01-10-2023 06:07

Çiçekten kanatları var: Nihal Baştürk

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 06/09/2023
Kurumsal çalışma hayatına, yeteneğini ve yaratıcılığını kullanabileceği bir iş kurma arzusuyla son veren Nihal Baştürk, çiçekten kanatlar taktı; hayallerini Orange Flower Art ile gerçeğe dönüştürdü.
.stripslashes($urun->baslik).

Bu ay sizleri çiçekten kanatları olan genç bir kadınla tanıştırmak istiyoruz… Nihal Baştürk, yeteneğini ve yaratıcılığını değerlendirebileceği bir iş kurma hayalini, çiçeklere olan sevgisiyle birleştirerek Kocaeli’ye alışılmışın çok dışında bir çiçek mağazası kazandıran genç bir girişimci. Farklı bir konseptle kurguladığı ve her detayına renkli kişiliğini yansıttığı Orange Flower Art’ı geçtiğimiz yıl hizmete açan Nihal Baştürk, gerek satışa sunduğu birbirinden özel bitkiler gerekse iletişim temelli hizmet anlayışıyla çiçekçilik sektörüne yepyeni bir soluk getirdi.

Hayal gücü, el becerisi ve çiçeklere olan tutkusuyla göz kamaştıran buket tasarımlarına imza atan, aynı zevki saksı bitkisi seçimlerine de yansıtan Baştürk, işinde “Orange Flower Art’tan çiçek almanın bir ayrıcalık olarak görüleceğinden eminim” diyecek kadar iddialı.

Eğer sizin de yolunuz Orange Flower Art’ın mis kokulu, enerji dolu dünyasına  düşerse; Nihal Hanım’ın elinden bir fincan kahve içmeyi ve çiçek mağazasının sembolü olan ‘iltifat eden aynanın karşısında, kendinizi ‘çiçek’ gibi hissedeceğiniz birkaç dakika geçirmeyi unutmayın…

Nihal Hanım, bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1992 doğumluyum, aslen Denizliliyim. İlk, orta ve lise eğitimimi Denizli’de tamamladıktan sonra Uşak Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. Çalışma hayatım Kocaeli’de şekillendi; 2 yıl önce de evlenerek tamamen buralı oldum. Başiskele’de hizmet veren Orange Flower Art isimli çiçek mağazasının kurucusuyum.

 

Orange Flower Art’ı açmadan önce hangi alanda çalışıyordunuz?

Aslına bakarsanız, çalışmaya çocuk yaşta başladım. Benim için en  iyi vakit ‘değerlendirilen’ vakittir. İlkokuldan beri içimdeki gücü, enerjiyi bir yerlere kanalize etmeyi sevdiğim için ilkokuldan itibaren bütün yaz tatillerimi çalışarak geçirdim. Üniversiteden sonra da turizm ve eğitim sektörlerinin idari birimlerinde görev yaptım. Ve sonrasında kurumsal hayata veda ederek Orange Flower Art’ı açtım.

YARATICILIĞIMI DEĞERLENDİRDİM

Bir çiçekçi açmak nereden aklınıza geldi?

El becerisi olan, hayal gücü kuvvetli bir insanım. Çocukluğumdan beri elime geçen her şeyi başka bir şeye dönüştürmeyi hayal ederim. Yaşım ilerledikçe sanata olan yatkınlığımı da fark ettim. Çiçek kültürü ise hayatımda hep vardı. Her zaman arkadaşlarına çiçek hediye etmeyi seven; çiçek aldığında da mutlu olan birisiydim. Kendi kanatlarımla uçmaya karar verdiğim zaman da çiçekçiliği, yaratıcılığımı değerlendirebileceğim bir iş olarak gördüm. Ve bir hayal kurup, peşinden gittim.

 

Kurumsal hayattan sonra ticarete atılırken kaygılarınız olmadı mı?

Olmaz olur mu, kurumsal hayata adapte olmuş bir Nihal vardı. Yıllardır düzenli gelir ile yaşamaya alışmış biri olarak ilk adımı atmadan önce oldukça inişli çıkışlı ve sancılı bir süreç geçirdim. Bir gün karar verdim, bir gün vazgeçtim. En sonunda cesaretimi topladım ve kendime olan inancımla ilk adımımı attım.

 

İlk adım neydi?

