Çiftçiler ilaçsız mücadeleye teşvik ediliyor

2018-05-25    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-05-25
.stripslashes($urun->baslik).

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarımda gereksiz kimyasal kullanımını azaltmak ve ekolojik dengenin korunmasını sağlamak amacıyla önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. Bilinçsizce uygulandığında istenmeyen sonuçlar doğuran zirai ilaçların yerine “kitlesel yakalama metodu” kullanılan tuzaklar seralara asıldı. İlaç kullanmadan bitki zararlılarının bertaraf edildiği “biyoteknolojik mücadele” adı verilen yöntem, Büyükşehir’deki görevli uzmanlar tarafından çiftçilere aktarıldı. Bu sayede çiftçiler ekolojik dengeye zarar vermeden bitkileri koruyabiliyor.

 

DOĞAL YÖNTEM

Büyükşehir Belediyesi, kullanımı yaygınlaşan ve birçok problemi de beraberinde getiren tarımda kimyasal mücadele yerine doğal yöntemlerin kullanıldığı alternatif bir çalışmayı Kocaeli`de uygulamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından Kocaeli`deki köylerde başlatılan uygulamayla ilaç kullanmadan bitkiler zararlılardan korunuyor.

 

TUZAKLAR KURULDU


Uygulama kapsamında; Kandıra, İzmit ve Kartepe’nin köylerindeki seralara tuzaklar yerleştirildi. Bu yöntemle seralarda beyaz sinek ve yaprak galeri sineğinin zararlarının en aza indirilmesi amaçlanıyor. Biyoteknik mücadele hakkında Ziraat Mühendisleri çiftçileri bu mücadele sistemi konusunda bilgilendiriyor.

 

ZARAR VERMİYOR


Çiftçilerin memnuniyetini kazanan biyoteknik mücadele yöntemleri sadece hedef alınan zararlıya etki ediyor. Bu yöntemde zararlıların; anatomisi, morfolojisi, fizyolojisi, biyolojisi ve davranışları üzerinde etkili olan bazı maddeler kullanılıyor. Bu maddelerle zararlıların bazı özellikleri bozuluyor ve bitkilere zarar vermesi önlenmiş oluyor. Biyoteknik mücadele ayrıca zararlıların popülasyonunu ortaya çıkarmada yardımcı oluyor.

 

İLAÇLARIN ETKİSİ


Ürünün korunmasında büyük rol oynayan zirai ilaçlar (pestisitler) istenmeyen bazı yan etkileri de beraberinde getiriyor. Bilinçsizce yapılan ve tekniğine uygun olmayan uygulamalar hava, su, toprak ve yabani hayatı olumsuz etkiliyor. Böylece insan, hayvan ve çevre sağlığı tehdit altında kalıyor. Öyle ki, gıda maddelerinde ilaç kalıntıları birikip, hedef alınan zararlılarda direnç oluşabiliyor. Önemli olmayan bazı zararlılar, zararlı konumuna geçip yararlıların ve doğal hayatın öldürülmesiyle doğal denge bozuluyor ve bitkilerde toksit etki görülüyor. Bu oluşumlar yoğun zirai ilaç kullanımıyla günümüzde artan kanser vakalarına zemin hazırlayabiliyor.

 

UYGULAMAYA ÖRNEK

Bazı sinek türleri sarı renk tarafından çekici bir etkiye sahip. Sarı renkli bir plastik levhalar üzerine renksiz, kokusuz, kurumaz ve suda çözünmez bir böcek yakalama zamkı sürülerek tuzaklar oluşturuluyor. Örneğin; domates serasında beyaz sineğin varlığını tespit etmek için fide dikimiyle birlikte dekara 1 adet olacak şekilde sarı yapışkan tuzak, bitkinin10-15 cm üzerinden asılıyor.

İlk beyaz sinek uçuşu belirlendikten sonra tuzaklar, 10 metrekareye 1 tuzak gelecek şekilde 3 metre aralıklarla ardışık olarak yerleştiriliyor. Tuzaklar kirlendikçe yenisiyle değiştiriliyor. Böylece beyaz sineğin vereceği zarar kimyasal kullanmadan önlenmiş oluyor. Bu tuzak aynı zamanda; salatalık, patlıcan, biber, kabak, kavun, fasulye ve süs bitkilerinde de kullanılabiliyor.

NASIL ARANDI: #Kocaeli Büyükşehir Belediyesi # tarım # biyoteknoloji

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.