21-06-2024 15:02

Buram buram Trabzon: Manişak Kafe

2019-03-05    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-03-05
.stripslashes($urun->baslik).

RÖPORTAJ: ZEYNEP AKAR

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

Trabzonu’u; Trabzon’un kanı kaynayan, esprili, deli dolu, dobra insanını sevmek için Trabzonlu olmak gerekmez…Trabzon’un kıpır kıpır horonuyla coşmak için de Trabzonlu olmaya gerek yoktur. Trabzon’un nefis kuymağını, kayganasını, haşlamasını, mısır ekmeğini, hamsisini, kara lahanasını, turşu kavurmasını sevmek için ise nereli olduğunuzun bile önemi yoktur…

Eğer siz de böyle düşünenlerden; üstelik bir de “dünyanın bütün lezzetleri bir yana, Trabzon mutfağı bir yana” diyenlerdenseniz, çok sevineceğiniz bir haberimiz var: Manişak açıldı!

Manişak, Yahya Kaptan’daki yepyeni bir mekanın adı. Menüsü ağırlıklı olarak Trabzon yemeklerinden oluşuyor; dahası bu yemeklerin tamamı Trabzonlu kadınlar tarafından pişiriliyor.

Mekanın işletmecisi, Trabzonlu genç girişimci Bilçe Köse. İlimizde geniş bir kesim tarafından tanınan, Bilçe OSGB’nin sahibi Neşe Köse ve Marbeyaz Makine Sanayi’nin sahibi Dursun Köse’nin kızı olan Bilçe Hanım, okulunu bitirince iş hayatına işletmeci olarak atılmaya karar vermiş. Kocaeli Trabzonlular Derneği’nin Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan sosyal tesisini kiralayan Bilçe Köse, her ayrıntının titizlikle düşünüldüğü bir hazırlık sürecinden sonra Manişak Kafe’yi hayata geçirmiş. Köse, kullanılan bütün ürünlerin Trabzon’dan geldiği, memleketine özgü yemeklerin tamamen yöresel yöntemlerle pişirildiği, giden herkesin kendisini Trabzon’daymış gibi hissettiği mekanına; yine memleketine özgü bir isim koymuş.

 

Bilçe Köse'nin en büyük yardımcısı annesi Neşe Köse.

 

HER ŞEY TRABZON’DAN

‘Manişak’ın, Trabzon’da yetişen bir çiçeğin ismi olduğunu söyleyen Bilçe Hanım, neden bu ismi seçtiğini şu cümlelerle anlatıyor:  “Manişak, Akçaabat’ın Düzköy Çayırbağı bölgesindeki yaylalarda açan bir çiçeğin adı. Manişaklar, mayısta kar suları eriyince açar. Çok güzel kokan ve nadir rastlanan bir çiçektir. Biz de mekanımıza, çok sevdiğimiz ve her yıl mayıs ayında görmek için yaylalara çıktığımız bu çiçeğin adını verdik. Mekanımız da adı gibi Trabzon’u yansıtsın istedik.”

Manişak gerçekten de her köşesiyle Trabzon’u yansıtıyor. Menüsündeki lezzetlerden Amerikan servislerin üzerindeki esprilere, çıtır çıtır yanan kuzine sobada kızaran ekmeklerden şarküteri bölümünde satışa sunulan ürünlere kadar her şey buram buram Trabzon kokuyor… Şimdi isterseniz, gelin mekanın menüsüne bir göz atalım.

Manişak, Trabzon mutfağının bütün lezzetlerinde çok iddialı çünkü burada her şey orijinal. Bilçe Köse, “Manişak’ta yiyeceğiniz kuymağın peyniri, yemeklerde kullanılan tereyağı, Akçaabat köfte ve diğer her şey Trabzon’dan getiriliyor” diyor ve ekliyor: “Kafemizde misafirlerimize servis edilen yemeklerde kullandığımız malzemeler de şarküteri bölümünde satışa sunduğumuz ürünler de evimizde kullandıklarımızla aynı.”

Yemeklerde kullanılan malzemeler bu kadar doğal, yemekleri pişiren Trabzonlu kadınlar da bu kadar becerikli olunca ortaya tadına doyulmaz lezzetler çıkıyor.

