26-06-2024 00:20

Çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekiyor: Cidagu

2020-12-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-12-02
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: SERPİL ÇOLAK

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

 

 

Pandemi dönemi malum, hepimiz evlerimize kapandık, çoluk çocuk nasıl vakit geçireceğimizi şaşırdık. Eğitimin de online olması, çocukların bilgisayar ya da tablet başında daha çok zaman geçirmesine yol açtı ki bu da bazı sorunları beraberinde getirdi.

İşte bu ortamda hem çocukları ekrandan biraz uzaklaştırmak hem de enerjilerini boşaltmalarına yardımcı olmak için harika bir ürün alternatif doğdu; Cidagu.

Cidagu ürünleri hem çocuğunuzun fiziksel, zihinsel, sosyal gelişimini destekliyor hem de evde keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekiyor, ailece yapılabilecek güzel bir aktiviteye dönüşüyor.

Yap-boz şeklindeki bu ürünler aynı zamanda çok sağlıklı çünkü ahşap. Doğanın kollarında yetişen ağaçlardan elde edilen sıcak, güvenli ve sağlam olan bu oyuncak aynı zamanda bir kültürün nesilden nesile aktarımını da sağlıyor. Cidagu ile ilgili anlatacak o kadar çok şey var ki...

Dilerseniz sözü markanın sahibi Ali Kamberoğlu’na bırakalım.

 

Ali Bey, sizi inşaat sektöründen tanıyoruz, şimdi bambaşka bir sektörde karşımıza çıktınız. Oyuncak üretme fikri nasıl doğdu?

Evet, ben inşaat mühendisiyim, yıllarca müteahhitlik yaptım. 2009 krizi sonrasında inşaat sektöründen çekilmeye karar verdim. İnsanlar yol ayrımlarında kaderle bir yerlere kanalize olurlar. Benimki de öyle oldu. Bazen tavsiye ile bazen eş dost itmesiyle bazen içlerinden gelen sesle... Bir çok durumda kendi hayallerimizin peşinden koşmak mümkün olamıyor ama içine düştüğümüz şartlarda, istediğimiz hayatın hayalini kurmak mümkün hale geliyor. Ben biraz itilmeyle biraz o zaman diliminde oyuncağın öneminden dolayı bunun içinde buldum kendimi. Aklımda hep imalat yapmak vardı, hazır boşa çıkmışken bu fırsatı değerlendirmek istedim. Ahşabı çok sevdiğim için önce mobilya üretimini düşündüm ancak bu sektördeki rekabet gözümü korkuttu. Oyuncak sektörüne girmemde ise oğlum çok etkili oldu. Çok zeki bir çocuktu, oğlumu yetiştirirken oyuncağın en iyi eğitim materyali olduğunu gördüm. Daha sağlıklı olduğu için ahşap oyuncaklar üzerine araştırma yapmaya başladım. Eşim Karadenizlidir, memlekete gidip gelirken ahşap evler hep dikkatimi çekerdi. İlk olarak oğlum Emre’nin oynaması için bu evlerin minyatürünü yaptım. O dönem katıldığım bir toplantıda Cumhurbaşkanımız üretimin öneminden bahsediyordu. O gün çok güçlü bir duygu hissettim ve yola çıkmaya karar verdim.

 

Peki, nasıl yola çıktınız?

Sektöre girmeden önce yaklaşık 6 ay boyunca araştırma yaptım. Dünyada ‘açık uçlu’ diye tabir edilen, çocukları özgür bırakan, hayal güçlerini geliştirmelerine imkan tanıyan doğal oyuncaklara büyük bir rağbet olduğunu gördüm. Ve Türkiye, ahşap oyuncak sektöründe tamamen dışa bağımlıydı. Bu arada plastik oyuncak sektörünü de inceledim, şikayetler vardı. Bu bilgiler ışığında çocuklar için doğal ve sağlıklı oyuncaklar yapmaya karar verdim. Çocuğun motor ve zihinsel becerilerini geliştirmeye yarayan doğru oyuncaklar... Ürünleri tasarlarken mesleğimin de büyük faydasını gördüm. Bütün oyuncakları bir çeşit lego gibi birbirine geçmeli olarak tasarladık ve bunun da patentini aldık. 2014 yılında çıktığımız yolda 2016 yılında şirketleştik, 2021 hedefimiz ise anonim şirket olmak ve yatırımcı çekmek.

 

SAĞLIKLI, GÜVENLİ

 

Oyuncak yapımında kullandığınız materyallerin özelliğinden biraz bahseder misiniz?

