27-05-2024 21:48

Diyet yemeğiniz kapınızda!

2016-11-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2016-11-09
.stripslashes($urun->baslik).
    • Sırma MUNGAN


Annem bana hamile olduğunu öğrendiği an, babamla birlikte, mızmız, yemek yemeyen bir bebekleri olmaması için sürekli dua etmiş. Ve duaları kabul olmuş. O günden bugüne iştahlı ve yemek yemeyi çok seven biri oldum.

İlk diyetisyen tecrübem 5 yaşında başlamış. Diyetisyenin oluşturduğu menülere uymak istememem ve isyanım da yine aynı yaşlara denk gelir. Ailenin ilk çocuğu ve torunu olmam nedeniyle mutsuz ve zayıf olmamdansa, mutlu ve şişman bir çocuk olmam tercih edilmiş.

Sonrasında okul dönemi ergenlik ve genç kızlık dönemlerimi de fazla kilolarım olsa dahi ‘suratım çok güzel, sempatik ve canayakın biriyim’ gibi kendi kendimi kandırmalarla geçirdim.

Ta ki üniversite son sınıfta 25 kilo verdiğim döneme kadar. Nasıl olduğunu inanın hatırlamıyorum, 1 yıl gibi bir sürede sporla destekleyerek vücudumun ideal kilosuna ulaşmıştım. Ve esas mutluluğun bu olduğunu o zaman anlamıştım.

 

 

 

SİNSİCE GERİ GELDİLER

Tabi bu durum böyle devam etmedi, hala iştahlıydım, hala ‘hayatta en sevdiklerim’ listesinde yemek yemek ilk üçteydi ve kilo almaya müsait bir bünyem vardı.

Ve kilolar yavaş yavaş, sinsice yeniden vücuduma yerleşmeye başlamıştı. Tabii ki verdiğim 25 kiloyu geri almamıştım ama sanki o yolda ilerliyor gibiydim. Sürekli eski halime geri döneceğim korkusu içinde yaşıyor, bir yandan da yemek yemekten vazgeçemiyordum.

Son 5 yıldır hayatım 3 kg verip 5 kg geri alarak, Kocaeli sınırlarında yer alan tüm diyetisyenleri gezip diyet listelerini alıp uygulamayarak geçti. Prof. Dr. Canan Karatay’ın her iki kitabı başucu kitabım olmuştu. Karatay’ın, Dukan diyetini anlatan kitabını harfiyen okumuş, ‘nasıl yani balığın yanında tek bir roka dahi yiyemeyecek miyim’ diyerek, kitabı rafa kaldırmıştım.

Bu süreçte kendime teşhisler koymaya da başlamıştım. Çok yemek yemiyordum ki ben, kesin hipoglisemi vardı bende hatta insülin direnci de olabilirdi. Dahiliye doktorlarına gittim, yüzlerce tahlil ve şeker yüklemeleri yaptırdım. Sonuç, sapasağlamdım. Bende eksik olan tek şey doğru beslenmeyi bilmemekti.

 

 

 

ARTIK HER ŞEY ÇOK KOLAY

İşte tam bu süreçte, ‘gurmediyet.net’in yaratıcısı Tolga Tosun’la tanıştım. Tolga Bey, sağlıklı ve lezzetli diyet yemekleri pişirip, danışanlarının kapısına kadar servis yapan bir şef.

Artık her şey çok kolaydı. Tolga Bey’in hikayesi de bana çok benzerdi, onun da zamanında kurtulmak istediği kiloları vardı ve diyetisyen diyetisyen dolaşmıştı. Yemek listeleri uygulamaya geçmeden elinde kalmıştı. Her gün 3 öğün diyet yemek hazırlamanın, uygun ara öğünleri bulmanın ne kadar zor olduğunu zamanında deneyimlemiş biriydi.

Sağlıklı kilo vermeyi, kilolarından kurtulmak isteyen çoğu insan birazcık araştırma yaparak öğrenebilirdi. Sorun bunu uygulamaktı. Doğru yemekleri, sağlıklı şekillerde hazırlayıp, olması gereken porsiyonlarda tüketmek fikriyle yola çıkmıştı Tolga Bey...

 

ARTIK TATLI KRİZİNE  GİRMİYORUM!

Gurmediyet.net ile tanıştıktan sonra, her sabah 08.15’te, 3 ana öğün ve 3 ara öğünden oluşan sağlıklı ve süper lezzetli yemekler hiç aksamadan kapıma gelmeye başladı. Yemekler en sağlıklı şekilde, FDA onaylı mikrodalga fırınlara uygun özel kaplarda ve yeterli porsiyonlarda hazırlanıyor; her gün 1.200 kaloriden oluşan menüler birbirini hiç tekrarlamıyordu.

Bu sistemde menüler o kadar profesyonel ve doğru matematikle hazırlanıyor ki gün içinde kan şekerim hiç düşmediği için tatlı krizleri yaşamıyorum ve fazlaca açlık hissetmiyorum. Yıllarca ‘kesin bende hipoglisemi var, açlığa dayanamıyorum’, ‘akşamüstü 4 krizlerim oluyor’ gibi cümlelerin hepsi mazide kalmış durumda.

Beni o duruma sokan, açlık halime girmeden önce son yediğim sağlıksız şeylermiş meğer. Artık çok daha fazla enerjim var ve çok daha mutluyum. Kapıma kadar gelen bu özel lezzetler sayesinde kendimi çok daha özel hissediyorum.

 

Sonuç mu?

Şu an için 15 günde 4 kilo…

gurmediyet.net’e  ilişkin notlar;

gurmediyet.net tamamen kişiye özel menüler düzenliyor. Programa başlamadan önce yeme alışkanlıklarınız, neleri çok sevdiğiniz ve sevmediğiniz öğreniliyor, ona göre menüler hazırlanıyor.

Dilerseniz kendi diyetisyeninizin hazırladığı listeyi gurmediyet.net ile paylaşıp, o listeye uygun menüler de isteyebiliyorsunuz.

Pazar günü hariç, haftanın 6 günü Kocaeli sınırlarının tamamı ve Sakarya’ya kadar sağlıklı menülerin adrese teslimi mümkün.

Sağlıklı beslenirken tatlılardan da mahrum kalmıyorsunuz tabi ki. Yüzde 100 çavdar unuyla yapılmış zencefilli kurabiyeler, ev yoğurdu ve taze meyvelerden oluşan efsane meyveli yoğurtlar ile irmik tatlıları da ara öğünlerimizi ara sıra şenlendiriyor.

Çölyak hastalarına uygun menüler de gurmediyet.net’te mevcut.

gurmediyet.net programından yararlanmak isteyenler için iletişim bilgileri;

www. gurmediyet.net 
Tolga Tosun: 0 542 741 1924

NASIL ARANDI: #Çölyak Hastaları # diyet # diyetisyen # eve hizmet # Fazla kilo # gurmediyet # kadın # Sakarya # tolga tosun

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.