 

 

ŞÖLENE DÖNÜŞEN KAHVALTI

Eğer, Manişak’a öğlen ya da akşam saatlerinde gidecekseniz, birbirinden lezzetli yemekler arasından seçim yapmakta hayli zorlanacağınızı bilmelisiniz. Kara lahana yemeği, incecik etli ya da zeytinyağlı karalahana sarması, mis gibi haşlama, nefis turşu kavurması, tazecik mısır ekmeği, mevsiminde çıtır çıtır hamsi, mısır unlu fasulye tava, kuru fasulye, orijinal Akçaabat köfte… Manişak’ta bu lezzetlerin hepsi yerinden gelen malzemelerle, Trabzon usulüyle pişiriliyor; mekanın misafirlerine anne elinin lezzetiyle servis ediliyor.  Menüde, yöresel lezzetlerin dışında farklı tatlar denemek isteyenler için de seçenek çok: Çorba, tost ve gözleme çeşitleri, makarnalar, fırında kaşarlı köfte, etli sac kavurma, tavuk ızgara, burger çeşitleri, salata ve tatlı çeşitleri… Hepsi birbirinden lezzetli.

Manişak’ın yemekleri enfes… Peki, ya kahvaltısı? Aslına bakarsanız, mekanın en iddialı olduğu konu, kahvaltı. Peynir ve zeytin çeşitlerinden ev yapımı reçellere, kayganadan patates kızartmasına, sahanda yumurtadan ve pişiye, Trabzon tereyağından Trabzon ekmeğine kadar aradığınız tüm lezzetler Manişak Kafe’nin kahvaltı sofrasında mevcut. Bu çeşitlere bir de yine Trabzon’dan gelen peynir ve mısır unuyla pişmiş, tellendikçe uzayan kuymağın lezzeti de eklenince, Manişak’ta kahvaltı adeta bir şölene dönüşüyor. Mekanın kahvaltısının çok beğenildiğini söyleyen Bilçe Köse, “Kahvaltımız çok beğeniliyor, misafirlerimiz özellikle kuymağa bayılıyor. Sadece kuzine sobanın üzerinde kızarttığımız ekmek ve tereyağı için bile mekanımıza gelen müşterilerimiz var. Manişak’ta hem serpme hem de tabak kahvaltı servis ediyoruz. Serpme kahvaltımız 2 kişilik. Arzu eden misafirlerimiz için sucuklu ya da kavurmalı yumurta ve menemen de pişiriyoruz” diyor.

 

 

HER CUMA CANLI MÜZİK

Manişak, sadece kafe hizmeti vermekle kalmıyor; mekanda tattığınız ürünlerin satışını da yapıyor. Şarküteri bölümünde tamamı Trabzon’dan gelen peynir, tereyağı, mısır, mısır unu, çay, salça, fındık, fındık ezmesi, bal, helva ve Trabzon ekmeği gibi pek çok ürün satışa sunuluyor.

Mekan, 250 metrekarelik bir alana ve 200 kişiye aynı anda servis yapabilecek kapasiteye sahip. Mekanın önündeki yemyeşil bahçe ise havaların ısınmasıyla birlikte hizmete açılacak. Bir aile ortamının oluşturulduğu kafede; kimi gün mekanın müdavimlerinin evlerinden getirdiği kestane ve patatesler kuzine sobada pişiriliyor, kimi gün kemençe nağmeleri eşliğinde hep birlikte horon oynanıyor. Her cuma akşamı canlı müziğin olduğu Manişak; neşeli insanların buluşma noktası ve eğlencenin merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Kına, nişan, doğum günü gibi organizasyonlar için de oldukça uygun bir ortam sağlayan Manişak Kafe, her gün 08.30-23.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Eğer, bugüne kadar aradığınız ‘gerçek’ Trabzon lezzetlerini hiçbir yerde bulamadığınızı düşünüyorsanız, sizin de Manişak Kafe’yi keşfetme zamanınız gelmiş demektir. Deneyin, hak vereceksiniz…

 

İLETİŞİM

Yahya Kaptan Mah. Salkım Söğüt Cad.

No:55 İzmit/Kocaeli

Tel: 0262.333 41 61

 

NASIL ARANDI: #Manişak Kafe # Neşe Köse # Bilçe Köse # Trabzon # Yahya Kaptan #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.