27-05-2024 23:00

Bırakın, dinlensin

2020-01-07    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-01-07
.stripslashes($urun->baslik).

HAZIRLAYAN: Çocuk ve ergen psikiyatristi uzman Dr. Figen Karaceylan Çakmakcı 

 

Uzun süredir yoğun ders programlarıyla yorulan; okul, ev, kurs merkezleri arasında mekik dokurken dinlenmeye fırsat bulamayan çocuklarımız dört gözle yarı yıl tatilini bekliyor. Bu küçük mola çocuklarımıza gerçekten iyi gelecek. Peki, biz ebeveynler, yarı yıl tatilini çocuklarımız için nasıl daha verimli ve keyifli bir hale getirebiliriz? İşte, bu konuda yol gösterici olabilecek birkaç ipucu…

Adı üstünde, ‘Tatil’. Bu nedenle çocuğunuza; dinlenebilmesi ve zihnini sakinleştirebilmesi için fırsatlar yaratın. Uykusunu alabildiği; komutsuz, telaştan uzak; okul, ödev, proje veya hafta sonu kursları gibi faaliyetlerden olabildiğince arınmış; dingin ve sakin günler geçirmeleri için olanak yaratın. Bırakın! Hiçbir şey yapmadan boş boş, amaçsızca vakit geçirsin, sıkılmanın keyfini çıkarsın.

 

Aile etkinliklerine vakit ayırın

Kutu oyunları oynamak, sinema akşamları yapmak, müze ziyaretleri, hatta bunlardan hiçbiri için olanağınız yoksa; evde yapılabilecek etkinlikler planlayın. Emin olun çocuğunuz, mutfakta birlikte pişirdiğiniz kakaolu kekin tadını hiç unutmayacaktır. Tatil dönemini çocuklarınızla birlikte anılar biriktirdiğiniz dönemlere çevirin.

Çocuğunuzun karne notları beklediğinizden düşük olabilir. Tatil süresince notların düşük olmasına takılıp bu durumu sürekli gündemde tutmak, yarardan çok zarar getirecektir. Çocuğunuzu ‘başarısız, tembel, sorumsuz’ diyerek suçlamayın. Suçlamak, en kolay yol. Eleştirmek, sorunu çözmek yerine ders çalışmaya karşı daha fazla direnç oluşturabilir. Okul motivasyonunu daha da düşürebilir. Başarısızlığa odaklanmak yerine, başarısızlığın nedenlerini bulmaya yönelik adımlar atabilirsiniz.

 

 

Uyku düzeninden ödün vermeyin

Elbette, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimi tatil olduğu için durmayacaktır. Bu nedenle tatil bile olsa çocuğun sağlığı için rutinler önemlidir. Düzenli uyku rutini olan çocuklar, daha mutludur. Özgüvenleri yüksek, davranış sorunları gösterme riskleri daha azdır. Ayrıca yaşının gerektiği sürede uyumak, çocukların sağlıklı beyin gelişimi gösterebilmesi için olmazsa olmaz faktörlerden en önemlisidir. Düzenli uyku kuralı her durumda ve tatillerde de geçerli olmalı; geç saatlere kadar uyanık kalmalarına, tüm gün uyumalarına izin verilmemelidir.

Tablette saatlerce oyun oynamak, cep telefonundan sosyal medya hesaplarına kilitlenmek, televizyondan sürekli videolar izlemek gibi elektronik aletlerle kontrolsüzce zaman geçirmek; çocuğun zihnini uyuşturmakla kalmaz, birçok davranış sorununa da zemin hazırlar. Unutulmamalıdır ki tatilin asıl amacı, çocuğun zihnini dinlendirmesidir. Bu yüzden sonrasında ekran bağımlılığı gelişmesini istemiyorsanız, elektronik alet kuralı okul zamanında olduğu gibi aynen devam etmelidir. Tatil olduğu için sabahlara kadar ekran başında oyun oynamasına asla izin verilmemelidir.

 

Ödev, onun sorumluluğu

Tatilde yapılması için verilen ödevler konusunda çocuğunuzla çatışma içinde olmayın. Ödev yapma sorumluluğu tamamen çocuğa aittir. Çocukla işbirliğine girerek ödevlerini planlaması için yönlendirici olabilirsiniz. Eğer çocuk direnç gösteriyorsa, bu sizin değil çocuğun sorunudur. Çocuğunuzla ilişkinizi bozmayın ve onun bu sorunun sonuçlarıyla yüzleşmesine fırsat verin. Tatil zamanı, ödev çatışması yaşamak için hiç uygun bir zaman değildir. Ne de olsa tatil; zaten neden ödev olsun ki?

Tatil, tatil gibi yaşanmalı; çocuklar belli kurallar ve sınırlamalar çerçevesinde özgür bırakılmalıdır. Çocukların da ‘es’ vermeye, rahatlamaya ihtiyaçları vardır. Zamanlarının her dakikası doldurulmadan, komutlarla yönetilmeden, kendi yaratıcılıklarını sonuna kadar kullanabilecekleri, ebeveynleriyle doyuncaya kadar vakit geçirebildikleri bir zaman olsun yarı yıl tatili.

 

İLETİŞİM

Adres: Dumlupınar Mah., Ankara Cad., No:102 Köseköy/Kartepe

Telefon: 0262 331 03 21- 0530 607 16 39

NASIL ARANDI: #çocuk ve ergen # psikiyatristi # Dr.Figen Karaceylan Çakmakcı # yarı yıl # tatil # mola # çocuklar # ebeveyn # sorumluluk # eğlence # eğitim

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.