Başarısı il sınırlarını aştı: W’ART AJANS

2019-08-02    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-08-02
.stripslashes($urun->baslik).

Günümüzün popüler sektörlerinden dijital reklam alanında 2017 yılından beri hizmet veren W’art Ajans, fark yaratan çalışmalarıyla adını kısa sürede duyurdu. Cemil Bayram, Bilal Serim ve Melih Sular ortaklığında kurulan ajans, ‘butik hizmet’ anlayışıyla çıktığı yolda, kısa zamanda büyük mesafe kat ederek adından il dışında da söz ettirmeyi başardı; üstelik bu başarıyı, aldığı ‘Anadolu’daki En Başarılı Reklam Ajansı’ ödülüyle de taçlandırdı. Gerek Kocaeli ve İstanbul gerekse diğer illerdeki kurumsal firmalara; logo-kurumsal kimlik tasarımı, web sitesi yazılım ve tasarımı, reklam tanıtım filmi, fotoğraf ve video prodüksiyon çekimi  UI/UX arayüz tasarımı, açık hava reklamları ve dijital eğitim gibi bir çok alanda hizmet veren W’art Ajans’ın hikayesini ve kısa vadedeki hedeflerini kurucu ortaklardan Cemil Bayram ile Bilal Serim’den dinledik.

 

 

ALL STAR TEAM

 

Bize biraz W’art Ajans’tan bahseder misiniz?

Cemil Bayram: W’art, 2017 yılı başında kurulmuş bir reklam ajansı. Duyarlı, sorumluluk sahibi, iyi niyetli, erdemli, yetenekli, eğitim ve sanat alanında ödülleri bulunan, bizim ‘All Star Team’ dediğimiz Cemil Bayram, Bilal Serim ve Melih Sular üçlüsünün ortaklığında kuruldu. Biz, butik hizmet anlayışına sahip, sadeliğin ‘en’lerine inanmış bir fikir ve proje reklam ajansıyız. Kuruluş hikayemizi ve tarifimizi (W’) ambleminde saklıyoruz. ‘Bir fotoğraf, bir tasarım, bir video ile işimizi nasıl daha iyi satabiliriz, nasıl değer oluşturabiliriz’ gibi yaklaşımlarla sektöre yeni bir dinamizm getirdik. Sadece yerel değil, ulusal markalara da Kocaeli’den hizmet verilebileceğini her ortamda dile getiriyor ve bunu başarmış olmakla gurur duyuyoruz.

 

Tam olarak hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?

Cemil Bayram: W’art, dijital hizmet veren bir kreatif reklam ajansı. Logo-kurumsal kimlik tasarımları, web sitesi yazılım ve tasarımları, reklam tanıtım filmleri, fotoğraf ve video prodüksiyon çekimleri, UI/UX arayüz tasarımları, açık hava reklamları ve dijital eğitimler gibi bir çok alanda hizmet veriyoruz. Özellikle dijital ortamları aktif kullanıyor ve stratejilerimizi bu yönde belirliyoruz.

 

KOCAELİ’DE DE YAPILABİLİR

 

Artık tüm sektörler dijital reklamlardan faydalanıyor, değil mi?

Bilal Serim: Dijital reklam her geçen gün daha çok zamanımızı alıyor ancak bunun bir dönüşüm sinyali gibi algılanmasını istemeyiz çünkü geleneksel reklamın, ‘kurşun kalem’ gibi asla ölmeyeceğine inanıyoruz. 2020 yılına ait planlarımız arasında prodüksiyon hizmetlerine daha da ağırlık vererek daha büyük bütçeli işler yapmaya hazırlanıyoruz. Youtube projeleri üzerinde çalışıyoruz; film ve sinema sektörlerine giriş yapmak için de çalışmalarımız sürüyor.

Yerel bir ajans olmak, ulusalda iş yapmak için bir dezavantaj mı?

 

Cemil Bayram: ‘İstanbul’da şu yapılabiliyorken, Kocaeli’de bunu yapabilecek olanaklarımız yok” gibi bir durum söz konusu değil. İstanbul’da yapılabilen her şeyi Kocaeli’de yapabilecek potansiyele, kaynağa ve donanıma sahibiz. Bir yıldan uzun süredir İstanbul ve Ankara’da çalıştığımız markalarımız var. Bunun yanında Kocaeli’deki reklamveren markaların bütçeleri ve beklentileri yeni yeni bunu karşılayabilecek seviyeye geliyor. İlimizde çok düşük bütçelere iş yapmaya çalışan ajansların Kocaelili reklamverenin gözünde reklamcılığın ve yapılan işin değerini düşürdüğünü görmekteyiz.

 

 

ALT YAPI SAĞLAM OLMALI

 

Bu ajanslar neden fiyatları düşürüyor?