Kayın ağacıyla çalışmaya başladık, sonrasında daha dayanıklı olduğu için huş ağacına geçiş yaptık. Bildiğiniz gibi ahşap sağlıklı olmasının yanı sıra sıcaktır, sağlamdır, güvenlidir. Bizim ürünlerimizde yapıştırıcı olarak nişasta kullanılır, çocuklar ağızlarına götürseler bile zarar vermez. Karbon ayak izinin düşük olması için ürünlerimizi özellikle boyamıyoruz. Aslında oyuncaklarımızı farklı renklerde boyayarak daha albenili hale getirebiliriz ancak ahşabın karbon ayak izini yükselterek dünyaya zarar vermek istemiyoruz. Ayrıca çocuk kendisi boyayabilir ve güzel bir aktivite de gerçekleştirmiş olur. Günümüzde çocuklarımız zaten kapalı ortamlarda büyüyor. Plastik yapı itibariyle zaten soğuk bir malzeme, çocukta yalnızlık, nefret ve öfke hissi uyandırıyor. Bu işin psikolojik boyutu, bir de sağlık boyutu var tabii ki. Plastik ürünler çeşitli testlerden geçse de ahşap çok daha sağlıklı bir ürün.

 

Şimdiye kadar kaç çeşit oyuncak ürettiniz?

Taşıtlar, evler, köprüler, Türkiye’deki tarihi mekanlar, su kuleleri, asansörler, katlı otoparklar... Tüm bunlarla ilgili serilerimiz var. Evle ilgili iki ürün çıkardık; kır evi ve yayla evi. Köprüyle ilgili de iki serimiz var; asma köprü ve kemerli köprü. Taşıtla ilgili seride damperli kamyonu çıkardık, otobüsün tasarımı hazır ancak daha banttan çıkmadı. Bir de çocukların hayal gücünü zorlayan Ci-Ta-Le serimiz var. Ürünlerimiz modeline göre 120-200 parça arasında değişiyor. Kutuların içinde kullanma kılavuzu yer alıyor, ürünün nasıl yapılacağı aşamalı olarak anlatılıyor. Ancak siz kutunun içinden çıkan parçalarla hayal gücünüzü kullanarak sayısız ürün ortaya çıkarabilirsiniz.

 

FAYDASI BÜYÜK

 

Bu oyuncakların çocuk gelişimine katkısı nedir?

Eşleştirme, farklı olanı bulma, parçaları birleştirme, gruplama, sıralama, ilişki kurma gibi kavramların yanında çocuğun kas gelişimini destekler. Arkadaşlarıyla birlikte oynayabileceği için iletişimini güçlendirir ve işbirliği yapmasına olanak verir. Çocuğun düşünme, bilme, algılama, tanıma, soyutlama, gruplama, kavram geliştirme, hatırlama gücü, akıl yürütme, akılda tutma, dikkatini yoğunlaştırma, organlar arası eşgüdüm, problem çözme, yaratıcılık gibi pek çok becerisinin gelişmesini sağlar. Cidagu ürünleriyle çocuklar, olaylar ve objeler, neden-sonuç ilişkileri, benzerlik, parça-bütün gibi ilişkiler kurar. Çevresinde gördüğü devasa yapıları, nesneleri kendisinin de yapabiliyor olması özgüvenini artırır. Bu oyuncaklar çocuğun enerjisini boşaltır, keyifli vakit geçirmesini sağlar. 

 

 

Cidagu ürünleri daha çok hangi yaş grubuna uygun?

Biz 5 yaş ve üzerine hitap ediyoruz çünkü bu alanda materyal eksikliği var. Yakında denge oyunlarımız ve topaçlarımız da çıkacak. Bildiğiniz gibi oyuncakların eğitimin dışında kültürel boyutları da var. Biz de ürünlerimizi çıkarırken kendi kültürümüzden esinleniyoruz. Milli değerlerimizi ön planda tutan, kültürümüzü yansıtan oyuncaklar yapıyoruz. Doğanın kollarında yetişen ağaçlardan elde edilen oyuncaklar bir kültürün nesilden nesile aktarımını da sağlar. Bu oyuncaklar çocuklar ile yetişkinler arasındaki köprüyü de sağlamlaştırıyor.

 

Cidagu ürünleri sadece çocuklara değil, büyüklere de hitap ediyor. Özellikle pandemi döneminde ailece yapılacak bir güzel aktivite öyle değil mi?

