Anlamlı günlerin müjdecisi

   0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 07/05/2021
.stripslashes($urun->baslik).

YAZAN/HAZIRLAYAN: ESİN ALÇIOĞLU

 

Mayıs ayına girdik işte. Nisan ayının ‘yarı limoni’ diyebileceğimiz, bir soğuk, bir sıcak havalarının aksine, artık baharın geldiğini hissettiren bir aydır mayıs... Mayıs ayı sadece baharın tam müjdecisi değil, bazı anlamlı günlerin de habercisidir. Minik kalplerin en değerli varlıkları olan annelerin günü, bu ılık ayda kutlanır mesela…

Gelelim bizim mayıs sayfalarımıza…

Bu ayki kitap ve oyun önerimiz, mayıs ayının ilk haftasında farkındalık yaratmak için kutlanan Trafik ve İlk Yardım Haftası’na dair bir paylaşım olacak.

Minik Gurme köşemizde ise her evin vazgeçilmez lezzeti tarhananın, taze yapılmış halinin tarifi yer alacak. Malum, koca kışı evde geçirdik… Kurutulmuş anneanne tarhanası stoklarımız tükenmiş olabilir. Minikler tarhanasız mı kalsın? Merak etmeyin, evinizdeki malzemelerle yılın her döneminde, hem besleyici ve sağlıklı hem de çok sevilecek bir tarhana çorbası yapabileceksiniz.

Mayıs ayının tarz sahibi minik misafiri, dünyalar tatlısı bir prenses… 3,5 yaşındaki Ayşe Derin Özdemir’in modaya olan ilgisinin giyim stiline nasıl yansıdığını gülümseyerek okuyacağınızdan eminiz.

Çocuğum ve Ben köşemizin bu ayki konuğu ise  9,5 yaşındaki Ömer ve 4,5 yaşındaki Nehir’in annesi Merve Aydoğan. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler eğitimi alan Merve Hanım’ın, çocuklarıyla olan başarılı iletişimini ilgiyle okuyacaksınız.

Genç arkadaşlarımızın ve yarının gençleri olan miniklerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı; en kıymetlimiz olan annelerimizin de Anneler Günü’nü sevgiyle kutluyorum… Yaz güneşinin içimizi ısıttığı günlerde buluşmak üzere.

Sevgiyle ve huzurla kalın…

 

BİR OYUN BİR KİTAP

 

 

 

Rush Hour Trafik Oyunu

 

Çocukların odaklanma, mantık yürütme, alternatif düşünme, plan yapma ve problem çözme becerilerinin gelişmesine yardımcı olacak çok keyifli bir oyun önerimiz var bu ay. Alanında çok sayıda ödül alan ve çocuklara eğlence dolu saatler vaat eden Thinkfun Rush Hour’da, farklı zorluk seviyelerinde 40 görev kartı ve 16 araç bulunuyor. Oyunda amaç, sıkışıklığa yol açan araba ve kamyonları yalnızca ileri veya geri hareket ettirerek kırmızı arabayı trafikten kurtarmak. Şimdiden iyi eğlenceler dileriz…

 

 

Çocuk sağlığı ve ilk yardım

Çocuklar, kendi sağlık sorumluluklarını alıncaya kadar, yetişkinlerin desteğine ve bakımına gereksinim duyar. Bu nedenle çocukla yakın ilişki içinde olan ebeveynlerin, öğretmenlerin, çocuk gelişim uzmanlarının ve sağlık çalışanlarının; çocuk sağlığı ve ilk yardım konularında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir. Çocuğun yaşamına dokunan tüm yetişkinlerin, çocukların normal gelişim özelliklerini, sağlıktan sapma durumlarını ve çocukların karşılaşabileceği yardım gerektiren acil durumları bilmesi ve doğru müdahaleleri yapabilmesi son derece önemlidir. ‘Çocuk Sağlığı ve İlk Yardım’, bilgi gereksinimlerini temel düzeyde karşılayan ve her evde bulunması gereken bir kitap.

TAZE TARHANA ÇORBASI

 

Malzemeler

• 3 kaşık un

• 1 yemek kaşığı tereyağı

• 1 yemek kaşığı zeytinyağı

• 3 yemek kaşığı yoğurt

• 1 yemek kaşığı salça

• 1 yemek kaşığı nane

• Arzuya göre tuz

 

Yapılışı

• Unu, yağ eklemeden tencereye alalım, pembeleşinceye kadar kavuralım, soğumaya bırakalım.

•  Ayrı bir kapta salça, nane, yoğurt, zeytinyağı ve tuzu çırpalım; soğumuş olan una yine çırparak yedirelim.

• Karışım koyu bir kıvama gelince, 6 su bardağı su ilave edip ocağa alalım; kaynayıncaya kadar topaklaşmaması için karıştıralım.

• Kaynamaya başlayınca 1 yemek kaşığı tereyağı ilave edelim ve en fazla 5 dakika daha kaynadıktan sonra servis yapalım.

NASIL ARANDI: #esin alçıoğlu # köşe yazısı # yazar # çocuk # kitap # oyun # bahar #ilk yardım #minik kalpler #tarhana çorbası

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.