Bilal Serim: Açıklaması basit… Kimi ajans düşük bütçeyle çok müşteri alıyor ancak daha az zaman ayırabiliyor. Biz ise makul bütçelerle daha az müşteriyle çalışıyor; müşterilerimize daha fazla zaman ayırmayı tercih ediyoruz. Reklamverene gerçekten içimize sinen, başarılı olacağına inandığımız işleri sunmak istiyoruz. Herkesin iş yapma tarzına saygı duyuyoruz ancak sonuçta bu işin bir de ticari boyutu var. Gerçekten amacına hizmet edebilecek iş üretmek kolay değil. Yapılan iş daima zaman, emek ve özveri istiyor.

 

Kocaeli’de reklam sektöründe yaşanan diğer sorunlar neler?

Bilal Serim: Kocaeli’de reklamcılık denilince akla ilk gelen Kocaeli-İstanbul kıyaslamasıdır. Yıllardır süren bu kıyaslama Kocaeli reklamcılarının enerji harcamak zorunda kaldığı bir tartışma olarak hep karşımızda duruyor. Yaratıcılık nasıl sınır tanımazsa, yerelliğe de sıkıştırılamaz. Bu nedenle Kocaeli ajansı-İstanbul ajansı gibi tanımlamaları ve bunun üzerinden yapılan tartışmaları son derece suni buluyoruz. Ayrıca Kocaeli’deki reklamverenlere olan bakış açısının, reklam ajansları tarafından doğru yaklaşımla yönetilmediğini; görüntü ve iletişim kirliliğine neden olduğunu fark ediyoruz. Kreatif ve üretim noktasında da alt yapı olmadan, ‘hadi reklam ajansı açalım’ diyerek bu işe girilmesi, sorunların en büyüklerinden biri. Reklamcılığın çok değerli, çok saygın, çok şık, çok özel ve bu yüzden çok zor ulaşılan bir meslek olduğunu, önce reklamcı olmak isteyenlerin anlaması gerekiyor diye düşünüyoruz.

 

 

EN BAŞARILI AJANS ÖDÜLÜ

 

Yıl içerisinde sizin için çok güzel gelişmeler oldu. Bildiğimiz kadarıyla ödüller de aldınız… Biraz bahseder misiniz?

Cemil Bayram: 2019’un ilk çeyreğinde; Avrupa ve Asya’ya mermer, granit ve özel taş ihracatı yapan Kiffa Stone markası için o sektöre uygun global bir web sayfası tasarımı yaptık. Bu web sayfasıyla, Muse Creative Awards ödülleri için başvurduk. Kiffa Stone’un web sayfası, tematik kategoride ödüle layık görüldü. Bu ödülle, Kocaeli ve Türkiye’nin gururu olduk. Bir sonraki ay ise Campaign Türkiye’nin belirlediği kriterlere göre 2018-2019 dönemi için Anadolu’daki en başarılı reklam ajansı seçildik.

 

Bu başarıları elde etmek için sağlam bir ekip gerekir. W’art Ajans’ta çalışma arkadaşlarınızı hangi kriterlere göre seçiyorsunuz?

Bilal Serim: Her yıl, çok sayıda mezun sektöre katlıyor. Kocaeli, üniversitelilerin yoğun olduğu bir bölge ancak İstanbul’a çok yakın. Bizim alanımızda, pek çok yetenekli arkadaşın mezun olduktan sonra İstanbul’a gitme eğilimi var. Biz, ‘böyle gelmiş böyle gider’ mantığını sevmiyoruz. Yetenekli arkadaşları bulduğumuzda bırakmıyoruz. Yaklaşımımız tam olarak aslında bu... Kaliteli fikir ve iyi tasarım ortaya başarılı işler çıkarır. Ucuz tasarım olabilir ancak ucuz fikir olamaz. Biz; işini gerçekten özenerek yapacak, inanmadığı hiçbir işi müşteriye sunmayacak, iş bittikten sonra karşısına geçip ‘çok güzel oldu’ diyecek takım arkadaşları arıyoruz. Ajansımıza gelen stajyerleri de bu şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz.

 

Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

İlk yılımızda yakaladığımız çıkışın heyecanını, tutkusunu ve zoru seven yapımızı önümüzdeki 3 yılda 3 katına çıkarabilmek; işlerimize keyifle sarılıp, işimize koşarak gelebilmek öncelikli hedefimiz. Birlikte büyüdüğümüz markaların yanı sıra aramıza yeni katlan müşterilerimize de değer katan çözümler üreterek gelişimlerine katkı sağlamak da bizim için çok önemli. Hedef demeyelim ama hayallerimiz arasında ekibimizle birlikte bir haftalık Barcelona-Venedik turu ve bir Norveç seyahati var. 

NASIL ARANDI: #W’art Ajans # bilal serim # cemil bayram # başarı # reklam ajansı # dijital reklamcılık

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.