26-06-2024 02:07

Bembeyaz bir tatil

2017-01-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2017-01-09
.stripslashes($urun->baslik).

Aslı ÇOBAN & Büşra UÇARI

Çocuklar bu yılın ilk karnesini 23 Ocak’ta alacak, 3 Şubat’a kadar tatil yapacak.

Şimdi pek çok ailenin gündeminde, ‘sömestri nasıl değerlendirelim?’ sorusu var.

Mevsim kış olunca, hepimizin aklına gelen ilk alternatif, onların hem eğlenip hem de spor yapabileceği bir kar tatili. 

Hal böyleyken, biz de sizler için kısa bir araştırma yaptık ve sömestr tatilini en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz kış kampları, kayak okulları ve kayak sporu için gereken malzemelerle ilgili rehber niteliğinde bir dosya hazırladık.

Çantalar hazırsa, şimdi tatil zamanı!

 

Biri Kamp mı dedi

Kamp hayatı, okul çağındaki her çocuğun mutlaka deneyimlemesi gereken bir aktivite. Neyse ki ülkemizde, sömestr tatili nedeniyle yurt içi ve yurt dışında çeşitli kamplar düzenleyen pek çok merkez var. Farklı destinasyonlarda ve çeşitli konseptlerde alternatifler sunan bu kamplar çocuklarımız için yepyeni arkadaşlar, heyecan dolu maceralar, rengarenk anılar demek...İşte, sömestr tatili için değerlendirebileceğiniz bir kaç adres...

 


Bilimevi Akademik Destek Merkezi

Bilimevi, sömestr tatilinde 22-29 Ocak tarihleri arasında 13-17 yaş aralığındaki gençler için Almanya’nın Lindenberg kentindeki Humboldt-Institut’te bir program oluşturmuş. Alp Dağları’nın eteklerine saklanmış, şirin bir yerleşim yeri olan Lindenberg, Avusturya, İsviçre ve Constance Gölü’ne olan yakınlığı sebebiyle harika gezi olanakları sunuyor. Program, günlük geziler ile kampüs içindeki spor, eğlence ve sanat faaliyetlerini içeriyor. Gençler bu kampta hem Almancasını geliştiriyor hem de kayak ve snowboard eğitimi alabiliyor.

www.bilimevi.com

0 212 244 88 77

 

Yaz kış kamp

‘Kamp Hayattır’ sloganıyla yola çıkan Yaz Kış Kamp, bu sene sömestr tatilinde 8-15 yaş aralığındaki gençler için Alkoçlar Zone Otel / Uludağ’da 5 gece 6 gün konaklamalı, toplam 18 saat kayak eğitimi içeren bir program hazırlamış. Ayrıca sömestr döneminde çocuklarıyla vakit geçirmek isteyen anneler için yine otelde her hafta perşembe giriş, pazar çıkış, 3 gece konaklamalı bir alternatif de sunuyor.

www.yazkiskamp.com

0 224 285 2363

 

Camp Caddebostan

Her sezon gençlere popüler kamp alternatifleri sunan Camp Caddebostan, 2017 sömestr tatili için 2 farklı destinasyonda kayak ve snowboard kampı düzenliyor. Alplerde kayak yapmanın keyfini çıkarmak isteyen 10-18 yaş aralığındaki gençler için 21-28 Ocak tarihleri arasında Zell Am See - Kaprun / Avusturya’da ve 14-18 yaş grubu için ise 28 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında Valdisere / Fransa’da...  Hem eğlenmek hem yabancı dilini geliştirmek hem de yeni arkadaşlar edinmek isteyenler, bu iki alternatiften birini değerlendirebilir.

www.campcaddebostan.com

444 52 67

 

AKUT

Doğada yaşam vurgusuyla tüm sene boyunca kamplar düzenleyen AKUT, 2017 sömestr tatili için de programlar oluşturmuş. 8-12 ve 13-17 yaş gruplarına, 22-27 Ocak ve 29 Ocak -3 Şubat arasında Davraz Dağı / Isparta’da düzenlenecek olan kamplar kayaktan kampçılık eğitimine, macera oyunlarından kış koşullarında hayatta kalma eğitimine kadar değişik kategorilerde aktiviteler içeriyor.

www.akutdogadayasam.com

0 850 939 09 91

 

KODOKS Sömestr Kayak Kampı

KODOKS’un, 2017 kış sezonunda düzenlediği iki büyük organizasyondan biri olan Bulgaristan - Borovest kayak kampı, artık gelenekselleşti. Hem yetişkinlerin hem de çocukların katılabildiği Borovets kayak kampı, bu yıl 24-29 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. 120 kişilik kontenjanı olan kamp, ailece eğlenceli bir sömestr tatili geçirmek isteyenler için kaçırılmayacak fırsat.

www.kodosk.org.tr

0 262 325 21 42

 

Geleceğin Yıldızları

7-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlere spor, sanat ve doğa programlarını içeren deneyimler sunan Geleceğin Yıldızları, 22 Ocak -1 Şubat tarihleri arasında 8-13 yaş grubuna hitap eden ve 6 gün süren bir program hazırlamış. Beceren Otel / Uludağ’da koçlar ve eğitmenler eşliğinde gerçekleşecek kayak kampı, kızak yarışları ve sucuk partisi gibi etkinliklerle renkleniyor.

www.geleceginyildizlari.com

0 216 345 81 00

 

Kamp Akademi

Kamp Akademi, bireysel kayak/snowboard yeteneklerinin geliştirilmesi için gerçekleştirdiği faaliyetlerin yanı sıra, sömestr için kamp programları da düzenliyor. Gençlerin eğlenceli bir tatil ile stres atmasını, yeni arkadaşlıklarla takım ruhu ve paylaşım gibi kavramları öğrenmesini amaçlayan kamp 31 Ocak - 4 Şubat tarihleri arasında Karinna Otel / Uludağ’da gerçekleşecek. 7-17 yaş aralığına hitap eden kampta 7/24 koçluk hizmeti verilecek.

www.kampakademi.com

0 216 469 19 14

 

KAYMAYI ÖĞRENİYORUZ...

