29-02-2024 16:54

Buse Bozdağ: Elif Hanım mucizem oldu

2018-08-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-08-02
.stripslashes($urun->baslik).

Henüz ergenlik çağındayken karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede çekilen röntgende skolyoz (omurga eğriliği) hastası olduğu tespit edilen 19 yaşındaki Buse Bozdağ, fizyoterapist Elif Akıncı’nın uyguladığı egzersiz yöntemiyle ağrılarından kurtuldu, skolyozu 25 dereceden 17 dereceye geriledi. Fizyoterapist Elif Akıncı’nın geliştirdiği ‘rubotonik pilates’ yöntemiyle tanıştıktan sonra adeta bir mucize yaşadığını söyleyen Buse Bozdağ, “Skolyozumun gerilemesi karşısında doktorum da şaşırdı. Elif Hanım ile tanışmasaydım muhtemelen ağrılarla yaşayacaktım” diyor.

Buse Bozdağ, fizyoterapist Elif Akıncı’nın kendisine uyguladığı egzersiz yöntemini ve hastalığındaki son durumu şu sözlerle anlattı:

“Skolyoz yani omurga eğriliği hastası olduğumu 7’nci sınıfa giderken tesadüfen öğrendim. Ciddi derecede karın ağrısı çekiyordum ve apandisit şüphesiyle acile kaldırıldım. Orada çekilen röntgende skolyoz olduğum anlaşıldı. Skolyozun ne olduğunu öğrenmek için hemen bir doktora başvurduk. Doktorum, skolyozun tamamen iyileşmesinin çok zor olduğunu söyledi, ameliyat aşamasında bir durumum olmadığını belirtti ve bana yüzme sporunu önerdi. 8 yıl aralıksız yüzdüm, ağrılarım azaldı ancak hastalığımda bir gerileme olmadı. Geçtiğimiz yıl üniversite sınavına hazırlanırken yüzmeye ara verdim. Yüzmeyi bırakınca sırt ağrılarım arttı, uyuyamaz hale geldim. Şiddetli ağrılar nedeniyle gece uykumdan uyanıyordum. Artık ağrılarımdan kurtulmalıydım. Bir arayışa girdik, doktorlarımızın da yönlendirmesiyle fizyoterapist Elif Akıncı ile tanıştık.

Elif Hanım, ilk görüşmemizde, doktorumdan MR’larım ve röntgenim ile ilgili bilgi aldı. Omurgamdaki eğrilik nedeniyle omuzlarımda da eşitsizlik olduğunu belirtti.Bir omzum diğerine göre daha yukarıdaydı. 7 aydır Pozitif Yaşam Merkezi’ne geliyorum. İlk seanstan itibaren ağrılarım azaldı. Kısa sürede daha rahat uyumaya başladım ki ;bu benim için büyük bir kazanım. Elif Hanım’ın uyguladığı teknikle omuzlarım eşitlendi; doktorumun çektiği son MR sonucuna göre skolyozum 25 dereceden 17 dereceye kadar geriledi. Bu gelişmeye doktorum da şaşırdı, “Bu kadar gerileme beklemiyordum” dedi.

Psikolojik olarak da çok rahatladım. Omurgam yamuktu, ağrılar beni çok zorluyordu, dik duramıyordum. Bu da psikolojimi olumsuz etkiliyordu. Günlük hayatımda çanta taşırken, uyurken ağrım çok oluyordu.Artık bu ağrılardan kurtulduğum ve dik durabildiğim için mutluyum.  Elif Hanım’ı tanımasaydım,muhtemelen herhangi bir tedavi olmaz, yeniden yüzmeye başlardım. Elif Hanım ve burada çalışan diğer fizyoterapistler çok güler yüzlü insanlar. Ayrıca, Elif Hanım çok sıcak kanlı ve yardımsever biri, adeta benim mucizem oldu. Rubatonik pilates ile bedenimde de ciddi değişimler oldu. Zayıflamadım ama sıkılaştım. Reformer ciddi anlamda tüm kasları çalıştırıyor ve sıkılaştırıyor. Bunu çevremdeki insanlar da fark ediyor.

Son olarak şunu söylemek istiyorum; benim gibi skolyozu, bel-boyun fıtığı gibi rahatsızlıkları olanlar tedavilerini asla ertelemesinler. Hastane ile ilgili tedavi süreçleri bittikten sonra hayatlarına doğru egzersiz şeklini ömür boyu alsınlar. Özellikle genç yaşta önlem almak, gelecekte rahat bir yaşam sunuyor.”

 

NASIL ARANDI: #Elif Akıncı Pozitif Yaşam Merkezi # elif akıncı # buse bozdağ

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.