27-05-2024 22:02

COVID-19’un gebelikteki etkileri

2020-04-03    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-04-03
.stripslashes($urun->baslik).

Kadınların en hassas dönemlerinden biri olan gebelikte, vücutta hem fizyolojik hem de immünolojik değişiklikler meydana gelir ve bu değişiklikler, gebeleri virüs enfeksiyonlarına daha duyarlı hale getirebilir. Viral hastalıkların gebelikte daha ağır seyretmesinin sebebi budur. Uzunca bir süredir gündemimizin en önemli maddesi olan ve hepimizin yaşamını olumsuz etkileyen COVID-19, gebeler arasında da büyük endişe yarattı.  COVID-19 yeni bir virüs olduğu için hamile kadınları nasıl etkilediği hakkında henüz yeterli bilgimiz yok. Virüsün her yaştan insana bulaşabileceği bilinmekle birlikte, şimdiye kadar gebelerde az sayıda COVID-19 vakasına rastlandı. Yine de pek çok hamile kadının aklında cevap bekleyen sorular var. Bunların başında, virüsün gebe anneden bebeğe geçip geçmeyeceği geliyor.

 

BEBEĞE GEÇER Mİ?

 

Maalesef bu soruya cevap vermek zor… Virüsün, gebelik sırasında anneden bebeğe bulaşıp bulaşmadığını ya da bunun bebek üzerindeki olası etkisini belirlemek için elimizde yeterli bilgi bulunmuyor ancak konuya ilişkin araştırmalar sürdürülüyor. Gebe kadınlar; kendilerini virüsten korumak için uygun önlemleri almaya devam etmeli ve ateş, öksürük ya da solunum güçlüğü gibi belirtiler gösterdikleri takdirde erkenden tıbbi yardım almalı.

Annelerin endişe ettiği bir diğer konu ise koronavirüs bulaşmış bir annenin bebeğini emzirip emziremeyeceği… Virüsün anne sütüyle geçişi henüz net değil ancak temas ve tükürükle geçebileceğini biliyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü emziren anneden bebeğe süt ile bulaşın olmayacağını belirtiyor; bu nedenle anne hasta olsa bile sık el yıkama, maske takma gibi önlemleri alarak emzirmeye devam edilmesini öneriyor. Virüsten etkilenen, ateş, öksürük veya nefes alma güçlüğü belirtileri gösteren anneler; erkenden tıbbi yardım almak üzere sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. 

 

ANNE HASTA İSE

 

Anne sütünün solunum yolu virüslerinin bulaşmasında önemli bir rol oynamadığı ve emzirmenin faydaları göz önünde bulundurulduğunda; anne, bir yandan gerekli tüm önlemleri alırken diğer yandan emzirmeye devam edebilir.

COVID-19 hastalığına yakalandığından şüphelenilen veya virüsün bulaştığı doğrulanan kişiler; çocuklar da dâhil olmak üzere diğer tüm insanlar gibi etkileşime gireceği zaman gerekli önlemleri almalıdır. Annenin hastalık belirtileri gösterdiği, fakat emzirebilecek kadar iyi durumda olduğu vakalarda da anne; çocuğuna yakın olduğu zamanlarda bir maske takmalı, çocukla temastan önce ve sonra ellerini yıkamalı, kirli yüzeyleri temizlemeli/dezenfekte etmelidir. Yakın temastan kaçınılması gereken durumlara, annenin çocuğunu beslediği zamanlar da dâhildir. Bir anne çok hasta ise sütünü sağması ve temiz bir kaşık ile çocuğa vermesi önerilmelidir.

NASIL ARANDI: #COVID-19 # virüs # önlem # sağlık # yaşam # anne # bebek # gebelik # Özel Akademi Hastanesi # Kadın Hastalıkları # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.