19-04-2024 18:43

Bebek fotoğrafçılığında iddialı bir isim; Fisun Özerdem

2020-10-06    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2020-10-06
.stripslashes($urun->baslik).

HABER: EYLEM SELVİ ARI  

FOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

 

                                                                                                                          

Aneliğe adım attığınız o anın, babalık duygusunu tattığınız o eşsiz dakikaların dondurulmasını ve her şeyden önemlisi bebeğinizin dünyaya geliş serüveninin ölümsüzleştirilmesini ister misiniz? Bu soruya yanıtınız ‘evet’ ise şanslısınız çünkü İstanbul’da yaklaşık 3 yıldır doğum ve yeni doğan bebek fotoğrafçılığı yapan Fisun Özerdem artık Kocaeli’de.

İstanbul Nişantaşı’nda bulunan Koç Üniversitesi Hastanesi başta olmak üzere pek çok özel hastanede doğum çekimleriyle başlayan fotoğrafçılık serüvenine ilimizde devam eden Fisun Hanım, “Kocaeli’de yeniyim ama iddialıyım çünkü bu işte yeni değilim” diyor. Doğum öncesi, doğum anı, yeni doğan ve 1 yaş çekimlerinin yanı sıra özel gün fotoğrafları da çeken Fisun Hanım, başarısını kendisinin de bir anne olmasına bağlıyor.

Hobi olarak başladığı fotoğrafçılığı mesleğe dönüştürme imkanı bulan şanslı isimlerden Fisun Özerdem, pandemi döneminde bahçeli bir evde yaşamak isteyince rotayı Kocaeli’ye çevirmiş. Bahçecik’te bir villaya yerleşen Fisun Hanım, evinin ikinci katını da stüdyo haline getirmiş.

Fisun Hanım’ın fotoğrafla tanışma hikayesi ise şöyle başlamış: “İstanbul’da yaşadığım dönemde 8 yıl boyunca yağlı boya resimle ilgilendim. Bu aşkı mesleğe dönüştürdüm ve bir dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında yağlı boya resim eğitmenliği yaptım. Resim yaparken hep başkalarının çektiği manzara fotoğraflarından yararlanıyordum. Bir gün kendi çektiğim fotoğrafları resmetmek istedim. İşte her şey o zaman başladı.

 

 

ÜRETMEK İSTEDİM

İlk iş olarak kendime bir fotoğraf makinesi aldım. Fotoğraf çekmek de resim yapmak gibi bir sanat olduğu için hemen fotoğrafçılık kurslarına başladım. Bir süre çektiğim fotoğrafları resmettim. Bu sırada fotoğraf çekmenin beni daha çok mutlu ettiğini fark ettim. Evet, yağlı boya resim yapmak benim için bir aşktı ancak fotoğraf çekmek daha büyük bir aşk haline geldi.” Hobilerine her zaman vakit ayırma fırsatı bulduğunu söyleyen Fisun Hanım, “Çocuklarımı büyüttükten sonra bir şey üretmek istedim. Yağlı boya çalışmalarıyla başlayan bu üretim süreci fotoğrafla devam etti” diyor.

“Fotoğraf makinesiyle tanıştıktan sonra bir daha elimden bırakamadım” diyen Fisun Özerdem’in yeni doğan bebek fotoğrafçılığına başlaması da bir hayli ilginç. Fisun Hanım, “İyi bir fotoğrafçı olmak için başladığım kurslardan birinde bir eğitmenim kişisel ilişkilerimin kuvvetli olmasından ve anne olmamdan ötürü doğum fotoğrafçılığı yapmamı önerdi. Bu sektörün ilgi gördüğünü ve benim de başarılı olabileceğimi söyledi. Ben de ‘Neden olmasın’ diyerek doğum fotoğrafçılığı ve yeni doğan bebek fotoğrafçılığı üzerine eğitimler aldım, bu işe başladım. Bir hobim daha mesleğim haline dönüştü” diye konuşuyor.

 

MARKASINI YARATTI

Fisun Özerdem Photograpy markasıyla yola çıkan Fisun Hanım, kısa sürede anne ve baba adaylarının ilgi odağı haline geldiğini, sosyal medyada binlerce takipçiye ulaştığını belirtiyor. İşini çok severek ve keyifle yaptığını söyleyen Fisun Hanım, doğum fotoğrafçılığının bir süreç olduğunu hatırlatarak şöyle devam ediyor: “Doğum bir süreç ve bu süreci sadece doğum çekimiyle tamamlayamazsınız. Ben talep olması halinde annenin yeni yaşam hikayesini ölümsüzleştiriyorum. Hamile çekimleriyle başlıyor, doğum anını izliyor, sonrasında yeni doğan bebek çekimleri ve 1 yaş çekimleri yapıyorum. Doğum günü gibi özel konseptli gün çekimleri de gerçekleştiriyorum.”

