Başarısının sırrı disiplin: Aytuğ Obuz

2019-10-11    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-10-11
.stripslashes($urun->baslik).

FOTOĞRAFLAR: EYLEM SELVİ ARI

 

Henüz 11 yaşında olmasına rağmen, bugüne kadar aldığı 17 madalya ve kazandığı başarılarla pek çok kez göğsümüzü kabartan Aytuğ Obuz’un, geleceğin en parlak artistik jimnastik sporcularından birisi olacağına kesin gözüyle bakılıyor. TED Koleji Ortaokulu öğrencisi olan ve jimnastiğe Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü çatısı altında devam eden Aytuğ, jimnastiğin tam bir disiplin sporu olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu disiplini bütün yaşamıma uyguluyorum.”

 

Aytuğ, bize jimnastiğe nasıl başladığını biraz anlatır mısın?

İlk olarak, 4 yaşındayken kreşteki beden eğitimi öğretmenim İlknur Pala, çok hareketli ve esnek olduğumu görüp hem jimnastik branşına yönelmem konusunda bana tavsiyede bulundu hem de beni kendi kulübünde jimnastiğe başlattı. Şu anda Kocaeli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü bünyesinde spor yapıyorum. Ersin Şafak ve Erdal Gürdal antrenörlerimiz, beni yarışmalara hazırlıyor.

 

 

Küçük yaşına rağmen büyük başarıların olduğunu biliyoruz, bunlardan bahseder misin bize?

Yarışmalara, 6 yaşındayken il müsabakaları ile başladım. Artistik jimnastikte 6 alet var. Toplam 17 madalyam var.  2018 yılında Türkiye Okullar Arası Jimnastik Yarışması'nda Türkiye birincisi olarak hem okulumu hem de Kocaeli’yi başarıyla temsil ettim. 2019 yılını ise Küçük Erkekler Artistik Jimnastik final müsabakalarını, toplamda Türkiye ikincisi olarak tamamladım.

 

 

Nasıl bir çalışma programın var?

Yapmış olduğum spor tam bir disiplin gerektiriyor. Bunu hem okul hem spor hem de özel hayatımda uygulamaktayım. Haftanın 6 günü en az 3 saat antrenman yapıyorum. Okuldan çıktığımda direk antrenmana gidiyorum. 17.00’de başlayan antrenmanım 20.00’ye kadar sürüyor. Eve geldiğimde, duş alıp yemek yedikten sonra ödevlerimi yapıyorum. Her akşam 22.00’de uyurum. Dersi okulda dinlemek ve öğrenmek zorundayım çünkü tekrar etmek için vaktim olmuyor. Beslenmeme ve dinlenmeme dikkat ediyorum; kitap okumaya da mutlaka zaman ayırıyorum. Boş zamanlarımda ailemle güzel vakit geçirmeye çalışıyorum. Tabii araya bir de piyano sıkıştırdım, haftada bir saat de piyano eğitimi alıyorum.

 

 

Peki bundan sonraki hedeflerin neler, kendini nerelerde hayal ediyorsun?

Öncelikle 5-6 yıl içinde milli takıma gitmeyi planlıyorum. Sonrasında ise Avrupa, dünya şampiyonaları ile olimpiyatlarda yarışmak; madalya alıp ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmak en büyük arzum.

 

NASIL ARANDI: # jimnastik # 17 madalya # Aytuğ Obuz # başarı # çocuk # ben başardım # kocaeli life # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.