17-07-2024 17:12

Ağrısız Doğal Yaşam Kliniği: Doç. Dr. Rabia Terzi

2019-12-09    0 Kişi Yorum Yaptı   Eklenme Tarihi: 2019-12-09
.stripslashes($urun->baslik).

FOTOĞRAFLAR: Bilal SERİM

 

İlimizin başarılı hekimlerinden, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Doç. Dr. Rabia Terzi, ‘Ağrısız Doğal Yaşam Kliniği’ni yeni yerine taşıdı. Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan ve son dönemin popüler iş merkezlerinden biri olan Nazer Inn’e taşınan Doç. Dr. Rabia Terzi, kadrosunu yeni isimlerle güçlendirirken yeni uygulamalara da başladı.

Oldukça modern ve şık bir şekilde dizayn edilen merkezde artık klinik pilates, medikal masaj ve mezoterapi uygulamaları da yapılıyor. Eğer siz de yaşam kalitenizi düşüren ağrılardan kurtulmak, daha genç ve daha güzel görünmek, daha sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, Doç. Dr. Rabia Terzi Ağrısız Doğal Yaşam Kliniği’nin kapısını çalmalısınız.

Gelin şimdi Doç. Dr. Rabia Terzi Ağrısız Doğal Yaşam Kliniği’nde hangi hastalıkların hangi yöntemlerle tedavi edildiğini öğrenelim.

 

Rabia Hocam, kliniğinizde daha çok hangi hastalıkları tedavi ediyorsunuz?

Bel ve boyun fıtıkları, myofasial ağrı sendromları (bölgesel kas ağrıları), fibromiyalji, omurilik daralmaları, omurilik kireçlenmeleri, omurga eğrilikleri (skolyoz, kifoz), omurgada kaymalar (spondilolistezis), diz kireçlenmeleri, menisküs yırtıkları, çapraz bağ yaralanmaları, tenisçi dirseği, spor yaralanmaları, tendon problemleri, ankilozan spondilit, romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar, lenfödem, sinir sıkışmaları (tuzak nöropatileri), sinir yaralanmaları, migren ve migren dışı baş ağrıları en sık tedavi ettiğimiz hastalıklar.

 

Kliniğinizde uyguladığınız tedavi yöntemlerinden de bahseder misiniz?

Kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemine başvuruyoruz. Fizik tedavi ve rehabilitasyon; ısı, ışık, elektrik, ultrason, lazer, elektromanyetik alan gibi tedavi modalitelerinin kullanılması demek. Aynı zamanda tedavi edici egzersizler de fizik tedavi ve rehabilitasyonun önemli birer parçasıdır.

 

 

ÖZEL ENJEKSİYONLAR

 

Özel enjeksiyonlar da yapıyorsunuz sanırım.

Evet, bunlardan biri PRP (Platelet Rich Plazma)’dir. Kişilerin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazma kısmının çeşitli amaçlarda kullanıldığı bir tedavidir. Günümüzde daha çok kozmetik ve antiaging amaçlı uygulansa da bu yöntemi kas-iskelet sisteminin ağrılı durumlarında sıkça kullanmaktayız. Özellikle diz, omuz problemleri, menisküs yırtıkları, tendon sorunları en sık uygulama alanlarımız arasında yer alır. PRP tedavisinde kullanılan trombositler hastanın kendi kanından alınan numuneden ayrıştırılarak elde edilir ve serum olarak ağrılı bölgeye belli aralıklarla enjekte edilir.

Bir de kıkırdak iğnesi ya da horoz ibiği iğnesi olarak bilinen (Na Hyalurinat) var. Daha çok osteoartriti (kireçlenmesi) olan eklemde, yıpranmış kıkırdağın sürtünme katsayısını azaltıp, eklemi rahatlatan bir uygulamadır. Myofasial ağrı sendromu tedavisinde ise kuru iğneleme en sık kullandığımız tedavi yöntemidir. Kas içindeki gergin bant ve bu bantlar içerisindeki  (kulunç) denilen hassas noktalara ince iğneler batırılarak yapılır. Bel ve boyun fıtıklarına bağlı ikincil kas spazmalarında, fibromiyaljide, bel ve boyun tutulmalarında etkili bir yöntemdir.

