26-06-2024 00:20

Altın plaklı sanatçı; Nazan Şoray

2019-10-31    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-10-31
.stripslashes($urun->baslik).

O meşhur şarkıyı bilmeyen yoktur… Yoksa, “Hal Hal”ı bilmeyen var mıdır? Bence yoktur. Herkes bilir o şarkıyı. Şarkıyı dinlerken hiç dikkat ettiniz mi şu bölümüne, “Nazo gelin ayağına takar, hal hal.” Bu şarkıda adını duyduğumuz Nazo gelin kimdir? Bir düşünün bakalım. Aslında herkesin tanıdığı biri. Doğru cevap! Nazan ŞORAY. Her şarkısı ayrı güzel ancak “Hal Hal” bir başka… Sesi gibi kendisi de güzel olan Nazan Abla ile yaptığım röportajı okuduğunuzda, Nazan ŞORAY hakkında bilmediğiniz bazı şeyleri öğreneceksiniz. Mesela, Barış MANÇO’nun “Hal Hal” şarkısını, Nazan ŞORAY’a özel olarak yazdığını biliyor muydunuz? Ne bu sessizlik? Yoksa bilmiyor muydunuz? O zaman Nazan ŞORAY hakkında bilmediklerinizi öğrenebilmek için Nazan Abla ile yaptığım röportajı okuyunuz efendim…

 

Dünkü Nazan ŞORAY ile bugünkü Nazan ŞORAY arasındaki en büyük fark nedir?

Şöyle söyleyeyim, Nazan ŞORAY dün de çok çalışkandı, bugün de çok çalışkan. Belki daha az şarkı söylüyor gibi görünüyor çünkü sistem değişti. Mesela o zamanlar gazino vardı, bir gazinoya gidiyorduk, iki buçuk ay çalışıyorduk. Orası bitiyordu hiç ara vermeden başka bir yere. Ama şimdi artık böyle yerler yok. Yani bu kadar uzun süreli çalışacağımız yerler yok. Haftada bir, on beş günde bir, üç haftada bir sahne alabiliyorsun. Bir fark olarak bunu söyleyebilirim.

 

Bugüne gelene kadar neler ve nasıl zorluklar yaşadınız?

Birinci soruda söylediğim gibi ayda bir, on beş günde bir, üç haftada bir sahne alınıyor. Mesela ben nisan ayında New York’ta yaşayan Türklere konser verdim. Geçen hafta, Okan BAYÜLGEN’in yeri olan Dada Kabarett’te konser verdim. Önümüzdeki aylarda tekrar orada sahneye çıkacağım. Başka yerlerden de teklifler var. Onları da değerlendiriyorum. Ben sinemadan sahneye geçiş yaptığım için kendimi müzisyen ve yorumcu olarak kabul ettirmek açısından zorlandım, baya zorlandım. Bunu yıkmanın birinci kuralının da kendine ait şarkıların olmasından geçtiğini düşünerek… On yedi yaşındayken bunları düşünüyordum. İlk hitimi yaptım. İlk hitim diyebiliyorum çok şükür, çünkü tuttu. Benim ilk şarkımdı. O da söz ve müziği Selami ŞAHİN’e ait, “Sana Merhaba Dedim”di. Başka bir singleım daha var, bu ikincisiydi. Üçüncüsü de, “Hal Hal” oldu. Onlardan sonra da albümlerim var onar parçalık onar parçalık. Diğer zorluk da, o zamanlar bu kadar kanal yoktu. Ben çok küçük yaşta başladığım için bu işe. O zaman TRT’nin sansürü vardı. Yani her şarkıyı geçirmiyorlardı. Diyelim ki on parçalık bir albüm yapıyorsun, sana diyor ki; “Buranın bu sözü uymuyor.” Mesela Tarkan’ın “Kıl Oldum” şarkısındaki, “Kıl oldum abi”, argo bir kelime ya. Öyle bir laf asla geçmezdi. Nasıl ki özel kanallar açılmaya başladı, orada yayınlandı. Yani ya söze takıyor ya şarkının üstündeki çalınan bir enstrümana takıyor, haydi tekrar baştan söz yazdır, tekrar çaldır falan gibi sorunlar vardı ve böyle sorunlarla çok uğraştık.

 

O zaman; şimdiki sanatçılar için şarkı sözü yazmanın daha kolay olduğunu söyleyebilir miyiz, Nazan Abla?

Tabii ki şu an teknik olarak daha kolay. Şimdi böyle bir denetim yok. Şimdi internet denilen bir şey var, sen de şimdi 12 yaşındasın, sesin çocuk sesi ama oturduğu zaman kendin internete bir şarkını koyabilirsin o da çok tutabilir. Bunu kimse bilemiyor, ama o zaman böyle bir şey yoktu. Mesela şimdi stüdyoya gidiyorsun, şarkıyı okuyorsun, senin yanlış okuduğun veya tam notanın üstünde okumadığın yerleri düzeltiyorlar. O zamanlar böyle imkânlar yoktu ve ne okuduysan kayıtlara geçiyordu. Yani teknik olarak bazı şeyler stüdyoda kolaylaştı ama canlı performans ayrı bir şey.

 

Sanat camiasında çok küçük yaşlarda var olmaya başlamışsınız. Hatta bir röportajınızda “On dört yaşındaydım ve bana Nazan hanım diyorlardı, küçücük bir kız çocuğuydum, ergenliğimi yaşayamadan olgunlaşmak zorunda kaldım” demişsiniz. Şu an böyle bir durum ile karşı karşıya kalsaydınız daha mı geç başlardınız?