 

Kamp alternatifleri bana göre değil’ diyorsanız, çocuğunuzla beraber geçireceğiniz bir tatilde, kayak sporunu tanıması ve karın keyfini çıkarması için özel ders aldırabileceğiniz kayak okulları sizin için bir seçenek olabilir.

 

Kardan Adam Kayak Okulu- Uludağ

Uludağ’da bulunan Kardan Adam Kayak Okulu, sabah 2 saat ve öğleden sonra 2 saat olmak üzere, 6’şar kişilik gruplara toplam 14 saatlik eğitimler veriyor.

www.kardanadam.com

0 532 336 99 91

 

Dorukkayak- Uludağ

Hem tatil yapmak hem de kaymayı öğrenmek isteyenler için bir diğer alternatif de Uludağ’daki Dorukkayak kayak ve snowboard okulu... Konusunda uzman kadrosuyla hizmet veren okul, kolaylıkla kayak öğrenerek, unutulmayacak bir tatil yaşatmayı vaat ediyor.

www.dorukkayak.com

0 224 285 2363

 

SEAS Kayak Okulu- Kartepe

Kartepe Green Park Otel bünyesinde bulunan SEAS, sezon boyunca Baby Lift’de hem kayak okulu hizmeti veriyor hem de çeşitli animasyonlar düzenliyor.

www.kayakokulu.com

0 554 583 66 11

 

Snow Plus Kayak Okulu-Palandöken

Her türlü seviyedeki katılımcılara Türkiye Kayak Federasyonu lisanslı eğitimcileri eşliğinde kurs programları sunan Snow Plus Kayak Okulu, kış sezonu boyunca kızak yarışı, mini curling, tubing gibi eğlenceli aktiviteler de düzenliyor.

www.snowplus.com.tr

0 442 230 3032

 

Valizinizde ne olmalı?

Sömestr tatilini nasıl geçireceklerini planladık. Şimdi, iyi bir tatili hakeden çocuğumuzla birlikte, ailece çıkacağımız seyahat için hazırlık yapma vakti geldi. Peki, valizine neler koymalıyız? Hem okul çağındaki çocuğunuz hem de daha minikler için kar tatilinde işinize yarayacağını düşündüğümüz bir liste hazırladık.

 

Kayak kıyafetleri  

Çocuğunuzun kayak kıyafeti, gideceğiniz yerin hava şartlarının sertliğine uygun kalınlıkta ve kesinlikle su geçirmez olmalı. Ayrıca, kat kat giyinmek yerine, termal içlikler kullanmak rahat hareket etme imkanı verir, unutmayın... Küçük çocuklar için de tulum yerine iki parçalı (mont ve salopet) bir kar kıyafeti, giydirip çıkarma ve alt değiştirme konusunda size rahatlık sağlayacaktır.

Carters

 

 

Kask

Önce emniyet... Kasksız, kar tatili düşünülemez; zaten birçok yerde de çocuklara kask zorunluluğu var. En kıymetlinizin sağlığını riske atmayın, yanınıza kask almayı unutmayın.

Decathlon

 

 

 

 

Kayak gözlüğü 

Kayak gözlüğü de valizimizin olmazsa

olmazları arasında... Güneş, kar ve rüzgarın onu rahatsız etmesini istemiyorsanız, onun gözlerini gerektiği gibi koruyabilecek bir kayak gözlüğünü ihmal etmemelisiniz.

Decathlon

 

 

Kar maskesi 

Rüzgar ve güneş, cildi hiç fark ettirmeden yakabilir. Onun hassas teninin zarar görmesini istemeyiz, öyle değil mi? O zaman çantasında mutlaka kar maskesi de bulunmalı.

 

 

Tchibo Kayak eldiveni 

En çok ellerimiz üşür... Çocuğunuz, ellerinin soğuk ve rüzgardan kuruyup çatlamaması için kar tatili boyunca eldiven kullanmalı. Elinden çıkmaması için bileği lastikli ve su geçirmez olanları tercih etmelisiniz.

Slalom Sport

 

 

 

Kar botu 

Kar üzerindeki konforun ilk şartı, kuru ve sıcak ayaklar... Hem kayak yaparken keyfinin kaçmaması hem de tatilin karın ağrısıyla bölünmemesi için su geçirmeyen bir kar botu mutlaka olmalı. Bu arada botlarının içine giyebileceği hem üşütmeyen hem de ayağını kayak ayakkabısında sağlamlaştıran kayak çoraplarına da ihtiyacı olacak.

Kar botu: Merrel

Kayak çorabı: Wed’ze

 

 

Güneş kremi ve dudak koruyucu

Cildinin açıkta kalan bölgelerini güneş yanıklarına karşı koruyacak bir güneş kremi ve dudaklarının rüzgar ve güneşten kuruyup çatlamasını önleyecek dudak koruyucu da çantasında mutlaka olmalı.

Dudak koruyucu: Burt’s bees

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.