Tedavide proloterapi yönteminden de yararlanıyoruz. Proloterapi; sadece şekerli serum (dextroz) kullanılarak yapılan özel bir enjeksiyon tekniğidir, kemik ve eklem yapılarına destek olan ligaman dediğimiz bağların etrafına uygulanır. Vücudun tamir mekanizmalarını uyarır. Sadece ağrıyı geçirmez, ağrının nedenine yönelik bir tedavi sağlar. Tüm omurga ve eklem ağrılarında uygulanabilir.

 

 

KISIRLIK TEDAVİSİNDE

 

Rabia Hocam bildiğim kadarıyla tedavide akupunktur yönteminden de yararlanıyorsunuz.

Kas-iskelet sisteminin tüm ağrılı olgularında akupunktur uygulaması yapılabilir. Ayrıca migren ve diğer baş ağrıları,  gebelikle ilgili bulantı ve kusmalar, mide-barsak sistem bozuklukları, nöropatik ağrılar, vertigo (baş dönmesi), menstrual ağrılar, premenstrüel sendrom, polikistik over sendromu, kanser hastalarının tedavisi sırasında gelişen  bulantı ve kusmalar, obezite tanılı hastada diyete uyum, sigara bırakma ve uyku bozukluklarında da  akupunktur uygulamaları yapıyorum. Ben akupunkturu kısırlık tedavisinde de uyguluyorum. Özellikle doğal yumurta gelişimini indüklemede ve embriyonun tutunmasını sağlamada akupunkturdan yararlanıyorum.

 

Medikal ozon terapisinden de bahseder misiniz?

Ozon tedavisi vücudun oksijen kapasitesini artırıyor, dokuları yeniliyor, canlandırıyor, dolaşımı destekliyor. Metabolizmayı hızlandırdığı gibi bağışıklık sistemimizi de aktivite ediyor. Bunun dışında antimikrobial, ağrı kesici ve anti-kanserojen etkisi var. Genç ve sağlıklı kalma gibi amaçlarla da ozon tedavisine başvuruyoruz. Ozon tedavisini daha çok iki şekilde uyguluyoruz. Damardan alınan kanın ozonla karıştırılıp tekrar damara verilmesi şeklinde olan majör otohemoterapi ya da ozon gazının ağrılı bölgeye (kas içi ya da eklem içi) enjeksiyon şeklinde uygulanması… Ozon tedavisini eklem, kas ve omurganın ağrılı durumlarında, kronik yorgunluk, diyabet, kronik iyileşmeyen yaralar, dolaşım bozuklukları, kanser  hastalarında destekleyici tedavi olarak, bağışıklık sistemini güçlendirmede, fiziksel performansı artırmada, romatizmal ve alerjik hastalıklarda öneriyoruz.

 

 

MEZOTERAPİ ÇOK ETKİLİ BİR YÖNTEM

 

Kas-iskelet sistemi ağrılarında mezoterapi yönetimini de uygulamaya başlamışsınız.

Mezoterapi sadece medikal estetik alanında değil kas-iskelet sistemine ait ağrılarda da oldukça etkili bir yöntem. Tedavi amacına uygun olarak seçilen çeşitli ilaç karışımları küçük dozlarda, özel iğneler ve özel tekniklerle cilt içine verilir. Cilldin yaşlanması ve sarkmasının önlenmesi, skar leke ve selülit tedavisi, bölgesel kilo kaybı, saç dökülmesi tedavisinin yanı sıra akut ve kronik ağrılar, kireçlenme, bel ve boyun ağrıları ile spor yaralanmalarında sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Kliniğimizde mezoterapinin yanı sıra nöralterapinin tedavi edici yönünden de yararlanıyoruz.

Nöralterapi, kronik hastalıklar ve ağrılı durumlarda uygulanabilen bir tedavi yöntemi. Otonomik gangliyonlara, tendon, ligaman, yara dokusu (skar), sinirler, tiroid bezi, tetik noktalar ve diğer dokulara, lokal anesteziklerin uygulandığı bir tedavi biçimi.

 

 

FİL HASTALIĞI TEDAVİSİ

 

Lenfödem yani fil hastalığını da tedavi ettiğinizi biliyoruz. Bu konuda bizi biraz bilgilendirir misiniz?

Lenfödem yani fil hastalığı, lenfatik sıvının hücreler arasındaki dokuda birikerek kollarda ve bacaklarda şişlik yapmasıdır. Genellikle nedeni bilinmemekle birlikte, bazı kanser ameliyatları sonrasında ortaya çıkabilmekte, enfeksiyon ya da travmaya bağlı gelişebilmektedir.