 

HAMİLE ÇEKİMLERİ

Hamile çekimlerine anne adayının karnının belirginleşmesinden sonra başladığını belirten Fisun Hanım, “Hamile çekimlerinde annenin talebine bağlı olarak dış mekan ya da stüdyomu kullanıyorum. Genelde yazın dış çekim, kışın ise stüdyo tercih ediliyor. Hamile çekiminden sonra doğum anı çekimleri için hazırlık süreci başlıyor. Sezaryenle doğumda tarih belli ancak normal doğumda 7/24 tetikteyim. Doğum bazen gece oluyor ve gece de çekime gidiyorum. Doğum anını çektikten sonra bebeğin ameliyathaneden çıkışını, babayla tanışmasını da fotoğraflıyorum çünkü o anları anne göremiyor. Çektiğim fotoğraflar ve videolar sayesinde anne de o anları adeta yaşıyor. Doğum fotoğrafları taburcu süreci çekimleriyle sona eriyor” şeklinde konuşuyor.

 

YENİ DOĞAN İÇİN İLK HAFTA

Doğumdan sonra yeni doğan çekimleriyle sürecin devam ettiğini ifade eden Fisun Hanım, yeni doğan bebek fotoğraflarının eşsiz olması için ilk 10 günlük süreçte çekimlerin tamamlanmış olması gerektiğini özellikle vurguluyor. Fisun Hanım, şöyle devam ediyor: “Bebek, doğduktan sonraki bir haftalık süreçte hala anne karnındaki pozisyonunu koruyor ve derin uyku halinde oluyor. Tabii bir de henüz gazlı olmuyor. Bu nedenle anne-babalara bu süreçte çekimleri yaptırmalarını öneriyorum. Bu çekimleri, cicili bicili aksesuarlar, yataklar, pozisyon üniteleri, fonlar eşliğinde çok güzel anılara dönüştürüyorum. Doğum öncesi ve sonrasındaki bu sürece kadar olan fotoğrafları albüm haline getirip aileyle paylaşıyorum. Geleceğe güzel ve ölümsüz bir anı kalmış oluyor.

Keza yine 1 yaş çekimleri için de on aylıktan itibaren çekimlerin yapılmasını uygun buluyorum. Bebek daha yürümeye başlamadan 1 yaş çekiminin yapılması güzel fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlıyor. Bebekle oyun oynayarak güzel pozlar elde ediyorum. Yürümeye başladığında ilgisi çabuk dağılıyor, bu da çekimleri ve istenilen kareleri yakalamayı zorlaştırıyor.” Bebek çekimlerinde tüm kostümleri kendisinin temin ettiğini söyleyen Fisun Hanım, “Anneden sadece bebeğini iyi uyutmasını, karnını doyurmuş bir şekilde bize getirmesini istiyoruz” diyor. Fisun Özerdem, dileyen ailelerin süreci bu şekilde bir bütün halinde tamamlayabileceklerini dileyenlerin de bu hizmetleri parça parça alabileceğini söylüyor.

 

BUTİK ÇALIŞIYOR

Fisun Özerdem’in en büyük özelliği bir güne sadece bir çekim alıyor olması. Fisun Hanım bunun nedenini de şöyle açıklıyor: “Ben butik çalışıyorum. Bir çekime yaklaşık 4 saat ayırıyorum. O çekime hazırlanma ve çekim sonrası toparlanma süreci var. Tabii bir de işin hijyen kısmı. Her çekim sonrası kullanılan kıyafetler ve aksesuarlar yıkanıyor, dezenfekte ediliyor. Malzemelerimin hijyenik olması benim için çok önemli. Bu nedenle günü tek çekimle kapatıyorum.” Evet, siz de doğum hikayenizi ve bebeğinizin dünyaya geliş anını fotoğraf karelerinde dondurmak istiyorsanız, ‘Her bebek bir melek’ sloganıyla anne ve babaların gönlünde taht kuran Fisun Özerdem’e ulaşabilirsiniz.

 

İLETİŞİM

Instagram: @fisunozerdemphotography

Telefon: 0532 330 60 39

NASIL ARANDI: #fisun özerdem # fotoğraf # yenidoğan # bebek # çocuk # hamile # doğum # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.