Eee tabii ki, şartlar o zaman öyleydi. Tabii o zamandan bu zamana insanlar daha bilinçlendi. Mesela sen 12 yaşındasın ve benimle röportaj yapıyorsun. O zaman biz böyle şeylere cesaret edemezdik. Korkardık. Ailemiz ne derse onu yapardık gibi şeyler. Tabii şimdi olsaydı bu işin eğitimini alıp, işin okuluna gidip öyle şarkıcı olmayı isterdim. Ama ben de sürekli şan derslerine gidip sürekli hocalarla çalışarak ve özel çalışmalar yaparak bu açığı kapatmaya çalıştım ve çalışıyorum.

 

İki yıl aradan sonra “İçimdeki Fırtınalar” singleı ile müzik dünyasına dönüş yaptınız. Bundan sonra yeni düşünceleriniz ve projeleriniz var mı?

Aslında birçok proje var kafamda. Mesela bir düet yapmak istiyorum. Bu aralar düetler tutuluyor. Şimdi bu ara pop düşüşte. Şöyle düşüşte; hiphop rap öne çıktı. Bu böyle zaman zaman olur ve değişir. Şu an bir cover yapmak istiyorum ve şu ana kadar yaptığım şarkıları “Best of Nazan ŞORAY” adlı bir albümde toplamayı düşünüyorum.

 

Benim de böyle bir sorum olacaktı, bütün şarkılarınızı bir albümde toplamayı düşünüyor musunuz diye.

Evet çok güzel şarkılarım var benim ve çok değerli kişilerle çalıştım. Yani bir araya gelmesi çok zor insanlar, mesela bir albümde Aysel GÜREL var, İlhan İREM var. Yani bunlar bir araya gelmesi çok zor değerler. Melih KİBAR’ı ve Aysel GÜREL’i kaybettik biliyorsun. Ben çok iyi aranjörlerle, bestecilerle ve söz yazarları ile çalıştım.

 

Kiminle düet yapmayı istersiniz veya düşünüyorsunuz?

İşte o daha kesinleşmedi, araştırıyoruz. Yani nasıl olur, uyar mı yakışır mıyız bilmiyorum. Bu çok tanınmış biri de olmayabilir. Şimdi böyle ismi çok duyulmamış ama müziği sağlam kişilerle de düet yapabilirim.

 

Nazan ŞORAY hiç müzikal tiyatroda sahne aldı mı veya almak ister mi?

Ben bir komedi tiyatro oyununda oynadım. Komedi olduğu için çok zevk aldım. Benim canlı performansım çok iyi. Tabii tiyatro, sinema ve sahne hepsi çok farklı. Ama yine bir tiyatro oyunu olacaksa komedi olsun isterim, çünkü insanları güldürmek çok güzel.

 

Sizinle yapacağım röportajın tanıtımını yaparken, insanlara size sormak istedikleri soruları sorduğumda, bir çok kişi “Hal Hal” diye cevap yazdı. İnsanların sizi halen o şarkı ile hatırlamaları ne hissettiriyor?

Yani bazı kişiler benim “Hal Hal”dan sonra başka şarkı yapmadığımı düşünüyor olabilirler, interneti karıştırmıyorlar ve müzik sayfalarını takip etmiyorlarsa. Biz yeni şarkılarımızın tanıtımını yapmaya çalışıyoruz. Klip çekiyorum ve basına duyuruyorum. Ama şimdi sosyal medyamdan da tanıtıyorum, eğer beni sosyal medyada takip ediyorlarsa zaten yeni şarkılarımı biliyorlar. Tabii Hal Hal benim için çok onur verici bir şarkı. Benim küçük yaşlarda hit şarkılarımdan bir tanesi, daha doğrusu ikincisi. O zamanlar hal hal bilinmiyordu, ayaklara takılmıyordu. Böyle bir şeyin moda olması, kızlarımızın ve kadınlarımızın ayaklarına da takması bu şarkı ile başladı ve adı Hal Hal olarak satıldı. Zaten bu şarkı çıktığı zaman hediyelik eşyalar yapıldı. Mesela Nazo gelin bebekler yapıldı ve hatta o bebekten bir tane duruyor evde. Tabii bir milyondan fazla sattığı için altın plak ödülü aldım.

 

Bu şarkıyı size Barış MANÇO özel yapmış galiba Nazan Abla?

Evet evet, ispatı da Nazo gelin zaten.

 

Nazan ŞORAY yeni nesil sanatçıları nasıl buluyor?

Bence çok iyiler. Eskiden senede bir on parçalık bir albüm yapılırdı. Şimdi böyle bir şey yok, üç ayda bir şarkı tükeniyor. Yenisini yapmak zorundasın. Sık üretilen bu şarkılar dinleyiciye duyurulduğunda, dinleyici “yeni mi yoksa eski şarkısı mı” diye şaşırıyor. Sık sık şarkı yapmak da iyi değil. Yeni nesil şarkıcıların sesleri ve okuma şekilleri birbirlerine benziyor. Bazen sözleri anlayamıyorum. Yani yeni nesil şarkılar için bunu düşünüyorum.

 

Kocaeli Life okurlarına yeni yıl dilekleriniz var mı?

Öncelikle Kocaeli Life dergisini tebrik ediyorum, böyle güzel kaliteli bir dergi hazırladıkları için. Herkes birbirine sevgi ile sarılsın ve kadınlar artık öldürülmesin istiyoruz. 2020 güzel bir sayı, uğurlu bir sayı. Ülkemize uğur getirmesini diliyorum.

 

 

NASIL ARANDI: #altın plaklı sanatçı # nazan şoray # sanat # sanatçı # röportaj # şarkı # kocaeli life

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.