Eğitim almak… İstanbul’da çiçekçilik üzerine eğitimler almaya başladım. Farklı teknikleri, özel buket tasarımlarını öğrendim. Bu eğitimler sayesinde çiçekçiliği severek yapabileceğimden bir kez daha emin oldum. Sonra ise Orange Flower Art’ın dekorasyonu için çalışmaya başladım.

İLTİFAT EDEN AYNA

Mağazanın tasarımı da size mi ait?

Biz bu yola eşim Muhammet ile beraber çıktık. Mağazamızın  boyasından mobilyasına her detayında eşimin ve benim emeğimiz var. En sevdiğim renk turuncudur, bu rengin enerjisine çok inanırım. Mağazamızın adını bu nedenle Orange Flower Art koyduk ve tasarımında da ağırlıklı olarak turuncu ve ahşap malzemeler kullandık.

Gerçekten de Orange Flower Art’ın alışık olduğumuz çiçekçi dükkanlarından çok farklı bir konsepti var…

Burayı bir çiçekçi dükkanından öte insanların kendisini iyi hissedeceği, çiçek almasalar bile yoğun iş temposunun arasında küçük bir kahve molası verebileceği, içeriye adım atanın enerjisini yükseltecek bir konseptle tasarladık. Vakti olan hiçbir misafirimizi bir kahve ikram etmeden, hoş sohbet etmeden yollamayız. Çiçek mağazamızda  bir de özellikle kadın misafirlerimiz için hazırladığımız, ‘iltifat eden aynamız’ var. Aynaya bakan kişiye buradaki en güzel çiçeğin kendisi olduğunu hissettiren, ‘çiçek sensin’ diyerek ona kendi değerini bir kez daha hatırlatan bir ayna. Dediğim gibi buradaki her şey çiçek mağazama adım atan kişiye kendisini iyi hissettirmek için düşünüldü. İnsanların ‘buradan çiçek almayı sevmeleri’ benim için çok kıymetli.

 

Orange Flower Art açıldıktan sonra nasıl bir süreç işledi?

2022 Ağustos ayında hizmet vermeye başladık ve eylül ayında görkemli törenle açıldık. Yenilikçi tarzımızla sektöre hızlı bir giriş yaptık ve bölgede hatta tüm Kocaeli’de aynı hızla fark edildik, tanındık. Burada sosyal medya gücünü kullandık. Eylül bizim kutlama ayımız! Her sene eylül ayında Orange Flower Art’ın yaş gününü kutlayacağız. 1. yaş günümüz için güzel sürprizler hazırlıyoruz.  Yıl 2023 ve Orange Flower Art 1 yaşında!

KALİTELİ VE TAZE ÜRÜNLER

Nihal Hanım, Orange Flower Art’ta neler var?

İthal saksı bitkilerimiz, kesme çiçeklerimiz, saksılarımız, küçük dekoratif eşyalarımız ve hediyelik mumlarımız var. Kesme çiçeklerimizle birbirinden farklı buketler, aranjmanlar, vazo tasarımları yapıyoruz. Benim için en önemli nokta her zaman kaliteli ve taze ürünlerle çalışmak. Çiçek mağazamda farklı, her yerde rastlanmayan ürünleri bulundurmaya özen gösteriyorum çünkü müşterilerimden duymayı en sevdiğim cümle, “Bu çiçeği daha önce hiç görmemiştim”.

 

Dekoratif ürünler kategorisinde neler var?

Aslında dekoratif hediyelik eşya alanına, hayatın koşturmacası içinde müşterilerimizin işini biraz kolaylaştırmak için girdik. Tek başına çiçeğin yeterli olmadığı durumlarda, onu tamamlayacak küçük hediyeleri ve aradıkları her şeyi burada bulsunlar istedik. Bunun için raflarımıza bambu oda kokuları, özel seri soya mumları, çikolata, dekoratif aksesuarlar gibi çiçeği tamamlayacak ürünler de koyduk.

 

Mağazanızda çok şık saksılar da var…

Nasıl bitkilerde farklılık benim için önemliyse onları taçlandıracak saksılar da benim için çok kıymetli. Bu nedenle tasarımlarımda cam, seramik, hasır, beton gibi çeşitli malzemelerden üretilmiş, alışılagelmişin dışında, görselliği yüksek saksılar kullanıyorum.

ÖZEL HEDİYELİKLER

Aranjmanlarda ya da buketlerde, yapacağınız tasarıma nasıl karar veriyorsunuz?

