…

Bir bakmışsın, hiç beklemediğin anda saçına bir çiçek iliştirivermiş, baharın yakın olduğunu müjdelemiş; bir bakmışsın, çalışmadığın yerden öyle bir sınamış ki bildiklerini de unutturmuş.

Geride bıraktığımız 3 aylık pandemi sürecinde de hepimiz buna benzer duygular yaşamadık mı? Bilmediğimiz yerden, hazırlıksız, savunmasız yakalanmadık mı?

Değişik bir şey oldu… Bugüne kadar bizi sürekli koşmaya zorlayan hayat, bu kez ‘dur’ dedi, durduk.

Durduk, korktuk, durulduk, düşündük, dinlendik, sıkıldık, bilmediklerimizi öğrendik. 

Eve kapanmak, iş yerinin kapısına kilit vurmak, sevdiklerinden ayrı kalmak, çocuğuna sarılamamak nasıl bir şeydi, bilmiyorduk. İşe gitmeden toplantı yapılabildiğinden, sınıfa girmeden ders işlenebildiğinden, baharın çiçek koklamadan da geçebileceğinden haberimiz yoktu.

Yüzümüzde maske olsa bile gözlerle gülümsenebileceğini öğrendik mesela… Kollarımızla sarılamasak da kalbimizle sarıp sarmalayabileceğimizi; sevgimizi öpücükler yerine sözcüklerle gösterebilmeyi öğrendik. ‘İyiyim’ diyebilmenin ne kadar kıymetli, çok özledikten sonra kavuşmanın nasıl da tatlı, ekmek teknesinin kapısını açıp çalışabilmenin ne denli kutsal olduğunu öğrendik.

Hayatımızdaki her şey değişse de son nefesimize kadar aynı kalacak şeyler de vardı, elbette. Umut etmek gibi, hayal etmek gibi… Sağlığımıza şükrederek, kötü günlerin çabucak geçeceğini umut ederek, kurduğumuz mutlu hayallere tutunarak atlattık mı zor zamanları?

Korona kısıtlamalarına; dostlarla yeniden kucaklaşacağımız günlerin, ‘sağlığımı kaybeder miyim?’ endişesi taşımadan çıkılacak mavi-yeşil tatillerin, neşe içinde yapılacak pikniklerin, kalabalık pazar kahvaltılarının hayalini kurarak dayanmadık mı? Küçücük bile olsa her hayalin ardında büyük mutluluklar sakladığını pandemi sürecinde fark etmedik mi?

★ ★ ★

Hal böyleyken, biz de bu ay hayallerinin peşinde koşmaktan hiç vazgeçmemiş, mutlu insanları konuk etmek istedik sayfalarımıza. Kocaeli Life yine dopdolu… Haydi beni takip edin, içeride neler var, birlikte göz atalım.

Temmuz sayımızın kapağında, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve Karamürsel Gazozu var bu ay… Karamürsel’i Kocaeli’nin en yaşanılası ilçesi yapma hayalinden de ilçesinin değerlerini korumaktan da vazgeçmeyen Başkan Yıldırım kolları sıvadı ve Karamürsel’in yıllar önce yitip gitmiş bir markası olan ‘Karamürsel Gazozu’nu’ ilçesine yeniden kazandırdı.

Bir kadın olarak, hayata geçirdiği projelerle pek çok kadının hayallerini gerçeğe dönüştüren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in verdiği sınırsız destekle kurulan İzmit Çınar Kadın Kooperatifi’nin başarı öyküsü de bu ay Kocaeli Life’ta. Şimdiden 20 kadına iş imkanı sağlayan, yüzlerce kadının da el emeğini gelire dönüştüren İzmit Çınar Kadın Kooperatifi’nin kuruluş öyküsünü keyifle okuyacaksınız.

Temmuz sayımızda ayrıca;

Emeklilik hayalini gerçekleştirmek için emekli olmayı beklemeyen Mustafa Gülen tarafından işletilen Beyaz Ev Butik Otel ve Restaurant’ın büyülü atmosferine konuk olacak;

Müşterilerine çok daha şık, ferah ve konforlu bir ortamda hizmet verme hayalini gerçeğe dönüştüren başarılı güzellik uzmanı Sinem Karakaş’ın yeni merkezini keşfedecek;

Evinde hazırladığı nefis cheesecake’ler ile haklı bir üne sahip olan Ayşen Ertuğ Kösemen’in, hayalindeki butik pastaneyi nasıl açtığını öğreneceksiniz.

★ ★ ★

Tabii ki hepsi bu kadar değil… İş yaşamı, sanat, spor, eğitim, moda, gezi, sağlık haberleri ve yine birbirinden ilginç röportajlarla dolu bir sayı hazırladık bu ay.

Hazır dışarıya çıkmışken, ‘Bütün mutlu hikayeler bir KARE’ye sığar’ mottosuyla açılan KARE Restaurant’a ve yemyeşil bahçesi, kamelyaları, restoranı, kafesiyle her yaş kesimine hitap eden Bageni’ye de uğradık; bu iki yeni mekanın tüm ayrıntılarını sizler için kaleme aldık.

Çeyrek asra dayanan tecrübesini Safir Gold’da konuşturan Muharrem Boztürk’ü daha yakından tanıdık; Vadi Besicilik’in yaklaşan Kurban Bayramı için yaptığı hazırlıkları yerinde gördük.

Pandemi döneminde uyguladığı dezenfeksiyon işlemleriyle adından sıkça bahsettiren Autobella’nın, araç bakımında dev bir yaz kampanyası başlattığını;

Türkiye’nin ilk ve tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza Camp’ın bel bölgesindeki fazlalıklara meydan okuyan Vacunaut cihazını ilimize getirdiğini;

‘Su sağlıktır’ sloganıyla kapılarını yeniden açan Su Akademi Türkiye’nin aldığı pandemi önlemlerini sayfalarımıza taşıdık. 

★ ★ ★

Türkiye’deki 5. şubesini Kocaeli’de açmaya hazırlanan Bil Çocuk Üniversitesi’nin eğitim sistemini;

Okul öncesi eğitimde ilimizin en başarılı kurumları arasında gösterilen Limon Evi Anaokulu’nun pandemi dönemindeki çalışmalarını;

İlimizin en tecrübeli eğitimcilerinden Esra Ülçetin’in çocuklara armağanı olan ‘Minik Haritacı’ kitabının ayrıntılarını da Kocaeli Life’ın temmuz sayısında bulacaksınız.

Haydi ben sözü daha fazla uzatmayayım, sizi bu birbirinden ilginç konularla baş başa bırakayım.

Neşeli temmuzda, tüm hayallerinizin gerçek olması dileğiyle…

NASIL ARANDI: #zeynep akar # löşe yazısı # yazı # kocaeli life # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.