16-07-2024 23:32

‘En harika sen’ için: Claim Pilates

2019-12-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-12-06
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: Eylem Selvi ARI

FOTOĞRAFLAR: Bilal SERİM

 

Yetenekli, eğitimli, meraklı, heyecanlı, donanımlı ve öğrenme tutkusu sayesinde kendisini pek çok alanda yetiştirmiş genç bir antrenörle tanıştırmak istiyoruz sizi bu ay…

İzmit’te 2 yıldır hizmet veren Claim Pilates Studio’nun sahibi Çiğdem Topuz, sporu yaşam biçimi haline getirmiş bir isim. Öyle ki sadece spor bilimleri fakültesini bitirmekle yetinmemiş; katıldığı yurt dışı eğitimleriyle bu alanda pek çok sertifikanın da sahibi olmuş. Spor alanındaki bilgi ve birikimini, ‘En harika sen’ sloganıyla hayata geçirdiği Claim Pilates Studio’da öğrencileriyle paylaşan Çiğdem Hanım, birebir yaptırdığı fonksiyonel antrenmanlarla pek çok kişinin kendi bedenini tanımasına ve ona iyi bakmasına yardımcı oluyor.

Pilatesin yanı sıra step, aerobik ve yoga dersleri de veren başarılı antrenör, stüdyosunun ferah ve huzurlu ortamında butik hizmet almak isteyen öğrencilerini ağırlıyor. Sporun yanı sıra profesyonel modellik yapan ve tiyatro üzerine aldığı eğitime devam eden Çiğdem Topuz ile Claim Pilates Studio’da keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Çiğdem Hanım, sizi tanıyarak başlayalım…

1993 yılında İzmit’te doğdum. Hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Bulgaristan vatandaşıyım. Üniversite eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Spor bilimleri fakültesine rekreasyon bölümüyle başlayıp beden eğitimi öğretmenliği bitirerek, iki branşta uzmanlaştım. Eğitimim devam ederken, alanımla ilgili yurt dışı eğitimlerine katıldım ve gerek sportif gerek medikal anlamda çok sayıda sertifikaya sahip oldum.

Kendinizi erken yaşta epey donatmışsınız…

Evet, çünkü sürekli yeni şeyler öğrenmekle ilgili bir isteğim var. Eğitimim devam ederken Fenerbahçe Spor Kulübü’nde cimnastik ve voleybol üzerine eğitim vermeye başladım. Kulüpte çalışırken su sporlarıyla uğraştım. Kuşadası’nda yelken, sörf ve katamaran eğitimleri aldım, eğitmenlik yaptım. Daha sonra Galatasaray Spor Kulübü’ne transfer oldum. Orada da cimnastik ve voleybol üzerine eğitimler verdim. Bu süreçte ünlü markaların modellik teklifleri gelmeye başlayınca hayatıma bir uğraş daha eklendi. Modellik ve sporu bir arada götürmeye başladım. Ayrıca tiyatroyla da uğraşıyorum. Kapanan Süheyl ve Behzat Uygur Sahnesi’nden usta oyuncu Kahraman Sivri ile çalışıyorum. Tüm bu faaliyetlerim hala devam ediyor.

 

BİREBİR ÇALIŞIYORUM

 

Peki, bu yoğunluk arasında pilatese yönelmek ve Claim Pilates Studio’yu açmak nereden geldi aklınıza?

Ben 5 yaşından beri sporun içerisindeyim. Annem, spora ilgiliydi, beni de o teşvik etti. Cimnastikle başladım, 16 yıl profesyonel olarak spor yaptım. Pilatese gelince…  Şimdiye kadar hangi sporu yaptıysam, pilates hep hayatımın bir parçası olmuştur. Antrenmanlarımın içerisinde zaten vardı.. Galatasaray Kulübü’ndeki çalışmalarım devam ederken bir pilates stüdyosu açmak istedim. 2 yıl önce Cliam Pilates’i İzmit halkıyla buluşturdum. Butik konseptli bir stüdyo, maksimum 3 kişilik derslerimiz oluyor. Üyelerimizle birebir çalışıyorum.

 

Pilatesin hangi dallarında eğitim veriyorsunuz?

Claim Pilates’te mat pilates yok. Biz reformer pilates yapıyoruz. En fazla 3 kişiye aynı anda ders veriyorum. Ayrıca sadece pilates de yapmıyoruz. Dileyen üyelerime fonksiyonel antrenman ve yoga da yaptırıyorum.

 

 

HAYAT KALİTESİ ARTIYOR

 

Çiğdem Hanım, pek çok spor branşı varken insanlar neden pilatesi tercih etmeli?

