17-07-2024 17:04

Bayramda nasıl beslenmeliyiz?

2018-08-20    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2018-08-20
.stripslashes($urun->baslik).

İlimizde sağlıklı beslenmek isteyenlerin imdadına yetişen Diyet Kapımda, sağlıklı bir bayram için uyarıyor. Diyetisyenler Ümit Varol ve Gamze Betül Şık, bayram boyunca sağlıklı beslenmenin püf noktalarını paylaştı. İşte o öneriler;

 

“Bayramlar bizleri sevdiklerimizle birleştiren geniş sofraların kurulduğu özel günlerdir. Kurban Bayramı ise etin tedarik edilme güçlüğü ve yılda bir defa olması nedeniyle et tüketiminin olağanüstü arttığı günlerdir.

Peki bayram süresince nelere dikkat etmeli ve nasıl beslenmeliyiz?

Kırmızı et; bünyesinde B12, B6 ve A vitamininden ve demir, çinko, magnezyum ve fosfor minerallerinden zengindir. Ancak doymuş yağ ve kolesterol içeriği de yüksektir. Doymuş yağ ve kolesterol içeriğinin yüksek olması özellikle kalp, diyabet, böbrek hastalıkları için risk teşkil etmektedir. Özellikle bu hastalıklara sahip bireylerin bayram süresince beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

 Et tüketiminde dikkat etmemiz gereken durumlar şunlardır;

-Veteriner kontrolünde olmayan ve uygun şartlarda kesim yapılmamış hayvanların tüketimi tenya, salmonella, şarbon gibi hastalıklara neden olabileceğinden tüketilmemelidir. Ayrıca kistli sakatatları da kist hidatik hastalığı nedeniyle köpeklere yedirmeyin, gömün.

-Kurban etleri kesiminden 24 saat sonra tüketilmelidir. Daha erken tüketiminde ölüm sertliğinden dolayı şişkinlik ve hazımsızlık gibi durumlara neden olabilir.

-Etlerinizi küçük parçalar halinde poşetleyerek saklayınız. Çözündürülmüş etlerinizi tekrar dondurmayınız.

-Et tüketimi için en uygun pişirme yöntemi ızgara ve fırındır. Et pişirilirken ekstra yağ kullanılmamalı, ette görülen yağlar ise ayrılmalıdır.

-Mangal yapılacak etlerin ateşten en az 15 cm uzakta olmasına özen gösterilmelidir.

-Her öğünde et tüketmeme konusunda dikkatli olun. Güne güzel bir kahvaltı ile başlayın. Öğün atlamamak, diğer günlerde olduğu gibi bayram süresince de çok önemdir.

-Et bünyesinde C vitamini içermez. Bu nedenle et tüketirken yanında bol salata tüketmenizde fayda var. Bu sayede demir emilimini de arttırmış oluruz.

-Bayram döneminde de bol miktarda su tüketmeyi unutmamalıyız. Bu dönemde de asitli içeceklerden uzak durmalı, içecek olarak daha çok ayranı tercih etmeliyiz.

-Zayıflama diyeti uygulayan kişiler için esas hedefimiz bu günlerde kilo almamak olmalıdır. Kaçamaklar tabi ki olacak ama minimumda tutmaya ve dengelemeye dikkat etmeliyiz. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmeliyiz.


Aşırı et tüketiminin özellikle kalp ve damar sağlığı için zararlı olduğunu unutmadan geçireceğiniz güzel, mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle…

Eti abartma, damar daraltma!

Sağlıklı bayramlar.”


Diyetisyen Ümit Varol   

 


Diyetsiyen Gamze Betül Şık

 

NASIL ARANDI: #diyet kapımda # diyetisyen # ümit varol # gamze betül şık # yeme # içme # sağlıklı beslenme # beslenme # diyet # bayram # kurban bayramı # et #

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.