Çiçekçilik yetenek, göz zevki, vizyon ve yaratıcılık işi. Bu nedenle yapacağım tasarım kişiden kişiye, anlık olarak değişiyor. Genellikle, müşterimin siparişi oluştururken söylediklerinden esinleniyorum. Çiçeğin gideceği kişinin zevkine uygun tasarımlar yapmaya çok özen gösteriyorum.

 

Orange Flower Art’ta, başka yerde rastlayamayacağımız bir ürün var mı?

Orange Flower Art Kaktüs Sukulent Hediye Kutusu! Özel ambalajında, marka baskımız ile satışa sunduğumuz minimalist hediye kutumuz var. İçinde üç adet kaktüs ve sukulent olan ve raflarımızda hazır, süslenmiş olarak bulunan bu ürün tamamen bizim tasarımımız. Hem uygun bütçeli hem de şık bir hediye arayışında olan müşterilerimiz yoğun ilgi gösteriyor. Kurumlar da özel günlerde çokça tercih ediyor.

 

Peki, çalışmayı en çok sevdiğiniz çiçek hangisi?

Çalışmayı en sevdiğim çiçek lisyantus. Çok estetik bir çiçek ve farklı renklerine de ulaşmak mümkün. Estetikliği, uçuş uçuş oluşu, buketlerde kalıp gibi durmayışı çok hoşuma gidiyor. Vazolara da buketlere de çok yakışıyor.

ASLA KULLANMAM

Her bitkiyi sever misiniz? ”Asla kullanmam” dediğiniz bir çiçek var mı?

Çiçek seçerken, tasarımsal olarak birbirine uyacak türler olmasına dikkat ederim. Seçimlerimi büyük bir özenle yaparım. Sorunuzun cevabına gelecek olursak; evet, hiç almayacağım ürünler var çünkü işletmemin bir çıtası var.

Bu çiçeklerin, maliyeti düşürdüğü gibi tasarımın kalitesini de düşürdüğünü düşünüyorum. Çiçekçiden alınan çiçek, ambalajından çıkarılıp vazoya yerleştirildiğinde hala şık ve estetik görünmelidir. Elbette, bu demek değil ki ambalaja önem vermiyorum… Kaliteli çiçek, ancak kaliteli ambalaj ve kaliteli işçilikle birleştiğinde bir bütün olur.

 

Nihal Hanım, bitkiler konusunda ev dekorasyonu hizmeti de veriyor musunuz?

Evet, Orange Flower Art’ta bu hizmet kendiliğinden gelişti. Buradaki ambiyansı görenler, tasarımlarımı beğenenler beni hiç tanımasalar bile “Evimde canlı bitki olsun istiyorum“ veya “Yeni eve geçiyorum dekorasyonda nasıl bitkiler kullanmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?” dediler.  Böyle bir talep geldiğinde, müşterimizin evine konuk oluyorum, fikir alışverişi yapıyoruz. Evin cephesi, dekorasyon tarzı, ışık durumu, hava akışına göre uygun bitkiyi öneriyorum.

Nihal Hanım, Orange Flower Art ile hayalinizi gerçekleştirdiniz… Şimdi sırada ne var?

Ben içimdeki yeteneği keşfettim, bu yetenekle ortaya güzel bir marka çıkardım, kendimi var olduğumdan beri çiçekçi gibi hissediyorum. Bu markayı, üstüne hep yeni bir şeyler ekleyerek sürdürmek istiyorum. Her gün, yeni bir şey ortaya koymak, bir gün önceki günden daha iyi olmak, sürekli üretmek gibi bir tutkum var. En sıradan günde bile aklım sürekli yapabileceklerimle, yeniliklerle meşguldür.

Bunun yanı sıra kalitemiz ve kurumsal duruşumuzdan dolayı, franchaise olduğumuzu düşününler oluyor. Gurur duyuyorum bununla. Gelecek günlerin bize hangi güzellikleri getireceğini bekleyip göreceğiz.

 

Adres: Mahmutpaşa Mah. Mahmutpaşa Cad. No: 35 Başiskele/Kocaeli

Telefon: 0552 151 01 41

Instagram: @orangeflowerart

NASIL ARANDI: #orange flower art # çiçek # çiçekçi # buket # nihal baştürk # çiçek mağazası

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.