Bir kere hayat kalitesini artırmak isteyen herkesin yapması gerekiyor pilatesi. Pilates, vücudumuzdaki tüm kas gruplarını çalıştıran, vücudu rahatlatan bir spor dalı. Daha güçlü ve daha esnek bir vücuda kavuşmamızı sağlıyor. Kaslarımızı, eklemlerimizi rahatlatıyor, kısacası tüm bedenimizdeki stresi azaltıyor. Kaldı ki tüm spor branşlarının içinde pilates mutlaka var. Örneğin fitness yaparken pilates hareketleriyle ısınıyor, esniyoruz.

Pilatesten birçok rahatsızlığın tedavisinde de yararlanılıyor, değil mi?

Pilates omurga rahatsızlıklarına da iyi gelen bir spor branşı. Duruş bozuklukları ve omurga rahatsızlıkları arasında en sık rastladığımız skolyoz, lordoz ve kifoz; siyatik, sinir sıkışması, fibromiyalji gibi rahatsızlıklar için doktorlar pilatesi öneriyor. Dikkat edildiği sürece tüm omurga rahatsızlıkları için pilates yapılabilir. Kaldı ki hayatımızın içinde mutlaka bir hareket olmalı. Doktorlar, insanların bir spor branşıyla ilgilenmesini özellikle öneriyor. Bunun için pilatesin ideal bir dal olduğunu düşünüyorum.  Bununla birlikte omurga rahatsızlıklarında, pilatesin kişinin belini ve dizlerini etkilemeyecek şekilde yaptırılması gerekir. Bunun için de medikal bilgi ve donanıma sahip eğitmenler tercih edilmesi önemli.

 

HERKES PİLATES YAPABİLİR

 

Sizin bu konuda tecrübeniz ve belgeniz var mı?

Ben uluslararası 7 belgeye sahibiyim. Medikal ve psikoloji anlamında bu işin belgelerini aldım. Aynı zamanda hareket terapistiyim.

Pilatesi yalnızca kadınlar yapıyor algısı var. Bunun için ne diyeceksiniz?

Evet, ne yazık ki böyle bir algı var. Biraz önce de bahsettiğim gibi pilates her spor branşının içinde olan bir dal. Bu nedenle sadece kadınlar değil, erkekler de pilates yapabilir. Hatta kas yapısını güçlendirdiği için günümüzde çocuklar da pilates yapabiliyor. Şunu da hemen belirteyim;  kemik gelişimi devam ettiği için çocuklarla yapılan tüm spor branşlarında ve pilateste ağırlık yüklemesi yapılmaktan kaçınılmalıdır.

Siz çocuk pilatesi yaptırıyor musunuz? Çocuk üyeniz var mı?

Pilates her yaşta, uzman eşliğinde yapılabilir. Kaba motor becerisi gelişmiş her birey pilates yapabilir. 12-55 yaş aralığındaki tüm bireylere pilates yaptırabiliyorum.

 

Claim Pilates’te hamile pilatesi var?

Var ama hamile pilatesini ben yaptırmıyorum. Claim Pilates bünyesinde, bu alanda uzmanlaşmış bir hocamız var. Hamile hanımlar, randevu aldıkları taktirde uzman hocamız, onlar için bir egzersiz programı planlayıp birebir çalışma yapabiliyor.

 

ALANIMDA UZMANIM

 

Bu arada neden kendi isminizle bir merkez açmadınız da ‘Claim’ı tercih ettiniz?

Claim; İngilizce’de ‘iddia etmek’ anlamına geliyor. Ben hep iddialı ve kolay telaffuz edilen bir isim arayışı içerisindeydim. ‘İddia’ kelimesinin İngilizce olarak ‘Claim’ olduğunu öğrendim. Telaffuzu kolaydı ve kulağa hoş geliyordu. Çok hoşuma gitti. Bu nedenle Claim ismini tercih ettim.

 

Peki, pilates yapak isteyen biri neden Claim Pilates Studio’yu tercih etmeli?

Claim Pilates, herkesin rahat edebileceği, sakinleşebileceği, sağlıklı iletişim kurabileceği bir yer. Bunun da ötesinde alanında uzman bir antrenörüm. Omurga rahatsızlığı olan ve bu alanda pilates yaparak bedenine iyi davranmak isteyen, nezih, rahat ve ferah bir yer arayanlar bizi tercih edebilir.

 

İLETİŞİM

Adres: Alikahya Fatih Mahallesi, Kemal Sunal Caddesi, No: 9 İzmit/Kocaeli

Telefon: 0532 349 65 00

Instagram: @claimc.t

 

NASIL ARANDI: #plates # claim plates # çiğdem topuz # birebir # uzman # spor # sporcu # antrenman # sağlık # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.