25-06-2024 23:38

Dragos’ta huzurlu bir ev

2018-08-08    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-08-08
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: ZEYNEP AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Kocaeli Life bu ay, Autobella firmasının ortaklarından Orhan İstif ve ailesinin, İstanbul Dragos’taki şık evlerinin kapısını çaldı. Orhan Bey ve eşi Münevver Hanım’ın, çocukları Ali ve Polen ile birlikte yaşadığı bu şirin bahçe katı, tamamen Münevver Hanım’ın zevki doğrultusunda; ailenin konforu ve ihtiyaçları göz önüne alınarak dekore edilmiş. İstif Ailesi’ne ait aile apartmanındaki bahçe katının yeniden düzenlenmesiyle oldukça şık, kullanışlı ve keyifli bir yaşam alanına dönüşen ev; İstanbul’un göbeğinde olmasına rağmen yemyeşil bahçesi ve yaz-kış kullanılan verandasıyla kentin alışık olduğumuz karmaşasından çok uzakta.

İstif çifti, evlendikleri günden beri bu binada yaşıyor ancak bahçe katını kullanmaya başlamalarının hikayesi 10 yıl öncesine dayanıyor. Bahçeli ve misafir yatak odası olan bir evde yaşama hayallerini, kendilerine ait binadan çıkmadan gerçekleştiren çift, yapılan düzenlemelerle tam da istedikleri gibi bir eve sahip olmuş. Münevver Hanım, bu süreci şöyle anlatıyor: “Evlendiğimizden beri eşimin ailesine ait olan bu binada yaşıyorduk fakat bahçeli bir evde yaşamak gibi de bir arzumuz vardı. Ayrıca kalabalık aile olduğumuz için yatılı misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz ilave bir odaya da ihtiyaç duyuyorduk.  Bundan 10 yıl önce apartmanımızın bahçe katı boşalınca, fırsatı değerlendirdik; bu daireyi ihtiyaçlarımıza uygun şekilde düzenleyerek, keyifle yaşayacağımız bir ev hale getirdik.”

 

 

DOĞAL MALZEMELER

İstif Ailesi’nin tek kat üzerine 240 metrekare yaşam alanına sahip evi şu anda 4 oda ve bir salondan oluşuyor ancak bu hale gelmeden önce ciddi bir tadilat aşamasından geçmiş. Ailenin ihtiyacı olan dördüncü odanın sağlanması için dairenin arka tarafında, atıl halde bulunan garaj yıkılarak eve dahil edilmiş. Ardından da mutfaktan banyoya, salondan verandaya kadar her şey yeni baştan tasarlanarak uzun bir inşaat sürecinden geçilmiş. Çift, bahçe keyfini azami düzeyde yaşayabilmek için de ciddi bir düzenleme yaparak yaz-kış keyifle kullanılabilecek bir veranda tasarlamış.

İş, dekorasyon aşamasına geldiğinde ise Münevver Hanım, ince zevkiyle konuyu ele almış. Hiçbir profesyonel yardım almadan, tamamen ailesinin ihtiyaçlarına ve hayallerine uygun bir ev tasarlayan Münevver Hanım, dekorasyon sürecinde yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Evin tadilat işleri bittikten sonra sıra dekorasyon aşamasına gelmişti. Dairenin projesi gibi tüm eşyaları da tamamen değişti. Mobilyaların büyük çoğunluğu, kullanılacağı yere göre tasarlandı ve özel olarak üretildi.

Toprak tonlarını ve ahşap gibi doğal malzemeleri çok sevdiğim için evin geneli buna uygun şekilde dekore edildi. Mobilyaların büyük çoğunluğunu İstanbul’dan, bir kısmını da o dönem Kocaeli’de hizmet veren Yıldız Orman Ürünleri’nden temin ettik.”

 

 

ÖZEL OLARAK ÜRETİLDİ

Evin salonu, Münevver İstif’in zevkli seçimleri doğrultusunda toprak, bej ve siyah renklerde dizayn edilmiş. Bahçenin yemyeşil görüntüsünü içeriye alan geniş ve aydınlık salonda, oldukça rahat ve şık bir L koltuk kullanılmış. Beymen Home imzalı bu koltuğa; Mirage Mobilya markalı biri siyah, diğeri bej renkte iki kanepe ve yurt dışından getirtilen el yapımı patchwork deri halı eşlik ediyor.