Özellikle meme kanseri sonrası lenf düğümlerinin çıkarılması lenfödem gelişimi için risk taşır. Tedavide elle yapılan manuel lenfatik drenaj yöntemleri  ve sonrasında uyguladığımız lenfödeme özel bandajlama en sık faydalandığımız tekniklerdir.

 

Uyguladığınız diğer tedavi yöntemlerinden de bahseder misiniz?

Kinezyotaping özel bir tür bantlama tekniğidir, hasarlı bölgeyi hem stabilize etmek hem de iyileşmesini hızlandırmak amacıyla esnek ve uzun süre vücutta kalabilen   bantların belli teknikle uygulanmasıdır. Spor yaralanmalarında (kas, tendon ve eklem yaralanmaları), omuz tendon rahatsızlıkları, bel-boyun ve sırt ağrıları, burkulmalar, tendinitler, diz problemelerinde sıkça kullanmaktayız.Manuel terapi ise ellerle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Eklemlerdeki fonksiyonel hareket kısıtlılıklarını düzeltmek, geri dönüşümlü fonksiyon bozukluklarını gidermek amacıyla uygulanan bir yöntem. Şöyle ki vücudumuzda tüm eklemlerin belirli bir hareket açıklığı ve hareket yapıları vardır ancak kötü duruşlar, yanlış pozisyonlar, eklem hareketinde bozulmalara, blokajlara ya da disfonksiyonlara yol açar. Manuel terapi, belli tekniklerle bu blokajları açtığımız, disfonksiyonları tedavi ettiğimiz bir yöntem.

Akut ya da kronik boyun ve bel ağrıları ile düzleşmelerinde, duruş  bozuklukları, tendinit, epikondilitler, sporcu yaralanmalarında, sakroiliak eklem disfonksiyonlarında, kronik kas ağrılarında kullandığımız yöntemler arasında. Skolyoz tedavisinde ise schroth tarafından geliştirilmiş üç boyutlu egzersiz programı uyguluyoruz. Özel nefes egzersizleri, duruş eğitimleri, mobilizasyon teknikleri ve kuvvetlendirme egzersizleri yaptırıyoruz. Skolyoz hastalarında klinik pilates ile tedavide başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

 

Klinik pilates uygulamasına yeni geçtiniz sanırım. Kliniğinizde bir de bununla ilgili bir bölüm oluşturmuşsunuz. Klinik pilatesi hangi hastalığın tedavisinde kullanıyorsunuz?

Fizyoterapist Cansu Karabacak’ın bünyemize katılmasıyla klinik pilates ve medikal masaj uygulamasına da başladık. Her türlü kas-iskelet sistemi ağrısında özellikle bel-boyun fıtığı, myofasial ağrı sendromu gibi kas ağrılarında akut dönem geçtikten sonra aynı problemin tekrarlanmaması için klinik pilates uygulamasına başlıyoruz. Duruş bozukluklarının giderilmesinde yardımcı oluyor, zayıf kasların ve omurganın desteklenmesini sağlıyor, kısa kasların esnekliğini artırıyor. Kliniğimizdeki uygulamalarda kişinin sağlık sorununa göre birebir uzman fizyoterapistler eşliğinde hizmet verilmektedir. Haftada 3 ya da 4 kez, 45 dakika süren bir uygulama. Uzman fizyoterapistimiz eşliğinde, gerek gördüğümüz durumlarda hastalarımıza medikal masaj da yapıyoruz. Ağrılı kas-iskelet sistemi problemlerinde kasları gevşetmek, ağrıyı azaltmak, bölgesel dolaşımı artırmak için medikal masajdan yararlanıyoruz.

 

İLETİŞİM

Adres: Yahya Kaptan Mah., Şehit Ali İhsan Çakmak Sokak, Nazer Inn İş Merkezi, No:46/7, İzmit/Kocaeli

Telefon: 0 542 520 00 15

Instagram: doc.dr.rabiaterzi

www.drrabiaterzi.com

NASIL ARANDI: #Doç. Dr. Rabia Terzi # Ağrısız # Doğal # Yaşam # Klinik # sağlık # Yahya Kaptan Mahallesi # klinik pilates # medikal masaj # mezoterapi # tedavi # kocaeli

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.