Pandemi nedeniyle eğitimin online devam ediyor olması çocukların bilgisayar ve telefon başında çok fazla zaman geçirmesine yol açıyor. Bu durum çocuk gelişimi açısından da sakıncalı. Ailelere Cidagu ürünlerini tavsiye ediyoruz çünkü bizim ürünlerimiz hem eğitici hem de çocuğun gelişimine katkı sunuyor. Aynı zamanda çocuk bütün enerjisini boşaltıyor, sakinleşiyor. Cidagu ürünleri büyüklerin de çok ilgisini çekiyor. Bizim ürünlerimiz anne ve babaların evde çocuklarıyla hem kaliteli hem de keyifli zaman geçirmelerine imkan sağlıyor. Yani ailecek yapılacak güzel bir etkinlik.

 

Bu arada Cidagu’nun anlamı nedir?

Cidagu, öz Türkçe bir kelime. Eskiden yaygın olarak kullanılıyormuş ancak günümüzde pek bilinmiyor. Yetkin, yetenekli ve yeterli anlamlarının yanında hırçın, yaramaz ve başarılı anlamına da geliyor. Başlangıçta söylenmesi zor geliyor ama akılda kalıcı olması, 3 heceli olması ve çocukların bu tarz söylemleri sevmesi nedeniyle markamıza bu ismi vermek istedik.

 

 

Yeni ürünlerle ilgili çalışmalarınız da sürüyor yanılmıyorsam?

Kamudan gelen talepler var, özellikle arabalar ve tramvaylarla ilgili. Bazen kentlerin sembollerine yönelik talepler de oluyor, bunlarla ilgili Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyoruz. Türkiye genelini kapsayan ürün geliştirme çalışmalarımız da devam ediyor. İleride Kocaeli’ye özel oyuncaklar da çıkarmak istiyoruz. İlimizde bulunan Mimar Sinan’ın eserleri ya da Kocaeli’nin ‘mutlu şehir’ olmasıyla ilgili tasarımlar yapmayı düşünüyoruz.

 

Ali Bey, biraz da hedeflerinizden bahseder misiniz?

Hedefimiz dünya markası olmak. Ticarette 4 kesim vardır; liderler, onları taklit edenler, merdiven altı ve niş... Biz niş pazarız, burada başarılı olursak sektörde liderliğe yükselebiliriz.

 

 

Cidagu ürünlerini nerede bulabiliriz?

Yakında perakende sektöründe olacağız ama şu anki koşullar pek uygun değil. Şimdilik online satış yapıyoruz, www.cidaguoyuncak.com üzerinden sipariş alıyoruz. Bunun yanı sıra internetteki birkaç alışveriş sitesinde de varız. İleriki dönemde AVM’lerde stant açmayı hedefliyoruz. Satışlarımızın büyük bir kısmını zaten yurt dışına yapıyoruz.

 

Son olarak şunu sormak istiyorum, aileler neden Cidagu ürünlerini almalı?

Öncelikle Cidagu ürünlerinin tasarımını kendi kültürümüzden esinlenerek yapıyoruz, kültürel değerlerimizi önemsiyor, geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kuruyoruz, çocuklar da buna tanıklık ediyor. Ürünlerimizin malzemesi ahşap. Ahşap sıcaktır, güven, huzur, aidiyet hissi verir. Ahşap oyuncaklar uzun ömürlüdür. Ahşap oyuncaklar sağlıklıdır, plastik oyuncaklar gibi toksin ve diğer zararlı maddeleri içermez. Diğer bir sebep Cidagu ürünleri çok parçalı yap-bozdur. Çocuğa başka oyunlar kurma ve oynama fırsatı tanır. Çocuklar hayal güçlerini kullanmaya teşvik edildiklerinde daha çok öğrenirler. Yani, hayal güçlerini kullanmaya teşvik eden oyuncaklarla oynayan çocuklar, daha çok öğrenirler.

Cidagu oyuncaklarının çok doğal olması ve çocuklara duyusal deneyimler yaşatması en büyük farklılığıdır. Ürünlerimiz açık uçlu oyuncaklardır. Çocukların yaratıcılığını ortaya çıkarır, onların ortaya başka nesneler çıkarabilmeleri için hayal güçlerini kullanabilmelerine olanak tanır. Çocuğu eğlendirirken eğitir. Cidagu ürünleri çocuğun ilgi ve merak alanına hitap eder. Çocuk oynarken kendinden de bir şeyler katar, keyif alır, mutlu olur.

 

 

İLETİŞİM

Adres: Sepetlipınar Mah. Arpalık Cad.  No: 118/ Blok No: 24/ Kapı No: 10  Başiskele/Kocaeli

Tel: 0262 502 16 92 - 0532 367 21 09

web: www.cidaguoyuncak.com

Instagram: @cidaguoyuncak

NASIL ARANDI: #cidagu # oyun # sağlıklı oyuncak # oyuncak # kocaeli # çocuk # yetişkin # ahşap # ali kamberoğlu

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.