Doğal anne olmayı seçti: Merve Göntiken

2018-11-14    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-11-14
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: ASLI GENCAL-BÜŞRA SAVAŞ UÇARI

 

Bu ayki konuğumuz, 2 yaşındaki tatlı mı tatlı Alya’nın annesi, Merve Göntiken. Eskişehir Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu olan ve 7 yıldır sınavlara hazırlanan öğrencilere danışmanlık yapan Merve Hanım, kendisini, ‘duyarlı, kararlı ve anlayışlı olmaya çalışan bir anne’ olarak tanımlıyor. “Mükemmel anne olmak yerine doğal anne olmayı tercih ediyorum” diyen Merve Göntiken ile Alya ve  onu büyütürken dikkat ettiği noktalar hakkında konuştuk.

 

 

1)    Merve Hanım, kendinizi nasıl bir anne olarak tanımlarsınız?

Keşke biraz daha büyük olsa da bu soruyu Alya cevaplayabilse… Aslında birçok anne gibi çocuğu için duyarlı, ihtiyaçlarını mümkün olduğunca çabuk anlayıp karşılamaya çalışan, kararlı ve anlayışlı olmaya çalışan bir anneyim. Sürekli kural koymak yerine kendi sınırlarını çizebilmesi için alternatifli yollar sunmayı deniyorum. Mükemmel anne olmak için uğraşmak yerine çocuğum için daha sağlıklı olduğuna inandığım ‘doğal anne’ olmayı yeğliyorum.

 

2)    Alya ile  en çok neler yapmak ya da nerelere gitmek size keyif veriyor?

Alya dışarıda oyun oynamaktan pek hoşlanmıyor, daha çok ev ortamında zaman geçirmeyi seviyor. Onun oyun odasında bebekleriyle oynamak, kitap okumak ve vazgeçilmezimiz puzzle yapmak ikimize de çok keyif veriyor. Ayrıca yaz aylarında deniz ve havuz oyunları da bizi çok mutlu ediyor.

 

3)    Çocuğunuzu yetiştirirken en çok dikkat ettiğiniz ve özen gösterdiğiniz konular nelerdir?

Benim için öncelikle sağlıklı, daha sonra mevcut durumda mutlu olabilmeyi başaran bir çocuk yetiştirmek çok önemli. Duyarlı, vicdanlı, akılcı, adil ve neşeli yönlerinin gelişmesi öncelikli hedefim. Bunların akabinde tabii ki eğitim hayatı geliyor.

 

4)    Alya henüz çok küçük ama belki keşfettiğiniz bazı yetenekleri vardır ya da sizin hayal ettiğiniz, yönlendirmeyi düşündüğünüz ilgi alanları var mı?

Bence Alya çok iyi bir oyuncu olacak. Tiyatral yönü gelişmiş, çok fazla mimik kullanan bir çocuk. Mimikleriyle konuşmadan herşeyi anlatabiliyor. Ayrıca müzik ve dansa da eğilimli olduğunu fark ediyorum. Şahsen piyanoda ilerlemesini çok istiyorum ama tabii ki yeteneği ve kendisi buna karar verecek.

 

5)    Çocuğunuzun gelişimi devam ederken takip ettiğiniz ve önerebileceğiniz yayınlar ya da kitaplar var mı?

Çocuğumu büyütürken benim en büyük yardımcım kitaplardı ve hala öyle. Hamilelik ve doğumdan hemen sonraki dönem için yaklaşımlarını kendimce beğendiğim ve uyguladığım uzmanlar Ayşe Öner ve Dr. Harvey Karp oldu. Ayrıca yazarları Daniel J.Siegel ve Tina Payne Bryson olan ‘Bütün-Beyinli Çocuk’ ile Mark Wolynn’a ait ‘Seninle Başlamadı’ adlı kitaplar bence her ebeveynin mutlaka okuması gereken 2 kitap.

NASIL ARANDI: #1 anne 5 soru # merve göntiken # alya göntiken # anne # çocuk # bebek

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.