Salonda tercih edilen sade hatlara sahip bambu TV ünitesi ve yemek masası ise Münevver Hanım tarafından tasarlanarak özel olarak üretilmiş. İstif Ailesi, duvarlarda mobilyaların geneliyle uyum içinde olan duvar kağıtlarını tercih etmiş. Salonun oturma bölümünde spot aydınlatmalara yer verilirken, yemek odası kısmı için kristal, şık bir avize seçilmiş.

Münevver Hanım’ın aksesuar konusundaki tercihi de dekorasyon tarzıyla paralel olarak oldukça sade ve şık. Çok fazla aksesuarı bir arada kullanmaktan hoşlanmadığını ifade eden ev sahibesi, salonda yer verdiği aksesuarların çoğunu Mudo Concept, Zara Home, 6. Cadde ve Paşabahçe’den seçmiş. Salonun girişinde değerlendirilen antika görünümlü servis sehpası ve ayna ise Yıldız Orman Ürünleri imzalı.

Salonun hemen karşısında bulunan ve verandaya açılan mutfak, Münevver Hanım’ın keyifle vakit geçirdiği bir alan. Bambu ve krem rengi mutfak dolaplarının, doğal taş duvarla tamamlandığı mutfakta salona göre daha canlı renkler kullanılmış. Dekorasyona dahil edilen Karabağ kilim ise ev sahibesinin en sevdiği parçalardan biri.

Mutfaktan geçilen veranda ve verandayla bütünleşen geniş bahçe, İstif Ailesi’nin ve dostlarının hem yaz hem de kış aylarında en fazla vakit geçirdiği alan. Katlanabilir cam sistemiyle kapatılan ve içinde bir de kuzine soba bulunan veranda, oldukça konforlu ve rahat mobilyalarla döşenmiş. Tepe Home’dan alınan şık köşe koltuğun renkli minderlerle daha da sempatik hale getirilerek kullanıldığı alan, otantik aksesuarlar ve mumlarla keyifli bir atmosfere kavuşturulmuş.

Verandanın üç tarafını çevreleyen bahçe ise İstanbul’da adeta çölün ortasındaki vaha gibi. Yüksek bitkiler ve ağaçlarla daha da korunaklı hale gelen bahçenin bir bölümünde yine Tepe Home imzalı bir oturma grubu ve yemek masası kullanılmış. Ortanca çiçekleriyle renklenen diğer bölümde ise romantik bir etki yaratan beyaz ferforje masa ve sandalyelere yer verilmiş. Bahçe duvarı boyunca yerleştirilen salıncak, hamak ve bahçe aksesuarları ile neşelenen ve herkese keyifli dakikalar yaşatan bahçe, İstif Ailesi’nin her ferdinin en sevdiği alan.

İstif çiftinin yatak odasında da yine toprak tonları tercih edilmiş ve  evin diğer mobilyaları gibi özel olarak tasarlanmış. Koyu renk duvar kağıtlarıyla oldukça şık bir görünüme kavuşan geniş oda, nişlerle giyinme odasından ayrılmış. Yatağın üzerinde değerlendirilen dekoratif minderler ortama hareket kazandırmış.

 

 

ROMANTİK ETKİ

Evin genç kızı Polen’in yatak odası ise İkea markalı mobilyalarla, açık renkler kullanılarak dekore edilmiş. Kullanılan kırmızı şifonyerin enerjik bir etki yarattığı oda, lila tonlarında halı ve aksesuarlarla renklendirilmiş. Çift kişilik ferforje yatağın başucunda dekorasyona dahil edilen küçük anı fotoğraflarından oluşan detay ise odaya hem romantik bir hava hem de neşe katmış.

Evin banyosu da evin diğer alanları gibi Münevver Hanım’ın ince zevkini yansıtıyor. Özel olarak tasarlanan ve zeytin ağacından üretilen banyo dolapları oldukça fonksiyonel ve şık. Koyu renk yer seramikleri ve duvar kağıtlarıyla karakter kazanan banyoda pembe aksesuarlar kullanılmış. Jakuziyi diğer alandan ayırmak için seperasyon işlevi gören ip perdeler ise şık detaylardan sadece biri.

NASIL ARANDI: #Orhan İstif # autobella #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.